Ko bi otroci končno razumeli, da se malih ročic in igrač ne daje v usta! Ko bi le že vedeli, da si je pred obrokom potrebno umiti roke! Morda je prav s tem povezano dejstvo, da imajo gliste najraje male otroke.
Pod glistavostjo najpogosteje razumemo okužbo z belo glisto podančico (Enterobius vermicularis), ki je izključno človeški zajedavec. Najpogosteje so njen gostitelj otroci, stari od 3 do 10 let. Poglejmo, kako jih prepoznamo in kako se lotimo njihovega odpravljanja.
Odrasli zajedavci živijo v črevesju in ponoči gliste ženskega spola prilezejo v bližino zadnjika, kjer odlagajo jajčeca v analne kožne gube. Zaradi srbenja se okuženi otroci praskajo in tako se mikroskopsko majhna jajčeca podančic prilepijo na oblačila in za nohte, od koder pa se z lahkoto prenesejo na ostale predmete, na primer igrače, posteljnino, kljuke ter druge površine.
Da se življenjski krog podančice sklene, morajo jajčeca priti ponovno v črevesje, kar pri otrocih ni težko ravno zaradi omenjene navade, da nenehno nosijo roke in druge predmete v usta. Tako pride do ponovne samookužbe ali okužbe drugih otrok. Iz jajčec v 2 do 6 tednih v črevesju dozorijo odrasle podančice.
Najobičajnejši simptom okužbe je vsekakor srbenje kože okoli zadnjika in posledično neprestano praskanje. Najbolj očitno pa se to dogaja zvečer in ponoči. Otrok morda zaradi srbenja ne more zaspati ali pa se ponoči prebuja in se praska. Takrat je najbolje, da pregledamo otrokov predel okoli zadnjika. Podančice so bele barve in tanke kot las. Vidimo jih lahko s prostim očesom, saj so dolge približno 8–13 mm.
Ko opazimo, da se zvijajo, smo lahko prepričani, da smo jih odkrili. Pozorni moramo biti tudi na otrokovo blato, kjer jih včasih lahko opazimo na površini. Od ostalih znakov okužbe se lahko pojavi neješčnost ali razdražljivost, vendar pri prisotnih samo teh dveh simptomih redko pomislimo, da bi lahko bila kriva okužba s podančico.
Za postavitev diagnoze je dovolj, če starši povedo, da so našli odrasle gliste v blatu otroka ali na koži zadnjika. Včasih odkrivajo jajčeca iz blata. Ta metoda je uspešna le v približno 10%, saj ne morejo pregledati vsega blata, pač pa le posamezne vzorce. Bolj zanesljiva metoda je odkrivanje jajčec iz vzorcev, ki jih vzamejo z lepilnim trakom iz predela zadnjika in sicer zjutraj pred odvajanjem blata ali prhanjem.
Prvi in najpomembnejši ukrep je, da poskrbimo za dobro osebno higieno vseh članov družine. Gliste pri otrocih so namreč zelo pogoste. Če jih želimo odpraviti, moramo biti dosledni na več področjih:
Z upoštevanjem vsega naštetega bomo v veliki meri lahko odpravljali gliste pri otrocih.
Alfred Vogel, pionir naravnega zdravljenja, v svoji knjigi Ljudski zdravnik prav tako omenja gliste pri otrocih. Piše, da so v starih časih otrokom s podančicami dajali piti mleko, v katerega so dali pretlačen strok česna ali pa pripravek dajali v obliki klistirja. Ker vemo, da otroci česna običajno ravno ne obožujejo, je morda od naravnih pripravkov za zdravljenje primernejša papaja. Vsebuje namreč encim papain, ki pomaga pri prebavi beljakovin, s tem pa tudi glist. Listi papaje so sicer učinkovitejši kakor zreli sadeži, vendar pa je te pri nas skoraj nemogoče dobiti, medtem ko je v bolje založenih trgovinah s sadjem in zelenjavo plodove te tropske rastline možno kupiti. V lekarni je prav tako možno dobiti pripravke, ki vsebujejo izolirane encime papaje.
Pazimo, da je v času odpravljanja glist s papajo otrokova prehrana beljakovinsko revna, sicer se bodo encimi papaje raje lotili razgradnje zaužitih beljakovin kot premagovanja nadležnih podančic. |
Od ostalih rastlin za gliste pri otrocih omenimo še enkrat česen, učinkoviti pa naj bi bili tudi drobnjak, čemaž ter celo korenčkov sok. Ob tem je potrebno zavedanje, da je z naravnimi pristopi včasih potrebno nekoliko dlje vztrajati. Sprememba se ne zgodi vselej čez noč.
Če vam potrpežljivosti zmanjka, bo zdravnik še vedno predpisal lahko tablete. Zdravljenje s sinteznimi zdravili običajno traja 3 zaporedne dneve, nato pa se terapija ponovi še dvakrat - čez 2 in 4 tedne.
Rebeka Koželj, mag. farm.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Okužbe dihal lahko povzročijo virusi in bakterije. Najbolj izstopajoči virusni okužbi dihal sta prehlad ter gripa in se le redko pojavita sočasno. Ob morebitnih zapletih sta lahko usodna oba.
Stabilen imunski sistem je temelj našega zdravja. Vendar s staranjem organizma in pešanjem nekaterih fizioloških funkcij slabi tudi njegovo delovanje.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.