Za učinkovito okrepitev imunskega sistema ni dovolj le občasno zaužiti vitamine, minerale,… ali zdravila rastlinskega izvora, ki krepijo oz. uravnavajo imunski odziv, temveč je dobro tudi ugotoviti, kako in s čim imunski sistem uničujemo. Skrivnost krepitve imunskega sistema je namreč tudi v tem, da se zavemo, kaj delamo narobe in to spremenimo. V nadaljevanju je nekaj namigov, kaj bi bilo dobro spremeniti, če želimo imunski sistem okrepiti, ne pa uničiti.
Premalo se zavedamo, da je prav ujetost nas samih v globalizacijsko mrežo zgodb tisto, kar počasi a zanesljivo uničuje naš imunski sistem. Vse dokler bomo v strahu, jezi, žalosti, skrbi in pohlepu, bomo del te mreže zgodb. Zakaj? Zato ker smo takšni brez notranjega kompasa in zato izgubljeni. Ne sledimo več tihemu glasu vesti, ki nas usmerja k temu, kar je za nas dobro in obrača stran od tega, kar nam škodi.
Brez notranjega kompasa hitro verjamemo zgodbam, ki nam jih ponuja globalizacija (prehrambena, kemična, farmacevtska industrija, klasična medicina,…) in tako postanemo odlični uporabniki pesticidov, nevarnih aditivov, koktajlov nevarnih snovi v cepivih, nevarnih zdravil, nevarnih sevanj, neučinkovitih dodatkov k hrani, nesmiselnih preventivnih zdravljenj ali operacij itd. Vse te nevarne snovi in napačne poteze pa nedvomno iz dneva v dan in iz generacije v generacijo učinkovito in zanesljivo načenjajo naš obrambni sistem.
Zato je zelo pomembno, da se čim prej vprašamo, ali še znamo prisluhniti sebi, svoji vesti-kompasu? Še znamo začutiti, kaj so naše prave potrebe? Kajti, če še imamo dokaj močan kontakt s svojo vestjo, potem čutimo svoje potrebe in zato tudi naše odločitve v življenju težijo k temu, da zadovoljimo te potrebe. V takšnem primeru se odločamo za naravno, ekološko hrano, pijemo čisto vodo, naravno in celostno krepimo obrambne moči telesa itd. Kadar pa je naša povezava z vestjo okrnjena in to je vedno, kadar smo jezni, žalostni, zaskrbljeni, prestrašeni ali pohlepni, takrat ne čutimo svojih potreb, ampak sledimo zgodbi/am in verjamemo, da so naše potrebe to, kar nam skozi zgodbe narekuje prehrambena, kemična, farmacevtska industrija, klasična medicina,…. Posledice takšnega nezaupanja vase in zaupanja v globalizacijsko mrežo zgodb, pa je, kot že rečeno, lahko le krepko načet obrambni sistem telesa.
Kako zelo je zdravstveno stanje povezano s sprejemanjem zgodb globalizacije, nam pove tudi dejstvo, da so številna domorodna ljudstva prej dobro zdravje izgubila s prihodom »razvitega« sveta. O tem v svoji knjigi Ljudski zdravnik veliko piše tudi Alfred Vogel. Torej, da bi obdržali ali okrepili obrambne moči telesa, nehajmo verjeti globalizacijskim zgodbam (nekaj jih je spodaj navedenih) in raje zaupajmo svoji vesti - notranjemu kompasu.
Imunski sistem ne sestavljajo le limfoidna tkiva in imunske celice ter imunske snovi v krvi, kakor nam narekuje konvencionalna medicina. Nevroznanstvenica Dr. C. Pert v svoji knjigi Molekule emocije razkriva, da je imunski sistem tesno povezan z endokrinim in živčnim sistemom. Prav tako razkriva, kako je za krepak imunski sitem pomembno ustrezno prebavljanje čustev in ne le ustrezno prehranjevanje in čiščenje naših fizičnih teles. Če torej želimo obrambni sistem telesa okrepiti, se moramo zavedati, da ni dovolj okrepiti le ožjih delov imunskega sistema (limfoidnih tkiv itd.). Potrebno je ponovno vzpostaviti ravnovesje telesa in duha, in sicer na način, kot nam že tisočletja sporočajo številne tradicionalne medicine, ki spoštujejo celosten pogled na človeka.
Ni čudno, da smo generalno pozabili na pitje vode, saj se je besedica voda, kot potreba telesa, nedavno nazaj izgubila celo iz medicinskih učbenikov. Namesto o pitju vode medicinski teksti zdaj govorijo o pitju tekočine. Kaj je tekočina, pa si vsak lahko razlaga sam, oziroma za prisotnega človeka bo to čista voda, za odsotnega sokovi, čaji, juha, gazirani, sladki napitki, alkohol, kava itd. Pitje vode pa je za delovanje obrambnih moči telesa nujno potrebno. Veliko si o tem lahko preberete v knjigah dr. Batmanghelidja.
Pitje ostalih tekočin namesto vode obrambne moči telesa šibi, posebej še, če ti napitki vsebujejo obilje belega sladkorja, nevarne aditive, ostanke pesticidov, fosforno kislino, nevarna poživila itd. Tudi pesticidi, fluor in klor v vodi obrambne moči človeka močno najedajo. Fluor npr. (stranski produkt industrije superfosfatnih gnojil, urana, aluminija…), ki ga z vodo zaužije najmanj 60 % Američanov, šibi imunski sistem, poškoduje encime, ledvice, lahko povzroči nastanek raka, povzroča simptome podobne fibromialgiji, Alzheimerjevi bolezni in kot trojanski konj prenese aluminij v možgane ter povzroča sindrom »bebavosti«- niža IQ, šibi zobe in kosti. Zato nujno pijte ustrezno prečiščeno vodo, če sumite o njeni kakovosti.
Ko preslišimo potrebo po hrani (naravni, ekološki hrani), se nam zgodi, da v naše nakupovalne vozičke romajo večinoma mašila. Mašila so vsa »živila«, ki v našem telesu ustvarijo več škode kot koristi. Čeprav so po okusu in vonju tako omamna, morda praktična in hitro pripravljena, pa se posledice nevarnih aditivov, ostankov pesticidov, obilice sladkorja in podobno v mašilih odražajo v rušenju naših obrambnih moči telesa, saj ga zakisajo, zastrupljajo, motijo hormonski in živčni sistem, ustvarjajo mutacije celic itd.
Ali ste npr. vedeli, da za levkemijo zboli čedalje več otrok zlasti v deželah, kjer so pesticidi v veliki uporabi? Eno takšnih področij je npr. Francija, kjer področja z intenzivnim poljedelstvom redno obdelajo z več kot 30.000 različnimi kemikalijami! Ne mislite, da je v Sloveniji precej bolje. Letno naj bi po raziskavah Antona Komata uporabili prek 6000 ton škropiv. In kje ta škropiva končajo drugje kot v naši vodi, hrani in ne nazadnje v naših telesih?
Glede na to, da pesticidi delujejo tudi mutageno že v manjših količinah, ni za zanemariti, ali vržemo v nakupovalni voziček hrano ali mašilo, še posebej, če v vašem telesu raste novo bitje ali pa kupujete hrano tudi za otroka. Pesticidi namreč lahko okvarijo razvoj imunskega, živčnega in endokrinega sistema. Nadalje povzroče zmanjšano sposobnost učenja in večjo agresivnost. Že doze, ki so 1000-krat manjše od dovoljenih, dokazano povzročajo resne zdravstvene in razvojne težave ploda in otrok. Z izbiro ekoloških živil in ne mašil, pa ne bomo podpirali le lastnih obrambnih moči in zdravja, temveč tudi zdravje celotnega planeta.
Ko tako naša telesa hote ali nehote postanejo tarča številnih zgodb na različnih področjih našega življenja, kaj kmalu popusti obrambni sistem telesa in zbolimo. Če prisluhnemo notranjemu kompasu in dojamemo vzrok in posledico obolenja, se bomo lotili zdravljenja celostno in na način tradicionalnih medicin. Torej bomo hkrati odpravljali vzrok in posledico na naraven način. Če pa prisluhnemo konvencionalni medicini in zgodbi o »zdravljenju«, bomo najverjetneje ponovno tarča novih poškodb imunskega sistema. Zakaj? Preprosto že zato, ker se konvencionalna medicina ne uči celostnega pogleda na človeka. Ne priznava, da je za zdravje potrebno ravnovesje telesa in duha, ne loči med vzrokom in posledico, itd. Poleg tega pa konvencionalnim zdravnikom smernice zdravljenja večinoma piše farmacevtska industrija. Tako ni čudno, da vsako leto v Ameriki zaradi zdravljenja z konvencionalnimi zdravili umre najmanj 38.000 ljudi.
Če vzamemo za primer samo »zdravljenje« z antibiotiki. Antibiotiki so pripravki, ki naj bi jih uporabili le v nujnih primerih, pa jih na žalost uporabljamo precej napačno. Zakaj bi sicer WHO (Svetovna zdravstvena organizacija) 18. november označila za svetovni dan antibiotikov? Zato, ker antibiotiki, ki jih prejmete za vsak slučaj, preventivno, ali ob virusnih infekcijah, naredijo v telesu več škode kot koristi. Še eden od vprašljivih načinov »zdravljenja« z antibiotiki je zdravljenje, ki ga uporabljajo pri vse pogostejšem pojavu imunske pomanjkljivosti pri otrocih. Ti morajo zaradi pomanjkljivega delovanja imunskega sistema (ki je po mnenju mnogih raziskovalcev posledica predvsem številnih nepotrebnih vakcinacij) že ob najmanjši bakterijski infekciji prejemati agresivne in dolgotrajne odmerke antibiotikov. Kakšne so torej posledice takšne uporabe antibiotikov?
Poleg razvoja odpornosti na antibiotike je ena od »morda namerno« spregledanih posledic jemanja antibiotikov tudi uničevanje črevesne mikroflore. To pa ruši imunski sistem na dolgi rok. Naj samo spomnimo, da ena terapija z antibiotikom za nekaj mesecev prizadene črevesno floro. Če zaradi uničenih mlečno kislinskih bakterij ni ustrezne prebave hrane v črevesju in ustreznega srkanja vitalnih snovi iz črevesja, potem tudi ni ustreznega razkisanja, razstrupljanja, obnavljanja celic itd. Kako naj se potem temu reče »zdravljenje«, če pa z njim dosežemo še večje rušenje notranjega telesnega kemizma, še večji padec obrambnih moči telesa in ustvarimo še boljše pogoje za rast patogenih mikrobov?
Torej , če želimo imunski sistem učinkovito okrepiti, raje čim prej prisluhnimo sebi- vesti-notranjemu kompasu.
Tekst: Adriana Dolinar
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Ob težavah, kot so kašelj, nahod, sinuzitis in kihanje pogosto pomislimo na prehlad ali alergijo na cvetni prah. Vendar pa težave lahko povzročajo tudi spore gliv, ki so v našem okolju zelo pogoste.
Zima nam že počasi maha v slovo in tudi z naših krožnikov se poslavlja slabo prebavljiva in težka hrana. Zato moramo biti v tem obdobju še toliko pozornejši na izbor živil.
V razcvetu pomladi so tudi simptomi senenega nahoda najbolj izraženi. Tako se mnogo ljudi, ki trpijo za alergijskim rinitisom, rado jezi nad naravo. Pa vendar je prav ta tista, ki zna najbolje pomagati, če le znamo prisluhniti njenim nasvetom …
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.