Seneni nahod se pojavi zaradi prekomernega odziva imunskega sistema na pelode različnih rastlin. Med vsemi alergijami ta prednjači, saj v Evropi povzroča težave kar 40 % populacije. Ste morda tudi vi med njimi? Ali ste vedeli, da lahko alergijski odziv sproži ali poslabša tudi slabo delovanje jeter? Kako jih lahko podpremo?
S pomladnim prebujanjem narave narašča ne le število cvetočih rastlin, temveč tudi alergij nanje. Običajni znaki alergij na pelode trav, plevelov ali dreves so srbeče, zabuhle oči, solzenje, kihanje, voden izcedek iz nosu (ali zamašen nos), dražeč občutek v sluznici grla, nespečnost, glavobol ter utrujenost. Pogosto se alergija lahko zakomplicira še v vnetje sinusov, ušes ali pa poslabša že prisotno obolenje dihal. Simptome alergij lahko blažimo z mnogimi naravnimi ukrepi, npr. z izogibanjem alergenom, z zaščito in spiranjem sluznic nosu, z uživanjem naravnih antihistaminikov, kot je kvercetin, z zeliščno pomočjo ob prizadetih sinusih. Manj pa je poznano, da lahko telesu pri obvladovanju alergij pomagamo tudi s podporo jetrom, ko so ta preobremenjena.
Jetra so eden najbolj zaposlenih organov v našem telesu, saj opravljajo preko 500 pomembnih funkcij. Naštejmo le nekaj najpomembnejših:
Ob vsem naštetem pa so jetra tudi glavni organ, ki skrbi za čiščenje oz. razstrupljanje telesa.
Jetra vsake tri minute prečistijo celotno kri. Tako tudi nenehno odstranjujejo škodljive snovi, kot so pesticidi, težke kovine, strupene kemikalije iz delovnega okolja (kozmetika, čistila), aditive in konzervanse iz hrane, alkohol, presežke sladkorja, oksidirane maščobe, hidrogenizirane maščobe, kisle odpadne produkte presnove celic, toksične izločke bakterij, glivic, plesni, parazitov in drugih patogenov, kemikalije iz zdravil itd. Kot pomemben organ razstrupljanja nas tako jetra ščitijo pred mnogimi toksičnimi snovmi, ki v telo pridejo od zunaj ali pa nastanejo v naših telesih. Med ostalim iz telesa odstranjujejo tudi odslužene hormone in druge snovi. Tako poleg odstranjevanja npr. estrogena skrbijo tudi za odstranjevanje histamina, ki sodeluje v procesu alergijskega odziva. Jetra predelane strupe in odslužene snovi iz telesa izločajo bodisi z žolčem v črevo (v blato) ali pa v kri, od kjer jih poberejo ledvica, ki jih izločijo z urinom.
Ko jetra preobremenimo z obilico toksinov, se nam to lahko maščuje tudi s pojavom ali poslabšanjem alergij. Preobremenjena jetra namreč niso več kos rednemu odstranjevanju množice strupov, zato se ti v telesu pričnejo kopičiti, kar prekomerno aktivira še imunski sistem. Ko se preobremenjen imunski sistem, npr. v času cvetoče pomladi, sreča še s pelodi rastlin, je njegov odziv burnejši, kot bi bil sicer. Tako sprosti obilico histamina in drugih vnetnih snovi, kar lahko sproži pojav alergij ali pa obstoječe še poslabša. Ker jetra sodelujejo tudi pri odstranjevanju presežkov histamina, se zaradi njihovega slabšega delovanja tudi ta lahko kopiči. To pa še poveča težave. Alergije so zato lahko znak, da se je potrebno posvetiti tudi izboljšanju delovanja jeter. V nadaljevanju je nekaj idej, kako jih lahko podpremo.
Jetrom lahko pomagamo z mnogimi ukrepi. Med pomembnimi je tudi zmanjšanje vstopa novih toksinov v telo (tu ne pozabimo tudi na patogene organizme – bakterije, glivice, plesni, parazite in druge, ki se tako ali drugače pritihotapijo v telo in dodatno povzročajo težave). Torej pazimo, kaj vnašamo v telo s hrano in pijačo, kaj od kozmetike nanašamo na kožo, kakšna čistila uporabljamo v gospodinjstvu, s čim smo v kontaktu na delovnem mestu, kako čist je zrak v bivalnem in delovnem okolju itd.
Zaužijmo vsaj 2–2,5 l vode in dovolj naravne soli. To bo olajšalo procesiranje strupov skozi jetra ter njihovo izločanje skozi sečila in črevo.
Ker tudi črevesna flora sodeluje pri čiščenju strupov, poskrbimo za vzdrževanje njenega ravnovesja z uživanjem živil, bogatih z vlakninami, mlečnokislinsko fermentiranih živil ter po potrebi prebiotičnih (npr. Molkosan) in probiotičnih pripravkov. Ko je črevesna flora v ravnovesju, med drugim tudi preprečuje zaprtje in prepustnost črevesne sluznice. Oboje je pomembno zato, da strupi, ki jih jetra z žolčem odvržejo v črevo, ne pobegnejo nazaj v kri.
Če je le možno, naj bo hrana kakovostna – doma pridelana, ekološka in sveže pripravljena ter obenem v pomoč jetrom. Poglejmo nekaj primerov. Uživanje jetrc pašnih živali (npr. telečja, piščančja jetrca) podpira jetra, ker so izredno bogata s hranili za njihovo podporo. Med ostalim vsebujejo vitamine A, B, holin, železo, cink, baker in koencim Q10. Jetrom koristi tudi uživanje živil, bogatih z žveplom živalskega in rastlinskega izvora, kot so denimo jajca, puran, ribe, čebula, česen, ohrovt, brokoli in temno zelena listnata zelenjava. Česen npr. spodbuja delovanje jetrnih encimov, zaradi alicina in selena pa poleg podpore razstrupljanju jetra ščiti tudi pred poškodbami. Nekaj dni stari kalčki brokolija vsebujejo obilje sulforafana, ki prav tako krepi jetra. Od sadežev so razstrupljanju jeter posebej v pomoč grenivka, pa tudi limona in limeta, ker med drugim vsebujejo cistein in glutation. Tudi mnoge začimbe ščitijo zdravje jeter. Kurkuma, denimo, podpira razstrupljanje jeter in obenem pomaga pri obnovi poškodovanih jetrnih celic. Za podporo razstrupljanju jeter si lahko privoščimo tudi sokove iz kalčkov brokolija, svežega zelja, cvetače, brstičnega ohrovta, korenčka, kumar, ingverja, rdeče pese, različnega zelenja in zelišč – npr. peteršilja in mete. Alfred Vogel je za premagovanje alergij v knjigi Ljudski zdravnik svetoval, da je koristno z njimi vsaj enkrat tedensko narediti post. Pri tem naj bi čez dan popili pol litra zelenjavnega soka in 1 ½ litra lahkega čaja za ledvice. Jetrom koristi tudi pitje zelenega čaja, med drugim jih ta ščiti pred negativnimi vplivi alkohola.
Biološka ura najmočnejšega delovanja jeter in žolčnika je ponoči med 23. in 3. uro. Če želimo, da bodo jetra dobro opravila svoje delo, pazimo, da si zagotovimo dovolj spanja, to je 7–8 ur. K nočnemu počitku pa je dobro oditi pred 22. uro.
Ker tudi psihični stres moti delovanje jeter, je tega dobro čim prej obvladati in se »UM-miriti« (umiriti svoj um, pretirano razmišljanje). Pri tem nam lahko pomagajo mnoge metode, pripravki in zelišča, med katerimi sta tudi pasijonka in melisa.
Jetra pri procesiranju obilice strupov podpira tudi zmerna telesna aktivnost, zato poskrbimo, da svoje telo vsak dan razgibamo, npr. s sprehodi, plavanjem ali či gongom. Če ne gre drugače, pa vsaj opustimo vožnjo avtomobila in čim več opravkov opravimo peš ali s kolesom, namesto dvigala izberimo stopnice itd.
Seveda pa lahko jetra dodatno krepimo tudi na mnoge druge načine, npr. z oblogami iz ricinusovega olja, s kavnim klistirjem, z razstrupljevalnimi kopelmi, potilnimi kurami, zemljenjem, s čiščenjem parazitov in drugih patogenov iz telesa, z akupresuro, masažo in vajami za jetra, z uživanjem pripravkov, ki podpirajo delovanje jeter itd. Med slednje sodijo npr. N-acetilcistein, MSM, glutation, alfa lipoična kislina, vitamini iz skupine B, vitamin E, izvlečki regrata, artičoke, pelina, encijana, pegastega badlja in drugi.
Pegasti badelj sočasno krepi jetra in podpira telo pri obvladovanju alergij. Vsebuje jetrom krepčilno učinkovino silimarin, katerega glavna komponenta je silibinin. Ta je v raziskavi pokazal presenetljive rezultate blažitve hude alergijske reakcije – anafilaktičnega šoka. To je dosegel tako, da je preprečeval izločanje histamina iz mastocitov. Histamin se skladišči večinoma v bazofilcih in mastocitih – celicah imunskega sistema.
Veliko informacij? Morda si že sedaj pripravite izvleček ključnih stvari in pričnete s prvimi ukrepi, ki bomo pripomogli k temu, da bo že naslednji izbruh alergij lažje obvladljiv.
Besedilo: Adriana Dolinar
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Hitra naravna pomoč pri poškodbah lahko učinkovito zameji napredovanje modrice, otekanje in bolečine ter podpre telo pri regeneraciji prizadetih tkiv. V nadaljevanju je nekaj nasvetov, kako si lahko pomagamo.
Učinkovito naravno pomoč najdemo v naslednjem četvorčku: A.Vogel kapljice za oči, mazilo Nisita, krema Bioforce in Sinupret.
Pomlad je eno bolj napornih obdobij za vse, ki jih draži prah cvetočih rastlin. Vendar pa alergije niso edini vzrok, ki draži očesno sluznico.
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.