Prvi napadi putike se v povprečju pojavijo po 45 letu. Pri moških se bolezen lahko prične pojavljatiže po tridesetem letu starosti, pri ženskah pa običajno po menopavzi.
Putika je oblika artritisa, ki jo povzroči prekomerna tvorba sečne kisline v krvi, tkivih in urinu. Sečna kislina ne predstavlja nujno nekaj slabega. Če je v telesu prisotna v normalnih količinah, deluje kot antioksidant, skoraj enako učinkovito kot vitamin C. Ko pa je je preveč v krvi ali tkivih in je ledvice ne morejo pravočasno izločiti, kristalizira. Ti kristali se radi nalagajo okrog sklepov, kjer dražijo oz. »zbadajo« in povzročajo bolečino, rdečico, občutek toplote, vnetje, včasih celo vročino.
Putika največkrat prizadene dele telesa, ki so najbolj izpostavljeni nižjim temperaturam, zato se denimo pogosto pojavlja na nožnem palcu. Lahko pa prizadene tudi druga tkiva ali sklepe, kot so kolena, podplati, gležnji, zapestje in prsti na rokah.
Napad putike se običajno umiri sam od sebe v treh do desetih dneh. Ne glede na to lahko s pravočasnim ukrepanjem simptome ublažimo. Bolj zdrav življenjski slog je najpomembnejši korak, saj se napadi v nasprotnem primeru pojavljajo pogosteje, trajajo dlje časa, možen pa je tudi nastanek skupka kristalov, tofa.
Putiko povezujemo s prekomernim uživanjem določene vrste hrane, zlasti takšne, ki vsebuje veliko nasičenih ali transmaščobnih kislin, prečiščenega sladkorja in purinov.
Del purinov v telesu in večino tistih, ki jih vanj vnašamo s hrano, se spreminjajo v sečno kislino, ki jo iz telesa izločajo ledvice (75%) in črevesje (25%). Raven sečne kisline v krvi določata količina zaužite hrane, ki je bogata s purini ter uspešnost ledvic in črevesja pri izločanju sečne kisline iz telesa.
Izogibati se je potrebno hrani, bogati s purini. Te najdemo v mesnih izdelkih, kruhu in testeninah iz bele (prečiščene) moke, rakih, inčunih, sardinah, slanikih, kaviarju, dagnjah, polenovki, ostrigah, lososu, tuni, skuši, postrvi, vahnji, pokrovačah, rdečemu mesu (govedina, jagnjetina), jetrih, svinjini, mesnih omakah, cvetači, špinači, beluših, gobah, leči, grahu, fižolu, ovseni kaši, arašidih, ocvrtem krompirju, bonbonih, pecivu, keksih, pijačah in sokovih z umetnimi dodatki, alkoholu in pivskemu kvasu. Kar dolg seznam, kaj ne? Če se ne morete docela odreči navedeni hrani, vsaj zmanjšajte njeno količino – to bo že lep korak v pravo smer. Korak brez ali z manj pojavov putike.
Nato poskrbimo za to, da bodo ledvice čim bolj učinkovito izločale sečno kislino. V prvi vrsti zato znatno zmanjšamo uživanje alkohola, čaja, kave in kakava, saj vsi delujejo močno diuretično. Ravno to namreč povzroči, da telo pospešeno izloča vodo, hkrati pa se s tem zmanjša sposobnost učinkovitega izločanja prekomerne sečne kisline preko ledvic
Ob tem je priporočljivo dnevno zaužiti 1,5 - 2 litra vode (filtrirane ali demineralizirane), ter kozarec do dva sveže stisnjenega soka iz ekološko pridelane zelenjave ali sadja, kot so npr. sokovi Dr. Steinberger.
Z zdravo prehrano vzdržujte normalno telesno težo, poskrbite za redno gibanje in obvladujte stres.
Kopriva uspešno znižuje raven sečne kisline, zato jo uživajte čim več in v različnih oblikah (čaj, svežo v solati, stisnjeno v sok,...).
Poskrbite za nemoteno delovanje prebave in zdravo črevesno floro. Ob zdravi, uravnoteženi prehrani in rednem gibanju koristi redno uživanje koncentrirane, fermentirane sirotke, ki ji je Alfred Vogel odstranil za mnoge neugodne mlečne beljakovine in ji dal ime Molkosan. Pomembno: zdrava črevesna flora je pogoj za učinkovito presnavljanje hranilnih snovi iz hrane ter obenem izločanje presežnih toksinov, med drugih tudi sečne kisline, iz telesa.
Ko napade putike uspešno obvladate, je priporočljivo vsaj dvakrat letno opraviti temeljito razstrupljanje telesa, saj s tem še dodatno pomagate ledvicah in črevesju, da uspešneje izločajo presežne strupe iz telesa. Ob tem vam je lahko v pomoč tudi 5-dnevna prečiščevalna kura s sokovi .
Med napadom učinkovito pomaga zdravilo Artroforce, ki vsebuje vražji krempelj. Bolečino umiri tudi lokalno nanašanje gela Atrogel neposredno na boleče mesto (brez vtiranja) ali obkladki iz zelene gline.
Putika sodi med eno najbolj milih oblik artritisa, ki jo lahko obvladujemo z zdravim življenjskim slogom. Ob tem je vredno imeti v mislih, da vse, kar podpira zdravo črevesno floro in pomaga telesu izločati strupnine, ne preprečuje ali zdravi le putike, temveč ima od tega korist zdravje nasploh.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.