Sezonske alergije so spomladi v polnem razmahu. Pri simptomih si lahko pomagamo tudi z okusnimi napitki iz domače kuhinje.
Pri senenem nahodu telo kot odziv na alergene sprošča histamin. Ta na žalost povzroča številne neugodne simptome, kot so srbenje, vnetja, zamašen nos ipd. Določena hrana in napitki stanje še poslabšujejo (mleko, kofein, alkohol prav tako vsebujejo histamin), zato se je tem dobro izogibati. Poglejmo, s katerimi napitki smo na varnejši strani.
Čeprav koprive znajo »speči«, pa so pri senenem nahodu pravi blagoslov. Vsebujejo obilje mineralov in vitaminov. Raziskave kažejo, da njeni izvlečki lahko zavirajo vnetja, ki jih sprožijo sezonske alergije. Koprivo lahko uživamo v jedeh (npr. juhah, prikuhah, kot dodatek testu ipd.), kot čaj ali pa si iz nje pripravimo tinkturo, ki je posebej priporočljiva za preprečevanje senenega nahoda.
Vsebuje obilje antioksidantov, ki krepijo imunski sistem. Kakovostni zeleni čaj je obenem odličen nadomestek prave kave.
Preizkusite jabolčno kombučo z začimbami
Pravi kavi se je pri senenem nahodu vsekakor bolje izogniti, kar pa ne pomeni, da je treba pozabiti tudi na sam ritual. Tega lahko izvedete bodisi s čajem bodisi z žitno kavo, ki se tudi po okusu in barvi močno približa pravi kavi. Takšna je denimo slastna žitna kava po originalni recepturi Alfreda Vogla Bambu.
Poskrbite za dovolj velik vnos vitamina C, saj tudi ta deluje kot naravni antihistaminik. Ko govorimo o napitkih, je pomemben vir le-tega sveže iztisnjen sok pomaranče.
Preizkusite napitek s pomarančo in ingverjem
Sadje in zelenjava sta lahko sestavni del vsakodnevnih obrokov, vključujemo pa ju lahko tudi v napitke. Pomembno je, da vanje ne dodajamo mleka ali jogurta, ki vsebujeta veliko histamina.
Preizkusite protivnetno delujoč ananasov smuti.
Meta ima med ostalim tudi sposobnost redčenja sluzi, kar pomaga pri zamašenem nosu, ki pogosto spremlja seneni nahod.
Preizkusite Osvežujoč napitek iz poprove mete
Kamilice sproščajo, pomirjajo, obenem pa pomagajo tudi pri alergijskem rinitisu.
Besedilo: Sabina Topolovec
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Okužbe dihal lahko povzročijo virusi in bakterije. Najbolj izstopajoči virusni okužbi dihal sta prehlad ter gripa in se le redko pojavita sočasno. Ob morebitnih zapletih sta lahko usodna oba.
Stabilen imunski sistem je temelj našega zdravja. Vendar s staranjem organizma in pešanjem nekaterih fizioloških funkcij slabi tudi njegovo delovanje.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.