Vreme je kot naročeno za spomladanski izlet v hribe, ko se prebudim z neprijetnim pritiskom v ušesih, iz nosu pa mi curlja in kaplja. Ob pridruženem kihanju mrzlično iščem robčke, na moje veliko začudenje pa termometer ne pokaže povišane telesne temperature. Namesto obiska neokrnjene narave se odpravim v bližnjo lekarno. Kljub prepričanju, da sem staknila prehlad, mi prijazna farmacevtka pojasni, da mi nagaja alergija.
Njena diagnoza me toliko bolj preseneti, saj se do tega trenutka še nikoli nisem srečala z alergijami. Ste ste se tudi vi kdaj znašli v položaju, ko niste bili prepričani, če so za težave krivi prehlad, vnetje sinusov ali alergijski rinitis? V prispevku bomo natančno izpostavili ključne razlike med naštetimi obolenji, navedli njihove najbolj značilne simptome ter pojasnili, kako nam ob sinuzitisu lahko pomaga sirup Sinupret, zakaj so kapljice Echinaforce nepogrešljive pri zdravljenju prehlada in kako je pršilo Nisita učinkovito ob spoprijemanju z alergijami.
Sinuzitis je infekcijsko vnetje sluznice obnosnih votlin. Gre za izjemno pogosto obolenje, večinoma je virusnega izvora. V 0,5 do 2 odstotkih primerov preide v akutno gnojno vnetje ter nastopi kot posledica okužbe z bakterijami: Haemophilus influenzae ali Streptococcus pneumoniae, manj pogosto pa za infekcijo z α- in β-hemolitičnimi streptokoki ¹.
Da bi bolje razumeli, zakaj tako pogosto pride do vnetja sinusov oziroma sinuzitisa, in to ne samo pri odraslih temveč tudi pri otrocih, naj pojasnimo, kaj so sinusi ter kje se nahajajo. Sinusi so z zrakom izpolnjene obnosne votline v kosteh obraznega dela glave. Oblečeni so v dihalno sluznico, podobno nosni, in neprekinjeno povezujejo nosno ter obnosne votline. Celice, ki jo tvorijo, imajo na površini migetalke. Te z usklajenimi gibi čistijo vsebino sinusov ².
Sinuzitis spremljajo simptomi, kot so zamašen nos, izcedek iz nosu, občutek napetosti v glavi, bolečine in slabši voh. Zdravljenje virusnega sinuzitisa je usmerjeno k zmanjšanju vnetnih znakov, zlasti nabreklosti sluznice, k znižanju telesne temperature, dekongestiji in k izboljšanju prevodnosti nosu ter posledično izboljšanju splošnega počutja. Za sinuzitise, povzročene z bakterijami, zdravljenje poteka z antibiotiki, včasih tudi kirurško ¹.
Samozdravljenje: kako nam ob vnetju sinusov lahko pomaga sirup Sinupret? Odlikujejo ga odlične lastnosti, saj deluje protivnetno ter sekretolitično (redči gosto sluz). Sinupret lahko porabljamo kot dopolnilno zdravilo pri zdravljenju gornjih dihalnih poti in sočasno skupaj z antibiotiki. Zmanjša oteklino sluznice in rinorejo ter preprečuje pogoje za nastanek vnetja srednjega ušesa (posledično manjša raba antibiotikov).
Znano je, da pri otrocih pogosteje pride do vnetja ušes kot pri odraslih. Zakaj? Glavni vzrok se skriva v evstahijevi cevi (povezuje srednje uho z nosno-žrelnim predelom). Njena posebnost je, da pri otrocih leži bolj vodoravno kot pri odraslih. Zaradi njenega horizonatalnega položaja tako sluz iz nosnega žrela lažje zateka v srednje uho. Evstahijeva cev se tudi lahko vname in zateče, se zapre, oteče, onemogoča normalno prezračenost srednjega ušesa. S sirupom Sinupret lahko preprečite vnetje srednjega ušesa pri vašemu malčku, saj je primeren tudi za otroke od 2. leta starosti ⁷. Sinupret vsebuje namreč uprašene zdravilne rastline: rumeni svišč, cvet jegliča s čašico (utekočinja izločke), zel kislice, cvet črnega bezga (lajša simptome prehladnih obolenj) in zel navadnega sporiša (podpira zdravljenje vnetij obnosnih votlin in zgornjih dihalnih poti).
Prehlad je pogosto posledica virusne infekcije v predelu nosu ali kjerkoli na področju gornjega respiratornega trakta. Gre za najpogostejšo okužbo v vseh starostnih obdobjih. Simptomi prehlada (kihanje, glavobol, izcedek ali zamašen nos, vneto grlo, suh kašelj, pritisk v ušesih in obrazu ipd.) se sprožijo, ko se virus oprime sluznice nosnih kanalov ali grla. Imunski sistem odgovori z napadom na klice s pomočjo belih krvničk (nevtrofilci). Če imunski sistem ne prepozna virusa, bo odgovor »nespecifičen,« to pomeni, da bo telo proizvajalo toliko nevtrofilcev, kolikor jih more (navadno celo več, kot jih je sploh potrebnih). Takšen odziv bo sicer onemogočil mnoge viruse, ne bo pa vplival na približno 200 vrst virusov, povzročiteljev prehlada. Zbadanje in vnetje pri prehladu povzroča preostanek nevtrofilcev, nakopičenih v gručah na mestih okužb, poleg tega pa je prisotna še velika količina sluzi v nosu ter grluᶟ.
Kako poteka zdravljenje prehlada? Zdravljenje prehladnih obolenj je simptomatsko, kjer ni v nobenem primeru potreben antibiotik. Simptomi običajno niso resni in hitro izginejo. V večini primerov si lahko pomagamo sami z zdravili za samozdravljenje. Eno takšnih zdravil rastlinskega izvora, pripravljeno iz sveže, cvetoče zeli in korenin ekološko pridelane škrlatne ehinaceje (Echinacea purpurea) oziroma škrlatnega ameriškega slamnika je Echinaforce. Odličen je za preprečevanje in zdravljenje običajnega prehlada ter gripe. Prav tako zdravilo Echinaforce spodbuja imunski sistem in s tem pripomore k povečani imunski odpornosti organizma.
Pri samozdravljenju prehlada je dobrodošel tudi počitek ter pitje večjih količin tekočine in uživanje vitamina C ⁴.
Alergija je pretirana (nepotrebna) reakcija imunskega sistema organizma na določeno, sicer neškodljivo snov, imenovano alergen. Simptomi alergijskega rinitisa so zelo značilen odziv imunskega sistema na okoljske dejavnike, kot so cvetenje različnih dreves ali cvetja ⁵.
Kaj pa se zgodi v telesu, da pride do alergijskih bolezni? Za pojav alergij sta odgovorni dednost in delovanje nespecifičnih okoliških dejavnikov, kot so tobačni dim, onesnaženost zraka, cvetni prah, pršice, živalske dlake, plesni in podobno. Raziskave po svetu kažejo, da so alergijske bolezni, zlasti astma, pogostejše na območjih s slabimi socialno-ekonomskimi in okoljskimi razmerami. Otroci, katerih starši so nagnjeni k alergijam, pogosteje zbolijo za alergijsko boleznijo. To pa ne pomeni, da se bolezen ne razvije tudi pri otrocih, katerih družina nima alergij ⁵.
Pomembno je še poudariti, da na pojav alergijskih bolezni neugodno vplivajo tudi pogosta vnetja sluznice, ker namreč zmanjšajo njeno obrambno sposobnost, zato lahko le-ta sčasoma postane preobčutljiva na delovanje alergenov ⁵.
Poglejmo najbolj značilne simptome. Pri prehladu je prisoten blažji glavobol, medtem ko alergijski rinitis ne povzroča glavobola. Voden izcedek iz nosu se pojavi ob alergiji, pri prehladu je prisoten na začetku in preide iz vodenega v gnojni. Kihanje je značilno za alergijski rinitis, pri prehladu pa se pojavi le na začetku bolezni. Srbeč nos in vnete oči imamo ob alergijah, pri prehladu nikoli. Bolečine v žrelu ter kašelj alergij ne zaznamujeta, nasprotno so le-te pri prehladu pogoste in močne, kašelj pa iz suhega preide v produktivnega. Povišana temperatura pri alergijskem rinitisu ni prisotna, ob prehladu pa se lahko pojavi. In prisotnost bolezni? Pri alergijah je odvisno od trajanja izpostavljenosti alergenu, medtem ko prehlad navadno vztraja 7 do 14 dni ⁶.
Kako si lahko pomagamo sami? Tako pri alergijskem rinitisu kot tudi pri prehladu je zelo učinkovito pršilo za nos Nisita. Gre za registriran medicinski pripomoček v obliki pršila, ki vsebuje izotonično fiziološko raztopino. Zakaj je tako nepogrešljiva pri spoprijemanju z alergijami in pri prehladu? Raztopina vsebuje natrijev klorid ter natrijev hidrogenkarbonat. Natrij in klorid sta kot najpomembnejša iona z osmoznim delovanjem medcelične tekočine odgovorna za ohranjanje telesnih funkcij. Natrijev hidrogenkarbonat ohranja kot pufrski sistem pH vrednost rahlo bazično in tako omogoča optimalno delovanje organizmu lastnega sistema čiščenja zgornjih dihalnih poti.
Suzana Križ
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Hitra naravna pomoč pri poškodbah lahko učinkovito zameji napredovanje modrice, otekanje in bolečine ter podpre telo pri regeneraciji prizadetih tkiv. V nadaljevanju je nekaj nasvetov, kako si lahko pomagamo.
Učinkovito naravno pomoč najdemo v naslednjem četvorčku: A.Vogel kapljice za oči, mazilo Nisita, krema Bioforce in Sinupret.
Pomlad je eno bolj napornih obdobij za vse, ki jih draži prah cvetočih rastlin. Vendar pa alergije niso edini vzrok, ki draži očesno sluznico.
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.