background

A. Vogel Enciklopedija rastlin

Chamomilla recutita

Kamilica

Kamilica

Zgodovina

Kamilica je zelo znana in morda celo najbolj priljubljena zdravilna rastlina.

Uporabljali so jo že Grki in Rimljani. Germani so jo posvečali bogu Baldurju. Kamilica, nabrana na šentjanževo, ko je obenem tudi praznik boga Baldurja, naj bi imela posebno zdravilno moč. Že v starih časih je veljala za učinkovito sredstvo za zdravljenje ran in želodca.

Kamilica

Botanične značilnosti

Kamilica izvira iz Sredozemlja in je razširjena skoraj po vsem svetu. Lahko jo tudi kultiviramo. Je 20 do 40 cm visoka rastlina s pokončnim steblom, ki je na vrhu golo in razvejano. Listi so dvojno ali trojno naperjeni in imajo ozke bodičaste vrhove. Cvetni koški so ovršeni in imajo značilne bele jezičaste cvetove z rumeno sredino. Cveti od junija do avgusta.

Nahajališče

Kamilica raste na travnikih, vrtovih, poljih med žiti. Je eden najbolj razširjenih žitnih plevelov. Vedno več jo gojijo v nasadih, predvsem v Srednji Evropi in Argentini.


Uporaba

Za zdravljenje so primerne sveže ali posušene cvetne košarice kamilic. Učinkovine v kamilici so eterična olja z učinkovinami, ki preprečujejo krče, zmanjšajo nabiranje plinov, delujejo protivnetno, proti alergijam, antiseptično (nevtralizirajo strupe bakterij), pomirjevalno (pri razdražljivosti, jezi in nespečnosti). Pomagajo pri notranjem nemiru in utrujenosti, pri prebavnih motnjah in boleznih želodčne ter črevesne sluznice. Primerne so za otroke, ki jih zbada v trebuhu ali bruhajo. Grgranje kamilic je priporočljivo pri vnetem grlu, vnetju sinusov in ranah v trebušni votlini. Zunanje se kamilica uporablja pri turih, hemeroidih, aknah in prehladih. Pripravite si lahko tudi parno kopel, ki je koristna pri vnetjih sinusov, grla in bronhijev.

Če ste alergični na košarnice (Asteraceae), kamilic ne smete uživati.


Oficinalno

se uporabljajo cvetovi kamilice. 

Družina

  • Nebinovke (Asteraceae)

Ljudska imena

  • Gamilica, gomeljica, gomilce, gomilica, gomilice, gomoljica
  • Gorcek
  • Hermanek
  • Kamenika, kamilca, komilica, kumilica
  • Matericnik, maternik, maternjak
  • Mrvca, rumenek
  • Titricica, vonjavka

Vsebovano v

  • Urticalcin (ni na voljo v Sloveniji)

A. Vogel nasveti za zdravo življenje

Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel

Ali ste vedeli?

Hitra naravna pomoč pri poškodbah lahko učinkovito zameji napredovanje modrice, otekanje in bolečine ter podpre telo pri regeneraciji prizadetih tkiv. V nadaljevanju je nekaj nasvetov, kako si lahko pomagamo.

Udarnine, padci in zvini – naravna pomoč

Seneni nahod pri otrocih: naravni pristop zdravljenja

Učinkovito naravno pomoč najdemo v naslednjem četvorčku: A.Vogel kapljice za oči, mazilo Nisita, krema Bioforce in Sinupret. 

Spoznajmo jih!

Ko peče, ščemi, draži in se solzi – težave izsušenih oči

Pomlad je eno bolj napornih obdobij za vse, ki jih draži prah cvetočih rastlin. Vendar pa alergije niso edini vzrok, ki draži očesno sluznico.

Voglove kapljice za oči

Pomoč uporabnikom

Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.

Pišite nam