Pomlad je po tradicionalni kitajski medicini (TKM) obdobje, ko jetra – glavni organ razstrupljanja – delujejo najbolj intenzivno. Kako lahko v skladu s TKM podpremo delovanje jeter in proces razstrupljanja z usklajevanjem svojih dnevnih dejavnosti in čustvenega stanja z ritmom pomladi?
V TKM velja, da lahko za preprečevanje bolezni oz. ohranjanje trdnega zdravja, vitalnosti in dolgoživosti veliko storimo tudi z ustreznim prilagajanjem posameznemu letnemu času. Človek je namreč tesno povezan z naravo in njeni ritmi. Ker je pomlad čas, ki je povezan z jetri – našim glavnim razstrupljevalnim organom, bomo lahko tudi s sinhronizacijo z naravo ta organ podprli, s tem pa tudi naše razstrupljevalne moči. Poglejmo, kako smo povezani z ritmi letnih časov, kaj je značilno za pomladni čas ter kako po TKM v tem času podpreti jetra z usklajevanjem dnevnih aktivnosti in čustvenega stanja.
TKM za ohranjanje ali povrnitev zdravja že tisočletja priporoča, da dnevno življenje, mentalne aktivnosti, prehrano in telesno aktivnost usklajujemo z letnimi časi. Prepričani so, da če sta ustvarjena harmonija in ravnovesje med notranjim in zunanjim okoljem, lahko fiziološke funkcije telesa potekajo nemoteno. V kolikor se pojavijo spremembe v klimi, mi pa se nanje ne adaptiramo pravočasno, se lahko poruši ravnovesje med notranjim in zunanjim okoljem telesa. To pa odpre vrata za bolezni, običajno značilne za določen letni čas. Tako lahko v pomladnem času pogosto trpimo za težavami jeter ali žolčnika. Kako žolčne težave obvladovati z masažo, si lahko preberete tu. Nekaj idej, kaj storiti, da do težav v pomladnem času ne preide, pa berite naprej. TKM namreč velik poudarek daje prav preventivi.
Pomlad je v naravi čas dinamičnega gibanja, prebujanja, kaljenja in rasti. Jang energija narave se vzpenja. Led in sneg se topita, mrzli dnevi se prevešajo v toplejše, življenje se prebuja in razvija. V tem času se tudi jang energija našega telesa širi navzgor in navzven. Podobno kot se prebuja pomlad, se v našem telesu prebuja presnova, oziroma je vse živahnejša. Najmočneje v tem času delujejo jetra (in žolčnik) ter s tem razstrupljanje telesa. Jetra skrbijo za nemoten pretok življenjske energije – Qi in krvi po telesu. Povezana so s kreativnostjo, zato je pomlad obenem čas idej ter načrtov za naprej. Da lahko jetra vse naloge dobro opravljajo, mora biti njihova energija uravnotežena (brez zastojev, blokad, nepretočnih meridianov … ). Za lažje ohranjanje ravnovesja je zato zaželeno, da se čim bolj uskladimo s prebujajočo se naravo.
Po TKM naj bi se pomladnemu ritmu lažje prilagajali tako, da jutra začnemo zgodaj, npr. s sprehodom v naravi. Tako se bomo kar najbolje okopali v pomladni sončni svetlobi. Na sprehodu bodimo sproščeno oblečeni v ohlapnih oblačilih in imejmo razpuščene lase. Sproščeno razmigajmo telo, sprostimo um ter začutimo in zadihajmo skupaj s prebujajočo se naravo.
Zlasti zgodaj pomladi bodimo pozorni na muhasto menjavanje mraza in toplote, kajti toplota se že nakazuje, a nas lahko hitro preseneti tudi mraz, ki se še ni povsem poslovil. Zato bodimo vedno pripravljeni, da se v vsakem trenutku lahko oblečemo in ohranjamo toploto telesa. Pogosto namreč v tem času izgubljamo energijo ali celo zbolimo, če nas nepripravljene ujame mrzel veter. V tem času je tudi naša obramba pred mrazom in prehladi slabša. Pazimo torej na temperaturna nihanja in se ustrezno zaščitimo z oblačili, da bo telo ostalo tolpo, energija telesa pa kar najbolj v ravnovesju.
To še posebej velja za starejše osebe, otroke in fizično oslabele. Ti naj bodo še zlasti pozorni na to, da so oblečeni dovolj toplo in se ne slečejo prehitro. Izkušeni stari ljudje niso zastonj govorili, da je za zdravje na pomlad dobro dolgo nositi topla oblačila, jeseni pa s toplimi oblačili čim dlje zavlačevati!
Če energija jeter prosto teče, je pretok življenjske energije – Qi-ja in krvi brezhiben. To pomeni, da se lahko brez težav prilagajamo ostrim zunanjim razmeram letnega časa in ohranjamo trdno zdravje in dobro počutje. Če energija jeter ni uravnotežena, se zgodi ravno obratno, ne moremo se prilagajati zunanjemu okolju in zato zbolimo. Pojavijo se lahko utrujenost, glavobol, depresija, razdražljivost in izbruhi jeze, bolečine v prsnem košu in pod rebrnim lokom (težave jeter in žolčnika) itd. Peša lahko tudi naša kreativnost. Pogosto lahko opazimo, da se osebam z mentalnimi in jetrnimi obolenji stanje ravno v času pomladi poslabša do njih prihaja, četudi jih prej ni bilo.
Energijo in s tem naloge jeter (in žolčnika) lahko podpremo tudi tako, da pazimo na svoja čustva v pomladnem času, ko so jetra na vrhuncu svojega delovanja. Mentalno se ne naprezajmo preveč, bodimo širokosrčni in optimistični. Če se razburimo, se skušajmo čim prej umiriti (sproščanje v naravi, dihalne vaje …). Povezava jeter in čustev je namreč dvosmerna. Fizično slabo stanje jeter lahko vodi v razdražljivost in jezo ter obratno. Bes, jeza, vzkipljivost lahko poškodujejo energijo jeter in lahko poleg jetrnih težav (in s tem slabega razstrupljanja telesa), povzročijo tudi dvig krvnega tlaka in druge nevšečnosti. Zato je nepotrpežljivost in jezo dobro obvladovati. Zaželeno je, da se z družino ali prijatelji veliko sprehajamo v naravi, da začutimo lepoto prebujajoče se narave, da pojemo, plešemo, skratka – se veselimo in sproščeno, radoživo izražamo svoja čustva. Tako se bomo lažje harmonizirali z naravo, posledično pa bo tudi razstrupljanje telesa učinkovitejše.
Besedilo: Adriana Dolinar
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Ob težavah, kot so kašelj, nahod, sinuzitis in kihanje pogosto pomislimo na prehlad ali alergijo na cvetni prah. Vendar pa težave lahko povzročajo tudi spore gliv, ki so v našem okolju zelo pogoste.
Zima nam že počasi maha v slovo in tudi z naših krožnikov se poslavlja slabo prebavljiva in težka hrana. Zato moramo biti v tem obdobju še toliko pozornejši na izbor živil.
V razcvetu pomladi so tudi simptomi senenega nahoda najbolj izraženi. Tako se mnogo ljudi, ki trpijo za alergijskim rinitisom, rado jezi nad naravo. Pa vendar je prav ta tista, ki zna najbolje pomagati, če le znamo prisluhniti njenim nasvetom …
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.