Koža
je naš največji organ in ogledalo našega zdravja in počutja. Varuje nas
pred zunanjim okoljem, ker predstavlja mejo med telesom in okolico,
ščiti pred vplivi okolja in mikrobi, ima funkcijo pri uravnavanju
telesne temperature, je sredstvo sporazumevanja. Skrbi za izmenjavo
snovi med telesom in okoljem, preko nje zaznavamo dotik, temperaturo,
bolečino…Ker igra pomembno vlogo tudi pri videzu, je ohranjanje njenega
zdravja izredno pomembno.
Cela koža, brez ran in razpok, je zelo pomembna za zaščito pred vstopom mikrobov v kri. Zato moramo skrbeti, da praske in rane čimprej zacelijo.
Kožo moramo redno umivati z blagimi mili in se izogibati preparatom, ki bi jo lahko dehidrirali. Paziti moramo, da koža ni suha. Najboljše je uporabljati vlažilne osvežilne kreme, ki bodo s svojimi hranljivimi in vlažilnimi snovmi vračale koži sijaj in čvrstost. Pazite na kvaliteto kreme, raje odštejte kakšen evro več in koža vam bo hvaležna.
Zelo pomembna za zdravo in lepo kožo je seveda tudi zdrava prehrana. Vse, kar zaužijemo, vpliva na počutje in se kaže tudi na koži.
Izogibati se moramo umetni konzervirani hrani, hrani z aditivi in hitri hrani.
Ne pozabimo na vodo – pitje zadostnih količin vode (vsaj 2 litra) je pravi balzam za našo kožo. Treba pa se je tudi izogibati nezdravim razvadam, kot so kava, alkohol in nikotin.
Redna telesna vadba je prav tako potrebna za zdravo, lepo in čisto kožo.
Tri žlice raztopljenega čebeljega voska segrejemo na rahlem ognju, dodamo sok dveh čebul in dve žlici medu. Odstavimo z ognja in mešamo, dokler se masa ne shladi. Shranimo jo v posodico na suho in hladno mesto. S kremo nato masiramo občutljiva in prizadeta mesta na koži. Proti nastanku gub koristi tudi sok češnje ali korenčka, ki ga nanesemo na obraz in pustimo, da se posuši.
Za tiste, ki jim življenje grenijo temni kolobarji pod očmi, je naravna rešitev kopel iz poparka srčne moči (Potentilla tormentilla) in timijana (Thymus vulgaris). Eno žlico mešanice obeh zeli poparimo z dvema decilitroma in pol vrele vode, nato pa počakamo, da kopel postane mlačna. Lahko pa vsako jutro na tešče prežvečimo dve stebli peteršilja (Petroselinum hortense).
Pripravimo poparek iz janeža (Pimpinella anisum), melise (Melissa officinalis) in poprove mete (Mentha piperita). Mešanico zeli (vsake zeli damo eno žličko) poparimo s skodelico vode, pustimo stati deset minut, precedimo in popijemo. Poparek si pripravimo trikrat na dan.
Če želimo imeti lepo in sijočo kožo, jo na obrazu in vratu umivamo z mešanico treh žličk korenčkovega soka, treh žličk soka svežih kumar in soka ene limone.
Razdraženo kožo, še zlasti po sončenju, umivamo s poparkom lipe (Tilia cordata). Eno žlico lipovega cvetja poparimo s skodelico vode. Pustimo stati pet minut, precedimo, ohladimo in nato uporabimo.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Hitra naravna pomoč pri poškodbah lahko učinkovito zameji napredovanje modrice, otekanje in bolečine ter podpre telo pri regeneraciji prizadetih tkiv. V nadaljevanju je nekaj nasvetov, kako si lahko pomagamo.
Učinkovito naravno pomoč najdemo v naslednjem četvorčku: A.Vogel kapljice za oči, mazilo Nisita, krema Bioforce in Sinupret.
Pomlad je eno bolj napornih obdobij za vse, ki jih draži prah cvetočih rastlin. Vendar pa alergije niso edini vzrok, ki draži očesno sluznico.
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.