Velika kapucinka nima jasnega izvora, po svetu se je razširila iz južne in centralne Amerike.
Naravno rastoče rastline dosežejo dober meter višine grmaste oblike. Kadar jim nudimo oporo, se lahko povzpnejo do pet metrov visoko. Odlično uspevajo v ne prebogati zemlji, na sončnem do polsenčnem mestu, rade imajo mir in čim manj našega vmešavanja. Listi so na zgornji strani modrikasto zeleni in povoskani. S svojo okroglasto obliko dosežejo premer med 3 in 15 centimetri in so nastavljeni na 5 do 30 cm dolge peclje. Tudi trobentasti cvetovi so različno veliki, v premeru dosežejo od 2,5 do 6 cm, barvni razpon je od oranžno rumene preko rdeče do rjavkasto rdeče. Osem prašnikov obdaja pet preprostih venčastih listov, ki se proti steblu združijo v žebljasto obliko in nadaljujejo v pecelj. Posebnost je nekakšna ostroga, v kateri se nabira nektar, ki izrašča v smeri peclja. Tridelni plodovi vsebujejo do 1,5 cm veliko seme. Kapucinka je enoletnica, semena, ki jih pustimo na tleh, prezimijo in se spomladi razvijejo v nove rastline. Lahko jih posušimo in v lončkih vzgojimo nove rastline. Semena kalijo 14 do 21 dni, pomagamo jim tako, da jih prej dobro namočimo v vodi.
Pri nas kapucinka največkrat krasi vrtove, četudi so njeni cvetovi in plodovi užitni. Sveže cvetove, popke, listke ali plodove lahko uporabimo kot dodatek različnim solatam, juham, sendvičem ali raznim namazom. Cvetove nabiramo od junija do septembra, liste od maja, popke junija, julija in avgusta, semena pa od julija do septembra.
Sveže zelene plodove lahko vložimo. Za ta namen nabrane kroglice za tri dni namočimo v slano vodo, da jim odvzamemo grenkobo in da postanejo mehkejše. Slano vodo, ki se navzame zelo specifičnega vonja, vsakodnevno menjamo. Tretji dan plodove dobro splaknemo pod tekočo vodo in pripravimo mešanico vode, kisa in soli v razmerju po lastnem okusu. Dodamo lahko tudi začimbe, kot sta poper v zrnju in lovorov list. V pripravljeno mešanico stresemo dobro oplaknjene plodove in segrejemo do vrenja. V majhne kozarčke do vrha napolnimo kroglice in tekočino ter dobro zapremo. Ohlajene kozarčke shranjujemo v hladnem in temnem prostoru. Vložene kapucinke uporabljamo podobno kot kapre. Kapucinka naj bo dodatek k jedem, zaužijemo lahko do 50g cvetov ali do 20g plodov.
Na vrtu so kapucinke zelo koristne, saj lahko njihovo bogato listno maso porabimo za zeleno gnojenje in razkuževanje tal, odganjajo polže, strune in podobne škodljivce. Za odganjanje različnih uši jih sadimo ob kapusnice, papriko, fižol in vrtnice.
Tradicionalna uporaba sveže rastline je zelo pestra: bolezni dihal, okužbe sečil, oskrba površinskih ran … Rastlina vsebuje eterično olje fitoncid, za katerega so dokazali zavirujoč učinek na rast in razvoj bakterij. Vsebuje pa še veliko drugih učinkovin: gorčično eterično olje, flavonoide, karoten, škrob, pektin, tanin, saharozo, smolo, železo, magnezij, fosfor, žveplo in vitamin C (sveža rastlina).
Ali ste vedeli:
Uporabljeni viri:
https://sl.wikipedia.org/wiki/Velika_kapucinka
https://www.dominvrt.si/roze-vrt/kapucinke.html
https://www.facebook.com/564203000384406/posts/575653209239385/
Pripravila in zapisala: Andreja Majhen
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.