Se tudi vam zgodi, da se vam najprej vnameta grlo in nos, nato še pljuča? Eden izmed možnih vzrokov je suh zrak v ogretih prostorih, saj te težave rade nastopijo ravno v času kurilne sezone ...
Kurilna sezona je res lahko odlična odskočna deska za razsajanje mikrobov po naših sluznicah. Naše sluznice v optimalnem stanju prekriva ravno prav redka oz. gosta sluz, ki sluznice vlaži, čisti in ščiti pred vnetjem. V njej so imunska protitelesa, pomembni elementi naše imunske odpornosti. Izsuševanje sluznic dihal zato lahko predstavlja dejavnik, ki prevesi tehtnico in spodbudi k nastanku vnetja na dihalih. V nadaljevanju je nekaj idej, kako navlažiti nosno sluznico in jo zavarovati na naraven način ter kako se izogniti vnetju.
Zimski zrak je v nasprotju s poletnim bolj suh. Nižja, kot je temperatura zunaj, manj vode lahko zrak zadrži. Zato v naše bivalne prostore od zunaj (skozi špranje, ventilatorje, z odpiranjem oken in vrat ...) prihaja bolj suh zrak, kot ga običajno imamo notri. V kolikor že imate težave z upadom vlage v prostoru, situacijo s prezračevanjem lahko še poslabšate. Ne razumite narobe, zračenje prostorov vsekakor je potrebno tudi v zimskem času, le vedeti moramo, da s tem ne večamo vlage v prostoru, ampak nasprotno, jo znižujemo. Kar pomeni, da je za vlaženje po prezračevanju potrebno izdatneje poskrbeti. Kako, si preberite v prispevku: Kako omiliti izsuševanje oči pozimi?
Pitje zadovoljive količine vode (približno dva do dva litra in pol) večini pozimi predstavlja težavo, saj ne čutijo potrebe telesa po vodi oz. bolje rečeno, je ne znajo prepoznati. Znak, da telo potrebuje več vode kot par kozarcev ali slab liter, je namreč tudi izsušenost in občutljivost sluznice dihal, kar se kaže z zamašenim nosom, krastami v nosu, ob usekavanju v robec sluznica zlahka zakrvavi, z izsušenim in občutljivim grlom, lahko nas občasno draži tudi k suhemu pokašljevanju itd.
Kako navlažiti nosno sluznico? V kolikor se želite težavam z izsušenimi sluznicami dihal to zimo izogniti, poskrbite, da boste vode vsak dan popili dovolj. Le primerno hidrirano telo lahko poskrbi, da bodo ustrezno navlažene in s tem zaščitene tudi sluznice dihal. Poleg pitja vode pa sluznice dihal pomagajo vlažiti tudi določena živila. V tradicionalni kitajski medicini za vlaženje sluznic dihal priporočajo uživanje alg, kokosovega olja, olivnega olja, mandljev, arašidov, banan, breskev, belušev itd.
V kolikor vam čas dopušča, si vsaj trikrat dnevno privoščite parno inhalacijo z vročo vodo. Ta bo izdatno navlažila tako sluznice zgornjih kot tudi spodnjih dihal. V ta namen zavrite približno 3 dcl vode, jo vlijte v inhalator (npr. A. Vogel inhalator), počakajte, da se rahlo ohladi, da vas para ne opeče, nato pa prislonite nos in usta k inhalatorju in globoko vdihujte približno deset minut.
Vodi za inhaliranje lahko dodate tudi naravno, nejodirano, nerafinirano sol.
Sluznico nosu pa lahko pomagate navlažiti tudi s spiranjem le te s slano vodo (npr. Nisita pršilo) ali z mazanjem s fiziološko raztopino v mazilu (npr. Nisita mazilo). Pršilo s slano vodo preprečuje tako izsuševanje sluznice, kot tudi vlaži že izsušeno sluznico. Pomaga tudi pri luščenju krast v nosu, ki so pogosto posledica izsušenosti sluznice. Podobne učinke lahko dosežete tudi z nanosom mazila fiziološke raztopine na sluznico nosu. Razlika je le v tem, da mazilo sluznici nosu nudi dolgotrajnejšo zaščito kot pršilo.
Kokosovo olje je poznano po številnih blagodejnih učinkih, eden od teh je tudi pomoč izsušenim sluznicam v nosu. V ta namen z ekološkim kokosovim oljem napolnite manjši kozarček (20 ml), ki ga pustite na sobni temperaturi (ali ga segrejete na radiatorju), da se kokos zmehča. Vzemite ušesno vatirano palčko, jo potopite za približno 10 sekund v olje, da se prepoji, in z njo izdatno navlažite najprej eno nosnico, z drugo stranjo palčke pa drugo nosnico. Postopek lahko po potrebi ponovite večkrat na dan. Kozarček s kokosom po uporabi zaprite. Kokosovo olje lahko uporabite bodisi po izpiranju nosu s slano vodo ali po inhalaciji z vodno paro.
Mandljevo olje in aloe vera vsak zase pripomoreta k vlaženju nosne sluznice. Lahko ju zato uporabljate ločeno ali pa zmešate skupaj v negovalno emulzijo. V manjšem lončku zmešajte pol čajne žličke mandljevega olja in četrt čajne žličke aloe vere. Pred vsako uporabo premešajte. Uporabljajte na enak način kot kokosovo olje.
Islandski lišaj v obliki čaja ali pastil (npr. Isla Medic hydro+) ni primeren le v času vnetja grla ali suhega dražečega kašlja. Lahko ga uporabljamo tudi preventivno, da do teh težav ne pride, zlasti še če čutimo, da je sluznica grla že izsušena in razdražena. Islandski lišaj s svojimi zdravilnimi učinkovinami namreč prekrije sluznico grla, kar ji omogoča, da ta ostane vlažna in zaščitena. Posebej je takšna zaščita dobrodošla tudi vsem, ki veliko govorijo ali pojejo. S pastilami si npr. lahko tudi zaščitimo občutljivo sluznico grla pred suhim mrzlim zrakom, medtem ko delamo ali pa zgolj preživljamo prosti čas zunaj. Zato jih ne pozabite vzeti s sabo, ko se npr. odpravljate na zimski tek, smučanje, sankanje ali pa samo na pohod po naravi.
Poleg vlaženja izsušene sluznice grla pa je dobro občasno le to okrepiti in zaščititi tudi z grgranjem mešanice vode in sirotke (A. Vogel Molkosan). Alfred Vogel je bil mnenja, da grgranje Molkosana, ki med drugim, vsebuje desnosučno mlečno kislino, pomaga pri obrambi sluznice grla, saj naj bi uničeval morebiti prisotne škodljive mikrobe na sluznici grla in pospeševal njeno prekrvavitev. V ta namen v manjši kozarec vlijte čajno žlico Molkosana in enako količino vode. Po potrebi grgrajte večkrat na dan, zlasti v času razsajanje prehlada ali gripe.
Besedilo: Adriana Dolinar
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Okužbe dihal lahko povzročijo virusi in bakterije. Najbolj izstopajoči virusni okužbi dihal sta prehlad ter gripa in se le redko pojavita sočasno. Ob morebitnih zapletih sta lahko usodna oba.
Stabilen imunski sistem je temelj našega zdravja. Vendar s staranjem organizma in pešanjem nekaterih fizioloških funkcij slabi tudi njegovo delovanje.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.