Čeprav zna zlasti naše najmlajše vnetje ušes precej boleti, pa ni nujno, da bodo antibiotiki pri takšnem vnetju tudi zares potrebni. Kdaj bi ob vnetju ušes šlo brez oziroma kdaj je dobro poiskati ustrezno pomoč tudi v antibiotikih?
Med dva glavna sopovzročitelja vnetja srednjega ušesa sodijo bakterije in virusi (npr. virusi navadnega prehlada). Če so v ozadju virusi (ob tem pogosto otroka boli tudi grlo, je nahoden itd.), potem nam uporaba antibiotikov ne bo v pomoč, kvečjemu nasprotno. Antibiotiki ne uničujejo virusov, temveč bakterije. Če jih kljub temu uporabimo, otroku po njih ne bo nič bolje. Uho bo še vedno vneto in boleče, z vsemi ostalimi spremljajočimi simptomi (nespečnost, jok, slabši sluh, vročina, razdražljivost, odklanjanje hrane in pijače …).
Še več, otrok bo lahko ob jemanju antibiotika težje oz. dlje okreval. Antibiotiki namreč rušijo ravnovesje črevesne flore, kar lahko vidimo v pojavu prebavnih motenj (npr. diareja). Ker je ravnovesje črevesne flore tesno povezano z delovanjem imunskega sistema, bo njeno rušenje šibilo tudi odpornost otroka. Zato se otrok ne bo le težje boril proti obstoječi infekciji, ampak se bo težje ubranil tudi novih.. To pa lahko vodi v ponavljajoča se vnetja dihal in ušes.
Ker antibiotiki poškodujejo tudi celične elektrarne, bo otroku upadel tudi splošni nivo energije. Ob tem so najbolj prizadeta tkiva oz. organi, ki imajo obilje celičnih elektrarn v posamezni celici (npr. možgani, srce, mišice, jetra itd.) zato se bo njihov primanjkljaj pri otrocih lahko odražal, med drugim, s še večjo utrujenostjo, slabšo koncentracijo, pozornostjo in sposobnostjo učenja.
Za razliko od virusnega vnetja pa so v primeru bakterijskega vnetja ušesa antibiotiki lahko koristna pomoč. Ti se pogosto predpišejo prav otrokom, mlajšim od dveh let.
A tudi ko gre za bakterijsko vnetje, vse več strokovnjakov meni, da uporaba antibiotikov ni vedno nujna. To velja zlasti pri otrocih, starejših od dveh let, saj lahko vnetje izzveni tudi samo od sebe, posebej če je otrok sicer zdrav oz. nima pogostih vnetij in če trenutne težave niso hude in dlje trajajoče.
Nepotrebnemu in prehitremu predpisovanju antibiotikov se je zato najbolje izogibati, s čimer se strinja tudi vse več strokovnjakov. Namreč raziskave so jasne - antibiotično zdravljenje vnetja ušesa nima tako velike prednosti kot neantibiotično zdravljenje, prinaša pa lahko veliko stranskih učinkov. Da bi se nepotrebno in prehitro jemanje antibiotikov pri vnetju ušes zmanjšalo, strokovnjaki svetujejo, da se starši poslužujejo t.i. »opazovalnega obdobja«.
Torej, preden zaradi vnetja ušesa odhitimo k zdravniku, lahko, kot je navedeno v nadaljevanju, počakamo dva do tri dnii, da vidimo, kako se vnetje razvija. Vsekakor pa pri vnetju ušesa skoraj nikoli ni takšna nuja, da otroka sredi noči peljemo na urgenco.
Pri otrocih, starih med 6 mesecev in 2 leti, pri katerih vročina ne presega 39 oC in imajo blago bolečino v enem ušesu, bomo običajno znotraj 48 ur že vedeli, ali bo potreben obisk pri zdravniku ali ne. Če se po eni neprespani noči zaradi bolečin naslednji dan otrok počuti dobro, ima pa le še rahlo povišano vročino, bo verjetno vnetje lahko minilo brez antibiotikov.
V ca. 2–3 dneh in telesni temperaturi pod 39 oC se bo tudi pri otrocih, starejših od 2 let, ki imajo blago bolečino v enem ali obeh ušesih, videlo, kako se bo vnetje odvijalo.
V času opazovanja jim seveda lahko bolečine mirimo s toplimi (in vlažnimi) oblogami, ki jih polagamo širše na prizadeto področje ušesa ter z drugimi preverjenimi naravnimi ukrepi (npr. protibolečinsko deluje mazanje predela ušesa do trikrat dnevno s pripravki, ki vsebujejo eterično olje čajevca.). Ob hudih bolečinah po potrebi uporabimo tudi protibolečinska sredstva za otroke, vendar le po posvetu s strokovnjakom.
V kolikor v 48 urah stanje ni boljše oz. se slabša, pa je dobro poiskati ustrezno pomoč, da se s pregledom ugotovi, ali gre za virusno ali bakterijsko vnetje ter ali bodo potrebni antibiotiki.
Če bo nujna antibiotična terapija, ne pozabite na obvezno krepitev črevesne flore s prebiotiki in probiotiki. Da se ta povrne v ravnovesje, bo otrok potreboval vsaj dvomesečno kuro s kakovostnimi probiotiki.
Ne glede na to, ali gre za virusno ali bakterijsko vnetje, pa bo koristna tudi podpora oslabljenega imunskega sistema otroka z ameriškim slamnikom. Slednjega je seveda najbolje otroku ponuditi takoj ob prvih znakih težav.
Besedilo: Adriana Dolinar
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Da lahko z izboljšanjem dolžine in kakovosti spanja vplivamo na preprečevanje vnetnih obolenj dihal? Poglejmo, zakaj je spanje tako pomembno.
Več kot 200 različnih virusov prehlada in peščica bolj ali manj nevarnih virusov gripe nam vsako zimo grozi z vnetjem dihal. Si znate pomagati?
Se tudi vi kdaj znajdete v položaju, ko vam pade imunski sistem in se vas že lotevata mrazenje in kihanje, vi pa ste pred pomembnim, neodložljivim sestankom?
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.