Darilo je simbol pozornosti. Vzbuja različne občutke tako obdarovancu kot darovalcu. Obdarovanje mora imeti pozitiven pridih. Da ne zgrešimo ključnega namena – osrečiti - pa je potrebno poznati par zakonitosti.
Darila poklanjamo za osebne in vse druge praznike. Nekoliko večja podarjamo ob okroglih obletnicah in pomembnih mejnikih. Darilo je lahko minljivo, z omejenim rokom trajanja. Spomin na obdarovanje pa se mora vtisniti v trajen spomin. Izvirnost ima tu veliko vlogo.
Z darilom lahko presenetimo ali zbudimo mešane občutke. Kar podarjamo, dajemo iz srca. Nikoli ne smemo pričakovati, da se nam bo obdarovanec ob priliki enakovredno oddolžil. Z velikostjo in vrednostjo darila ne gre pretiravati, saj lahko obdarovanca spravite v izjemno neprijeten položaj. Manj je več, je pravilo, ki si ga niso izmislili škrti darovalci, pač pa uvidevni kreativci. Manjše vrednosti lahko sprožajo precej večje tople srčne občutke.
Obdarujemo ljudi, ki so nam zelo blizu, pa tudi popolne neznance, s katerimi nas druži posredna zveza. Bistvo izbranega darila je, da moramo poznati vsaj kakšen detajl osebnosti obdarovanca. Sem ter tja je zagonetka tudi obdarovanje najbližjih. Marsikateri siv las povzroča že obdarovanje partnerja. Zato naj bo proces izbire darila tudi taktika. Ovinkarite in poizvedujte. Za ljudi izven kroga bližnjih pa izbiramo nevtralen izbor. Z rožami, kavo, čokolado nikoli popolnoma ne zgrešimo. Tovrstna darila nam narekuje že tradicija. Podarjamo si jih že, ko pridemo na druženja.
Darila mašila so tista, ko se obdarovanja želimo zgolj znebiti. Tako darilo navadno s seboj nosi tudi nekaj slabe energije. Podarjeno iz nuje? Ta ne obstaja. Se pa na ta način kar veliko denarja požene za praholovce brez vsakršne čustvene vrednosti. Tovrstno obdarovanje raje opustite. Klasičen osnovni nabor, omenjen zgoraj, je precej bolj primeren.
Vrednost darila je najbolje zamolčati. Nikoli je ne smemo izdati. Pravzaprav je nenavadno podarjati tudi denar, saj je najbolj očitna vrednost. V kolikor podarimo nekaj bankovcev, jih moramo tudi primerno aranžirati. Lahko jih podarite v lični kuverti, vsekakor pa ne brez posvetila. Stisnjen bankovec v roko ni darilo. Nasprotno pa so odlična ideja, ko resnično ne želimo ustreliti mimo, tudi darilni boni. Z njimi podarjamo storitev ali vrednost, vsekakor pa naj bodo tudi ti v kuverti, škatlici ali darilni vrečki. Darilo mora ne glede na vsebino imeti najprej srčno vrednost.
Vse najboljše ob prazniku … Kaj pravzaprav pomeni »vse najboljše«. Superlativi so nerealni in kičasti. Obdarovancu lahko podarimo tudi verz ali iskreno osebno željo. Namesto »naj se ti izpolnijo vse želje« raje eno z darilom tudi izpolnite. Povsem primerno in lepo pa je, da kot blagoslov izrazimo željo po zdravju, sreči in zadovoljstvu obdarjenca. V voščilo ali posvetilo dodajte delček svoje duše. Obdarovancu podarite prijeten občutek in zahvalo. Na primer, ob voščilu izrazite hvaležnost za čudovito znanstvo in prijateljstvo ter željo, da tako ostane tudi naprej. Taka posvetila shranimo. Saj nam tudi kasneje pričarajo prijetne občutke.
Kako z obdarovanjem pregovorno ustrelimo kozla? Z vihravim izborom. Nikoli ne podarjamo hišnih ljubljenčkov. Še posebej ne kot presenečenje. Živo bitje mora z lastnikom stkati vez, lastnik pa odgovornost. Obdarovalec tako lahko povzroči dvojno škodo pa tudi žalost. Nakit podarjamo le osebam, ki se jih tudi dotikamo. Le tako bodo podarjeno tudi nosili. Nakit je pravzaprav ujet objem, ki si ga približamo koži. Nikoli ne podarjamo oblačil in predmetov, ki bi obdarovancu prav prišla čez nekaj časa. Ujemite aktualen trenutek. Prav tako je neprimerno podarjati steklenico vina zdravljenemu alkoholiku, knjige nekomu, ki ne bere, športne pripomočke nekomu, ki mu ni do gibanja itd. Ponovimo bistvo – o obdarjencu moramo zbrati vsaj nekaj osnovnih podatkov.
To je čas. Darilo je predmet, ki budi občutke. Najbolj dragocen pa je podarjen čas, ki ga prebijemo z izbrano osebo. Vsi smo minljivi. Morda je ravno zaradi tega razloga na pokopališčih toliko svečk in rož. Če bi jih toliko podarjali živim, bi osrečili množice.
Kako podarimo čas? Kar sami lahko naredite darilni bon. Obdarjenca povabite na druženje. Dragi obdarjenec, sporoči, kdaj imaš čas. Peljem te na odlično večerjo in klepet, potem pa obiščeva še gledališko predstavo. Veselim se druženja s teboj. Pobuda zveni precej bolj vznemirljivo kot dve vstopnici in darilni bon v kuverti. Naj vabila ne obvisijo v zraku. Določite tudi termin.
Drži, a ne moremo ga podariti. Lahko pa obdarjencu podarimo malenkosti, s katerimi bo zdravje okrepil. Po darila lahko stopimo tudi v lekarno ali specializirano prodajalno. Za izbor potrebujemo le nekaj dobrih informacij o obdarjencu.
Namesto steklenice vina podarite Dr. Steinberger - Sok multi fit. Odličen je za zdravico za prav vse družinske člane. Kava je res lepa pozornost. A kaj ko kofein ne prija prav vsakemu želodcu. Takim obdarjencem podarite žitno kavo Bambu. Odlična je kot napitek ter tudi dodatek testu za pecivo. S kremo za roke pravzaprav ne morete zgrešiti. Še posebej v času razkuževanja je koža izpostavljena številnim izzivom. Podarite A. Vogel Arnika ali Echinacea kremo. Nekomu, ki potrebuje sprostitev, podarite eterično olje Po-Ho. Odpira dihala, osveži prostor, odlično pa se obnese tudi v domačem wellnessu. Vsem sladkosnedim lahko podarite bombone. Izbor A. Vogel nudi številne prijetne okuse, ki so hkrati blagodejni tudi za sluznico grla. Prijetna »kislica« z obilo vitamina C so žvečilne tablete Bio C.
Za konec pa še to! Darilo je vedno potrebno okrasiti. Izbrane izdelke ovijte v papir, dodajte pentljo ali vložite v darilno vrečko. Darilna embalaža naznanja presenečenje. Odvijanje darila pa je vznemirjenje, presenečenje in veselje. Opazovanje teh občutkov pa tudi darovalca navda s srečo. Srčno veselje je na obeh straneh: ko podarjate in ko ste obdarjeni.
Lucija Šušteršič
08.12.2021
“Hvala za te besede razuma. So mi dale za misliti ;-)”
MOJCA PRISTAVEC ĐOGIĆ
Odgovor A.Vogel: Hvala za vaš komentar. Se strinjamo z vami, saj je prav December čas obdarovanj in čas premisleka. Vse dobro vam želimo.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.