background

Kako preveriti zaloge vitamina D?

Test serumske koncentracije 25-hidroksi vitamina D

Da bi ugotovili, kako smo z zalogami vitamina D, je dobro opraviti test serumske koncentracije vitamina D. V ta namen nam bodo v izbranem laboratoriju odvzeli kri in v serumu preverili koncentracijo 25(OH)D-vitamina.

25(OH)D-vitamin pa ni isto kot D3 vitamin, kar mnoge zmede. S soncem proizveden D3 ali s hrano zaužit D3 in D2 se namreč v telesu presnavljata naprej. V jetrih se tako preoblikujeta v 25(OH)D-vitamin. Ta pa v ledvicah v dokončno aktivno obliko 1,25-dihidroksi vitamin D. A prav meritve 25(OH)D-vitamina nam običajno pokažejo, kako telo stoji z zalogami vitamina D.

V kolikor omenjenega testiranja ne opravite preko osebnega zdravnika, je to mogoče tudi samoplačniško v enem od laboratorijev. Preiskava serumske koncentracije 25(OH)D-vitamina v npr. Synlabu vas bo stala približno 25 €. Seznam številnih laboratorijov, ki te meritve izvajajo, najdete na koncu prispevka.

Kdaj je dobro opraviti test?

V zimskem času najlažje izpraznimo tekom poletja „nabrane“ zaloge vitamina D, zato bodo takrat najnižje vrednosti serumske koncentracije 25(OH)D-vitamina. To velja še posebej, če ga nismo v obdobju od oktobra do aprila ustrezno dopolnjevali z uživanjem hrane in prehranskih dopolnil, ki vitamin D vsebujejo. Zato je več kot primeren čas za test zalog vitamina D konec pomladi.  Ker vrednosti v serumu nihajo tudi tekom dneva, je za najboljši rezultat meritev dobro opraviti sredi dneva. Za testiranje ni potrebno, da smo tešči.

Iz dobljenega rezultata bomo lahko razbrali več pomembnih podatkov. Glede na nivo izmerjene serumske koncentracije lahko ocenimo, ali je bila oskrba z vitaminom D preko zime ustrezna ali ne. Če ni bila, vemo, da je potrebno naslednjo sezono bolje poskrbeti za vzdrževanje vitamina D tekom zime, denimo z uživanjem ustreznejših odmerkov in oblik vitamina D. Prav tako pa nam dobljen rezultat pove, kako intenzivno naj se tekom poletnih dni lotimo „nabiralništva“ sončnega vitamina.

Idelano je, da meritev 25(OH)D-vitamina ponovimo še jeseni ter se tako prepričamo, kako uspešno smo zaloge vitamina D poleti napolnili s sončenjem. Obenem bomo tako tudi lažje določili potrebno količino vitamina D, ki jo bomo uživali tekom zime. Tako bomo zagotovo bolj uspešni pri ohranjanju zalog vitamina D v mrzlih mesecih.

Vsekakor je pravi čas za test serumske koncentracije 25(OH)D-vitamina tudi ob vseh večjih psihičnih ali fizičnih težavah, za katere sumimo, da je v ozadju lahko pomanjkanje vitamina D. Mnoge kronične težave,  kot so utrujenost, nespečnost, mišična šibkost, bolečine v kosteh, slaba odpornost, debelost, kronična vnetja prebavil, zlomi kosti, revma, depresivnost, težave s srcem in ožiljem, avtoimuna vnetja … so namreč lahko povezane prav z manjšim ali večjim pomanjkanjem vitamina D. Če to še pravočasno ugotovimo in telesu priskrbimo, kar potrebuje, mu lahko bistveno olajšamo proces samozdravljenja.

Zaželjeno je, da test serumske koncentracije 25(OH)D-vitamina občasno opravijo tudi:

  • starostniki nad 65 let,
  • temnopolti ljudje,
  • nosečnice,
  • osebe, ki uživajo določena zdravila, ki motijo oskrbo telesa z vitaminom D - takšen je npr. fenitoin (za nadzor epilepisije),
  • osebe, ki živijo večinoma v mrzlih krajih, kjer je preskrba s sončnim vitaminom okrnjena.

 

Kako brati izmerjen rezultat laboratorijskega testa?

Vaš rezultat bo podan skupaj z referenčno vrednostjo. Slednja je orientacija, ki vam pove, ali imate vitamina D dovolj ali premalo. Referenčna vrednost za serumsko koncentracijo 25(OH)D-vitamina je več kot 30 µg/L (oz. > 30 ng/ml oz. > 75 nmol/L).

Uradno velja naslednje. Če je izmerjena vrednost 25(OH) vitamina D:

  • več kot 30 µg/L (75 nmol/L), to pomeni, da imamo optimalen nivo,
  • 20 – 30 µg/L (50 -75 nmol/L), pomeni, da imamo mejno vrednost,
  • manj kot 20 (50 nmol/L), pomeni, da imamo pomanjkanje,
  • manj kot 12 (30 nmol/L), pa pomeni, da imamo hudo pomanjkanje D-vitamina.

 

Običajno je problem prav pomanjkanje vitamina D. Večje kot bo potencialno pomanjkanje vitamina D, več bo potrebno uživati hrane in prehranskih dopolnil z vitaminom D ter več časa nameniti poletnemu sončenju.

Če nam namerijo vrednost npr. 31 µg/L (mi pa že imamo določene težave,) nam uradno sicer D vitamina naj ne bi primanjkovalo, vsaj ne za ohranjanje čvrstih kosti in splošnega zdravja, če smo sicer zdravi. Toda glede na sodobna dognanja o pomenu vitamina D je to vseeno lahko včasih premalo, da bi pokrili določene druge potrebe po vitaminu D, posebej še če nismo povsem zdravi. Raziskave (Vitamin D Deficiency, Michael F. Holick, M.D., Ph.D.) namreč kažejo, da je lahko razpon optimalne preskrbe z vitaminom D, merjeno v serumski koncentraciji 25(OH)D-vitamina, vse do 100 µg/L (do 250 nmol/L).

Zato je idealno, da rezultat meritve pogleda še ustrezno podkovan strokovnjak. Ta vam bo lahko tudi v pomoč pri določanju primerne strategije polnjenja izpraznjenih zalog vitamina D.

Kje vse lahko opravite test 25(OH)D vitamina?

Kar nekaj let nazaj so bile meritve 25(OH)D-vitamina težko dostopne. K sreči se je to zelo spremenilo. Zato danes res ni več problem pogledati, kako stojimo z zalogami vitamina D.  Prav tako preiskave niso več tako drage in so praktično tudi samoplačniško zelo dostopne. Vse to nam danes omogoča, da sami bolje poskrbimo za svoje zdravje, tako preventivno kot v primeru, da že opažamo težave, povezane s pomanjkanjem vitamina D.

Spodaj je seznam le nekaterih (ne vseh) laboratorijev, kjer lahko meritve 25(OH) vitamina D opravite tudi samoplačniško. Cene so se v letu 2023 gibale okoli 25 evrov. Prosimo, da se glede točnih cen obrnete na posamezen laboratorij. 

Splošna bolnišnica Ptuj

UKC Maribor     

Splošna bolnišnica Celje              

ZD Tolmin

Splošna bolnišnica Izola

Synlab (LJ, CE, MB, KP) 

BioLab (LJ)                         

V kolikor navedni laboratoriji niso v vašem kraju, preverite v vašem Zdravstvenem domu, ali te meritve opravljajo tudi samoplačniško. Če laboratorija ne najdete v svojem kraju, lahko 25(OH)D-vitamin izmerite tudi s pomočjo domačih setov za testiranje tega vitamina, ki ga naročite na dom, npr. 

Beright hitri test vitamina D

Medicare Plus test vitamina D

Zinzino Vitamin D test

Besedilo: Adriana Dolinar

Ocene

Ocena:

01.08.2023

“Koristen članek - glede na preiskavo krvi sem izvedela iz vašega članka da imam mejno vrednost vitamina D v telesu! ”

Vesna Steiner

Odgovor A.Vogel: Hvala za vaš komentar! Nas veseli, da so vam vsebine koristne. Želimo vam veliko zdravih dni, ekipa Farmedice

Zink Complex

Tablete s kapucinsko, cinkom, vitaminom C iz acerole ter vitaminom D3 rastlinskega izvora.
Več

A.Vogel Multivitamin kapsule

Prehransko dopolnilo iz naravnih virov v obliki kapsul, bogato z vitamini A, C, D in E.
Več

A. Vogel nasveti za zdravo življenje

Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel

Ali ste vedeli?

Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?

Značilne moške težave, povezane s kroničnim stresom

Moški, zaupanje in občutljive teme

Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho. 

Več v pogovoru s strokovnjaki

Stres naš vsakdanji

Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine

5 poti do manj stresa!

Pomoč uporabnikom

Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.

Pišite nam