Cnicus izhaja iz grške besede knizein, kar pomeni „mučiti“ in se nanaša na trnje rastline. Izraz Carduus, ki se je uporabljal po stari nomenklaturi, pomeni „osat“, in kaže na to, da je bila rastlina prej razvrščena med osate. O izvoru imena benedictus je več ugibanj. Na eni strani pomeni „blagoslovljen“, kar se verjetno nanaša na zdravilno moč rastline, po drugi strani pa je izraz v zvezi z menihi benediktinci, ki so rastlino uporabljali v srednjem veku kot zdravilo proti kugi. V 17. stoletju je Matthiolus pisal o benediktinskem osatu, da „obstaja proti raku in drugim boleznim komaj kakšno dragocenejše zdravilo“. Zunanje rakave tvorbe so spirali z vodo, v kateri so namakali benediktinke, in posipali z zmleto zeljo. Pri „benedikti“, opisani v starih knjigah o zdravilih, npr. pri sveti Hildegardi, ne gre za benediktinko, ampak za sreteno (Geum urbanum).
Debela korenina preide v rozeto s suličastimi, nazobčanimi listi, iz katere zraste od 40 do 60 cm visoko dlakavo pet-robo steblo. Tesno k steblu se privijajo svetlo zeleni suličasti listi, ki so napiljeno, valovito in pernato krpasti. Rob lista se konča v trnih. Rumene cvetne glavice so ovršne v zunanji čaši s trnjem, ki je med seboj povezano s pajčevinastimi dlačicami. Plodovi (rožki) imajo vpadljivo dvovrstno kodeljico. Rastlina cveti od junija do avgusta.
Benediktinka je doma v Sredozemlju in ima najraje suha, sončna melišča in pušče do višine 1000 metrov. Severno od Alp rastlino gojijo in je velikokrat podivjana.
Za pripravo pratinkture uporablja A.Vogel sveže liste in cvetoče vrhove vejic iz biološke pridelave. Obirajo jih v juliju in avgustu. Benediktinka se uporablja kot dodatek grenkim žganim pijačam in zeliščnim likerjem.
19.07.2021
“Ni podrobneje napisano, kako se jo uporablja v čajih, da je treba dati eno žlico v vodo in pustimo stati 4-5 ur, nato segrejemo, a ne do vretja.....itd”
Violeta Jovanović
Odgovor A.Vogel: Hvala za vaše mnenje. Rubrika " Enciklopedija rastlin"je namenjena spoznavanju botaničnih značilnosti rastlin.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.