Za pojav alergij je poleg nekaterih okoljskih dejavnikov odgovorna tudi dednost. Zmotno pa je mišljenje, da ne morejo zboleti tudi otroci v družinah, kjer alergijske bolezni niso prisotne. V zadnjih desetletjih njihova pojavnost naglo narašča in otroci niso izjema, saj je pogostost alergij pri njih 20-odstotna.
Vprašanje, ki si ga zastavljajo starši, je, kako najbolje pomagati otroku z alergijskim rinitisom oziroma senenim nahodom. Zato se bomo v prispevku osredotočili predvsem na naravni način zdravljenja in pojasnili, kako nam lahko pri tem zelo učinkovito pomagajo A.Vogel Kapljice za oči, mazilo Nisita, krema Bioforce in zdravilo rastlinskega izvora Sinupret. Prav tako so pri spoprijemanju s senenim nahodom uspešni zeliščni čaji in sokovi.
Alergijski rinitis je posledica vnetja nosne sluznice zaradi izpostavljenosti različnim alergenom iz okolice. Poznamo dve obliki: sezonski in trajni oziroma celoletni alergijski rinitis. Če se težave pojavljajo pogosto, praktično preko celega leta, govorimo o trajnem oziroma celoletnem alergijskem rinitisu, saj so alergeni, kot so hišni prah, pršice, dlaka hišnih ljubljenčkov, tekstilna vlakna in podobno prisotni ves čas. Za sezonsko obliko bolezni pa je značilno pojavljanje le v določenem obdobju (spomladi ali zgodaj poleti), ko večina rastlin cveti (cvetni prah trav, dreves in plevela) ¹.
Najbolj značilni simptomi alergijskega rinitisa so: zamašen nos, povečano izločanje vodene sluzi iz nosu, kihanje, občutek sekreta v nosu ali občutek suhosti v nosu, občasno tudi krvavenje iz nosu. Za sezonski alergijski rinitis je bolj značilno kihanje, medtem ko trajni alergijski rinitis prepoznamo tudi po zamašenem nosu ¹.
V prvem letu življenja so otroci nagnjeni k razvoju alergij, saj je njihova kožna in sluznična pregrada še nepopolna. Vendar je seneni nahod običajno težava večjih otrok. Do prvih težav lahko ob prisotnosti alergenov, navzočih v stanovanju (pršice in domače živali), pride že pri dvoletnikih, medtem ko se bolezen zaradi alergenov iz naravnega okolja (pelodov trav in dreves) običajno ne pojavi pred tretjim do petim letom. Najpogosteje pa pride do izbruha bolezni med devetim in desetim letom starosti ².
Če govorimo o higienskem vzroku za nastanek alergijskega rinitisa, imamo v mislih spremembe v imunskem sistemu. Te se pojavijo zaradi pomanjkanja izpostavljenosti bakterijam in virusom, kar je posledica prekomernega cepljenja proti virusnim okužbam in pretirani uporabi antibiotikov pri bakterijskih okužbah.
Otroci s senenim nahodom kihajo skozi daljša obdobja in imajo obilen izcedek iz nosu. Nos ter oči jih srbijo, oči se jim solzijo, imajo občutek »zabitega« nosu, lahko imajo tudi občutek pritiska v predelu čela in lic. Treba je še poudariti, da so s senenim nahodom nemalokrat povezana tudi pogostejša vnetja sinusov, glavoboli, slabši sluh, bolečine v žrelu ².
Preventiva? Prvi ukrep pri zdravljenju je zmanjšanje izpostavljenosti alergenu. Ob alergiji na pršico je nujni ukrep zapreti vzmetnice, blazine in odeje v protialergijske ovoje. Uporabljati moramo blazine in odeje iz umetnih pralnih vlaken. Najboljša talna obloga je parket, sedežna garnitura pa naj bo iz usnja. Poleg tega je iz prostorov najbolje odstraniti zavese in preproge. Pršico uničimo z zamrzovanjem ali pranjem nad 60 °C. Pri alergiji na pelod pa je v času cvetenja najbolj učinkovit preventivni ukrep, da z otrokom čim manj časa preživimo na prostem zlasti v sončnem in vetrovnem vremenu. Stanovanje zračimo ponoči za krajši čas, ko je v zraku manj peloda.
Zdravljenje senenega nahoda z naravnimi pripravki: Za vlaženje razdražene očesne in nosne sluznice, izpostavljene pelodom, so učinkovite A.Vogel Kapljice za oči. Otrokom, starejšim od 12 let, je priporočljivo odmerjanje ena-do dvakrat dnevno po 1 kapljico v vsako oko. Kapljice oči navlažijo in osvežijo ter zadržujejo solzno tekočino v očesu. Vsebujejo kombinacijo navadne smetlike in hialuronske kisline ᶟ.
Nosno sluznico lahko spiramo s slano vodo ali s fiziološko raztopino, priporočljivo je tudi mazanje nosne sluznice z mazilom Nisita. Gre za registriran medicinski pripomoček na osnovi fiziološke raztopine. Mazilo vsebuje natrijev klorid in natrijev hidrogenkarbonat. Natrij in klorid sta kot najpomembnejša iona z osmoznim delovanjem medcelične tekočine odgovorna za ohranjanje telesnih funkcij. Natrijev hidrogenkarbonat ohranja kot pufrski sistem pH vrednost rahlo bazično in tako omogoča optimalno delovanje sistema čiščenja zgornjih dihalnih poti v organizmu. Mazilo Nisita lahko večkrat dnevno nanesemo v vsako nosnico po približno 1 cm mazila. Zelo primerna, predvsem pri pordeli koži okoli nosu, je krema Bioforce iz ognjiča in šentjanževke. Kremo večkrat dnevno vtremo na želeno mesto. Mazili občutljivo sluznico med drugim vlažita in umirjata. Ker na ta način pelodom preprečimo tudi neposreden kontakt s sluznico, ju je na sluznico smotrno nanesti zlasti pred predvidenim izpostavljanjem dražečim pelodom ᶟ.
V času trajanja senenega nahoda se je odlično izkazalo tudi jemanje rastlinskega zdravila Sinupret, ki se uporablja za zdravljenje nahoda in vnetja sinusov. Ta namreč s kombinacijo petih zelišč preprečuje, da bi se v času alergij, ko je sluznica zgornjih dihal že tako prizadeta oziroma razdražena, otečena in polna redke sluzi, pojavila še bakterijska ali virusna infekcija ter bi s tem posledično prišlo do vnetja zgornjih dihalnih poti. Kar pa zdravljenje še podaljša in nemalokrat zahteva še dodatno uporabo zdravil, kot so na primer antibiotiki. Zanje vemo, da poškodujejo ravnovesje črevesne mikrobiote, ki ima prav tako pomembno vlogo pri obvladovanju alergij. Ker Sinupret izredno učinkovito neguje nosno sluznico, lahko z njim otroku povrnemo tudi morebiti zaradi alergij ali vnetij oslabljen občutek za vonj ᶟ.
Kot naravni antihistaminiki pomagajo pri spoprijemanju z alergijskim rinitisom tudi čaj kamilice, poprove mete, različne vrste zelenega čaja in podobno. Sok grenivke in limone, prelit z vrelo vodo, ohlajen ter oslajen z medom, prav tako blaži simptome senenega nahoda. Podoben učinek ima tudi čaj ingverja ᶟ.
Suzana Križ
Viri:
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Hitra naravna pomoč pri poškodbah lahko učinkovito zameji napredovanje modrice, otekanje in bolečine ter podpre telo pri regeneraciji prizadetih tkiv. V nadaljevanju je nekaj nasvetov, kako si lahko pomagamo.
Učinkovito naravno pomoč najdemo v naslednjem četvorčku: A.Vogel kapljice za oči, mazilo Nisita, krema Bioforce in Sinupret.
Pomlad je eno bolj napornih obdobij za vse, ki jih draži prah cvetočih rastlin. Vendar pa alergije niso edini vzrok, ki draži očesno sluznico.
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.