Okužbe dihal lahko povzročijo virusi in bakterije. Najbolj izstopajoči virusni okužbi dihal sta prehlad ter gripa in se le redko pojavita sočasno. Vendar sta ob morebitnih zapletih lahko usodna oba. Kako pogosti so ti zapleti in kdo je najbolj dovzeten zanje?
Znanstveniki so z novimi raziskavami dokončno potrdili, da imunski odziv na en virus oteži okužbo iste osebe z drugim nesorodnim virusom. Zato zelo težko istočasno zbolimo za gripo ali prehladom. Kako vemo, ali bolehamo za gripo ali prehladom, kakšno vlogo odigra stabilen imunski sistem ter zakaj so pri okužbi dihal nepogrešljivi »veliki trije«: Echinaforce, Prospan in Sinupret, smo raziskali ter pojasnili v članku. Razkrivamo tudi najnovejše izsledke raziskave o uporabi zdravil iz echinaceje ter v kakšni meri vplivajo na zmanjšano uporabo antibiotikov.
Gripa ali influenca je ena izmed najstarejših in najbolj pogostih bolezni pri človeku. Gre za visoko infektivno bolezen ̶ povzroča periodične epidemije ter pandemije ¹.
Bolezen se pojavlja predvsem v zimskem času na severni polobli in ogroža vse prebivalstvo. Še posebej so gripi izpostavljeni starejši ljudje, bolniki s kroničnimi srčnimi, pljučnimi, presnovnimi in drugimi boleznimi ter majhni otroci. Njeni povzročitelji so virusi influence tipa A, B in C. Virus influence A povzroča epidemije in pandemije, za virus influence B so značilni omejeni izbruhi, na primer v šolah in vrtcih, medtem ko virus influence C okuži posameznike in ne povzroča epidemij. Virusi se širijo po zraku v obliki kapljic preko površin, onesnaženih z izločki dihal obolelega z gripo. Kapljice nastanejo ob kihanju, kašljanju in glasnem govorjenju. Za prenos virusa je potreben tesnejši stik z obolelim, običajno v zaprtem prostoru. Prenos preko okuženih površin (kjer lahko virus preživi več ur), pa se zgodi, če se jih dotaknemo s prsti ter prenesemo virus na sluznico nosu in ust. Virusi influence prizadenejo respiratorni sistem ².
Kateri so značilni znaki in simptomi gripe? Poleg že omenjenih respiratornih težav se v približno 1 do 3 dneh po okužbi pojavijo: mrazenje, izčrpanost, visoka temperatura (38-40 ֯C), glavobol, bolečine v mišicah ter kosteh, dražeč občutek v žrelu in dražljiv kašelj ².
Ali so pri gripi možni tudi zapleti? Najpogostejši zapleti, povezani z influenco, so virusne in bakterijske pljučnice, vnetje srednjega ušesa, okužbe sinusov in dehidracija. Tveganje za smrt zaradi zapletov je značilno večje pri rizičnih skupinah, kot so starejši ljudje, dojenčki in ljudje s kroničnimi obolenji pljuč ter boleznimi srca ¹.
Marsikdo od vas bo ob tem pomislil: lažje zapisati kot udejanjiti. Res je. Zato pa imamo tudi rešitev, ki se imenuje Echinaforce. Gre za zdravilo rastlinskega izvora, pripravljeno iz sveže zeli ter korenine škrlatnega ameriškega slamnika (Echinacea purpurea). Vemo, sodoben način življenja (stres, pomanjkanje spanja in vitaminsko osiromašena prehrana) oslabi naše naravne obrambne sposobnosti, zato smo bolj dovzetni za okužbe dihal. S stabilnim imunskim sistemom pa lahko kljubujemo različnim virusnim in bakterijskim okužbam. Za naravno zdravilo Echinaforce so s sodobnimi raziskavami ugotovili, da deluje proti virusom, bakterijam, blaži vnetja in uravnava delovanje imunskega sistema ter s tem učinkovito lajša simptome okužb dihal.
Najnovejša raziskava (april 2024); V meta analizi 30 različnih kliničnih raziskav je bilo vključenih več kot 5.600 bolnikov. Rezultati študije eksplicitno dokazujejo zmanjšanje tveganja za ponavljajoče se virusne okužbe dihal za kar 40 odstotkov. Medtem ko zdravila iz ehinaceje za 56 odstotkov zmanjšajo tveganje za zaplete pri okužbah dihal. Še prav posebej pa velja poudariti zelo zgovorne izsledke raziskave, iz katere je razvidno, da preventivna uporaba zdravil iz echinacje zmanjša število predpisanih antibiotikov za 54 odstotkov in posledično skrajša zdravljenje z antibiotiki celo za 80 odstotkov. To pa je dokaz, da z zdravilom Echinaforce lahko zmanjšamo prepogosto uporabo antibiotikov. Če povzamemo ̶ zdravila iz ehinaceje preprečujejo virusne okužbe dihal, ponavljajoče se okužbe in s tem povezane zaplete ter posledično zmanjšajo potrebo po antibiotikih. |
Za oba izdelka, Echinaforce kapljice in Echinaforce Duo tablete, velja: namenjena sta k izboljšanju odziva imunskega sistema na okužbo z mikroorganizmi in k boljši odpornosti organizma. Priporočljivo ju je jemati že ob prvih znakih virusne okužbe (prehladu, kašlju, nahodu itd.) kot tudi preventivno. Delujeta na celoten organizem in ju zato lahko uporabimo ne le pri izboljšanju odziva imunskega sistema na prehladna obolenja temveč tudi na ostale okužbe.
Respiratorni sincicijski virus (RSV) je najpogostejši povzročitelj akutnega brohiolitisa majhnih otrok, pri večjih otrocih in odraslih povzroča le blaga prehladna obolenja. Klinična slika RSV nima značilnega poteka, zato prisotnost virusa lahko potrdimo samo s testiranjem ᶟ.
Značilno za RSV je, da je zlahka prenosljiv. Širi se s telesnim stikom (z dotikom, s poljubljanjem, z rokovanjem) z okuženo osebo. Prav tako se prenaša po zraku pri kašljanju ali kihanju. Gre za zelo trdoživ virus, saj na površinah, kot so pulti v trgovinah ali na uporabljenem robčku, lahko preživi več ur ᶟ.
Tipični znaki in simptomi RSV se kažejo kot zvišana telesna temperatura, voden izcedek iz nosu, kašelj, kihanje, sopenje. Vendar se navedeni znaki lahko poslabšajo, ko se virus preseli na pljuča, in se kažejo kot suh, dražeč kašelj, težko dihanje, sopenje ali piskajoče dihanje. Poleg teh znakov morajo biti starši pozorni na pomodrelost ali posivelost ustnic, ustne votline ali nohtov. Vsi ti znaki namreč kažejo na kritično nizke ravni kisika v krvi ᶟ.
Možni zapleti bolezni so pogostejši pri prezgodaj rojenih otrocih, pri tistih s kronično pljučno boleznijo ter pri otrocih s hujšo prirojeno srčno napako, saj lahko RSV povzroči okužbo pljuč. Taki dojenčki lahko hudo zbolijo ᶟ.
Najbolj nadležna simptoma pri prehladu sta zagotovo zamašen nos in kašelj, saj nas ovirata že pri najosnovnejših vsakodnevnih opravilih. Ob težavah z vnetimi sinusi, zamašenemu nosu in ko želimo preprečiti zamašitev nosu, ta se pojavi zaradi redkega izcedka iz nosu, posežemo po zdravilu rastlinskega izvora ̶ Sinupret. Sirup Sinupret zmanjša oteklino pri vneti nosni sluznici, redči gosto sluz, omogoča boljšo drenažo sinusov in tako olajša izločanje sluzi oziroma izkašljevanje. Prav tako pomaga regenerirati nosno sluznico, delujejo protivnetno in sekretolitično (redči nosni izloček in prepreči zgostitev sluzi). Zato ga lahko uporabljamo kot dopolnilno zdravilo pri zdravljenju gornjih dihalnih poti in sočasno skupaj z antibiotiki. Sirup Sinupret odlikuje še ena odlična lastnost, primeren je namreč za otroke od 2. leta starosti dalje.
Sirup Prospan je namenjen lajšanju izkašljevanja. Ima dvojni učinek: mehča gost izloček oziroma sluz v pljučih (učinkovitejše izkašljevanje in prehodnejša, »čistejša« pljuča) in zmanjšuje krč sapnic (pripomore k lažjemu dihanju). Sirup Prospan je zdravilo rastlinskega izvora z izvlečkom listov bršljana, ki pripomore k lajšanju težav pri izkašljevanju. Učinkovitost delovanja izvlečkov listov bršljana je potrdila tudi slovenska študija. Z raziskavo so potrdili, da je zdravljenje s sirupom, ki vsebuje izvleček listov bršljana, pri otrocih z akutno okužbo dihal in povečano tvorbo sluzi, varno. Med zdravljenjem se je namreč spremenila kakovost izmečka, pogostost izkašljevanja in drugi simptomi akutne okužbe. To so zdravniki in otroci oziroma njihovi starši ocenili kot učinkovito v primerjavi s predhodnimi znaki bolezni, ko sirupa niso prejemali.
Suzana Križ
Viri:
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Okužbe dihal lahko povzročijo virusi in bakterije. Najbolj izstopajoči virusni okužbi dihal sta prehlad ter gripa in se le redko pojavita sočasno. Ob morebitnih zapletih sta lahko usodna oba.
Stabilen imunski sistem je temelj našega zdravja. Vendar s staranjem organizma in pešanjem nekaterih fizioloških funkcij slabi tudi njegovo delovanje.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.