Ime roda ciklam izhaja iz grške besede kyklos, ki pomeni „krog“ in se nanaša na okrogel koreninski gomolj, podoben ploščici. Že stari Egipčani so vedeli, da so ti gomolji poslastica za svinje in so jih dodajali v krmo zanje. Kaže, da so svinje neobčutljive na saponine. Kljub temu mora biti količina gomoljev majhna, sicer se lahko zastrupijo. Saponini pomagajo k boljšemu izkoristku hrane, ker spodbujajo delovanje prebavnih žlez.
Gomolji ciklam so močan strup za ribe, zato so jih v Sredozemlju uporabljali kot sredstvo za omamljanje pri ribolovu. Hipokrat je gomolje ciklam zaradi njihovih „čistilnih in sproščujočih lastnosti“ priporočal predvsem pri težavah maternice. Vstavljal jih je v vagino za spodbujanje menstruacije ter za čiščenje po vnetjih in abortusih. Abortivno delovanje je v srednjeveških knjigah o zeliščih zelo pretirano. Verjeli so, da lahko že gomolji, obešeni okoli pasu, sprožijo splav. Poleg tega navajajo knjige o zeliščih delovanje pri vodenici, zasluzenosti, zaprtju, nahodu, garjah, vetrovih, črevesnih glistah in delovanje praška pri rakastih tvorbah (tudi nosnih polipih) ter gnojnih ranah.
Listi na dolgih pecljih zrastejo iz ploščatega gomolja, ki včasih leži na zemlji. Stebla listov in cvetov so najprej spiralno zvita, z rastjo pa se poravnajo. Usnjati listi imajo na dnu srčasto obliko. Zeleni listi imajo po zgornji strani srebrne madeže, po spodnji strani pa so rdečkasti. Nenavadni vijolični cvetovi imajo pet nazaj obrnjenih zraslih venčnih listov, ki se sukajo v spiralo. Imajo močan vonj po vijolicah. V času zorenja plodov se cvetna stebla spet spiralno uvijejo, tako da plodovi dozorijo pod zavetjem listov. Oljnata semena rade nabirajo mravlje, s čimer pripomorejo k širitvi rastline.
Ciklama cveti od junija do oktobra.
Ciklamo boste v švicarskih Alpah težko našli, kvečjemu na posameznih mestih na območju Oberengadina. Uspeva v bavarskih Alpah pri Bad Reichenhallu in v apnenčastem gorovju jugovzhodne Evrope (Slovenija, Hrvaška). Njeno selektivno širjenje je še vedno rastlinsko-geografska uganka.
A.Vogel uporablja homeopatsko dilucijo, pripravljeno po aktualni knjigi o homeopatskih zdravilih HAB. Uporabljajo se sveži podzemni deli rastline Cylamen purpurescens M., nabrani jeseni.
Eterično olje ciklam se uporablja v industriji parfumov.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Da lahko z izboljšanjem dolžine in kakovosti spanja vplivamo na preprečevanje vnetnih obolenj dihal? Poglejmo, zakaj je spanje tako pomembno.
Več kot 200 različnih virusov prehlada in peščica bolj ali manj nevarnih virusov gripe nam vsako zimo grozi z vnetjem dihal. Si znate pomagati?
Se tudi vi kdaj znajdete v položaju, ko vam pade imunski sistem in se vas že lotevata mrazenje in kihanje, vi pa ste pred pomembnim, neodložljivim sestankom?
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.