Urejenost prostorov, v katerih živimo, je preslikava našega življenja. Kontrasti so nemogoči. Energije, ki jih vnašamo v prostor, se tako zalezejo v prav vsak kotiček doma. Velja tudi obratno, prostor vpliva na nas. Mojstri feng shuja tako poudarjajo pomembnost smeri neba, letnih časov, namestitve pohištva in ravnovesje elementov. Mojstrica urejenega minimalizma - Marie Kondo - pa uči, kako v domu ohranjati red in pristnost. Kar vam neti iskrico veselja, obdržite, kar vam sprošča negativne občutke, zavrzite. Se držite teh načel? Slovenci smo znani po kopičenju in miselnosti »čez sedem let vse prav pride«. Ko se znebimo nepotrebnih stvari, sprostimo prostor za nove. Enako velja tudi za tok življenja.
Urejenost je usmerjanje toka. Štirje letni časi, tedni, meseci, kroženje je načelo tudi, ko urejamo prostor. Z rednimi opravili zlahka obvladujemo gospodinjstvo in se razbremenimo kampanjskih posegov. Z malo vaje lahko s spodnjimi nasveti vzpostavimo uspešno rutino reda.
Jutro ustvari dan. Zelo pomembno je, v kakšen dom se vračamo. Zato nekaj malenkosti postorimo že zjutraj. Prezračimo prostore, posteljimo posteljo. Pravilo postlane postelje omenja tudi filozof Jordan Peterson, držijo se je tudi vojaki. Navada korenito spremeni pogled na red. Preprosto opravilo, ki vzame minuto ali dve, je namreč nalezljivo. Ob urejeni postelji bodo le stežka ležala oblačila itd. Zato dan pričnite z urejeno spalnico. Popoldanska rutina se odvija v kuhinji in dnevnih prostorih. Tu prebijemo največ časa. Po obrokih dosledno pospravimo delovne površine. Enako velja za kopalnico. Ohranjanje predmetov na svojih mestih je ključ do urejenosti. Pospravljanje je namreč – vračanje.
V tedenska opravila vključimo mesta, ki jih običajno v dnevni rutini ne uporabljamo. S tedensko rutino stanovanjske prostore negujemo. To je čas temeljitega čiščenja talnih površin, brisanja prahu, odnašanja odpadkov, pranja tekstila pa tudi počitka. Prostore med čiščenjem lahko tudi prijetno osvežite. V vedro z vodo za čiščenje kanite nekaj kapljic eteričnega olja Po-Ho. Svež vonj se na očiščenih površinah zadrži dlje časa.
En dan v tednu je obvezno namenjen koristnemu brezdelju. Počitek v čistem stanovanju je precej bolj dobrodejen, kot če se med ležanjem na sedežni garnituri ozirate po potrebnih opravilih.
Mesečno bi morali opraviti pregled prostorov. Načrtujemo popravila in morebitne spremembe. Poskrbimo tudi za čiščenje površin, ki v stanovanje sprejemajo svetlobo. Stekla na oknih ustvarjajo odtenke svetlobe, čista pa v prostor vnašajo tudi dobro energijo. Mesečno velja pregledati tudi kote prostorov, saj si tam domovanje najdejo tudi večnogi prebivalci pajki. Mrežaste umetnine sporočajo, da je prostor nevzdrževan. Preverimo tudi predale z vsebinami, ki imajo omejen rok trajanja. To so tudi zdravila, prehranska dopolnila in kozmetika.
Spomladansko čiščenje je najbolj poznan letni poseg v dom. Načrtujemo ga navadno za hišne površine, manjše stanovanjske površine obvladujemo mesečno. To je čas za kosovni odvoz, za renoviranje, restavriranje pa tudi čiščenje navlake. Predvsem garderobne omare potrebujejo letni pregled. Kar niste uporabili leto ali največ dve, naj gre svojo pot. Uporabne stvari lahko prodate ali podarite.
Marie Kondo je osnovala metodo pospravljanja, imenovano »konmari«. Tudi v naši deželi je na voljo njena knjiga Umetnost pospravljanja. Morda sprva šokira, saj nudi zelo jasen in preprost način izbiranja. Če vam predmet ob dotiku budi dobro energijo, ga obdržite in negujte. Vse ostalo pa mora dobiti svoje mesto tam, kjer bo glasnik dobre energije. Ob prvem čiščenju po njeni metodi se lahko znebite tudi do 2/3 predmetov.
Pospravljanje je proces in tudi osebna transformacija. Ob doslednosti kaj kmalu ugotovite, da je red v domu odlična odskočna deska za prav vsa življenjska področja. No, sicer pa tudi Marie priznava, da ji je materinstvo red postavilo na glavo. Sem ter tja ima prednost prespana noč, kup perila lahko odleži še kak dan, če je le-to potrebno za ubrane družinske odnose. Dobre energije najprej ustvarjamo z bližnjimi živimi bitji.
Lucija Šušteršič
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Ob težavah, kot so kašelj, nahod, sinuzitis in kihanje pogosto pomislimo na prehlad ali alergijo na cvetni prah. Vendar pa težave lahko povzročajo tudi spore gliv, ki so v našem okolju zelo pogoste.
Zima nam že počasi maha v slovo in tudi z naših krožnikov se poslavlja slabo prebavljiva in težka hrana. Zato moramo biti v tem obdobju še toliko pozornejši na izbor živil.
V razcvetu pomladi so tudi simptomi senenega nahoda najbolj izraženi. Tako se mnogo ljudi, ki trpijo za alergijskim rinitisom, rado jezi nad naravo. Pa vendar je prav ta tista, ki zna najbolje pomagati, če le znamo prisluhniti njenim nasvetom …
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.