Fibromialgija je težava, katere vzroka ne poznamo. Povzroči veliko bolezenskih znakov in prizadene številne dele telesa.
Raziskave so pokazale, da so pri ljudeh s fibromialgijo živci bolezensko spremenjeni – so bolj občutljivi za normalno bolečino kot pri ljudeh, ki nimajo te bolezni. Bolniki s fibromialgijo težje dosežejo globok spanec kot pa ljudje brez te bolezni.
Poznamo številne dejavnike, ki lahko pripomorejo k nastanku fibromialgije: poškodba, duševni pretres, virusna okužba, motnje v delovanju imunskega sistema, stres, strah in drugi. Več informacij o bolezni lahko preberete v poglavju Kaj je fibromialgija.
Fibromialgija je sindrom (skupek znakov). Različni ljudje lahko občutijo različne znake, pa tudi različno intenzivno.
Večina ljudi s fibromialgijo občuti bolečine in občutljivost v mišicah ter pripadajočem mehkem tkivu. Bolezen lahko prizadene katero koli mišico v telesu, vendar se to najpogosteje zgodi v mišicah v vratu in ramenih.
Med druge znake spada tudi nepojasnjena utrujenost, preobčutljivost na telesno vadbo, slaba koncentracija in spomin.
Za več informacij poglejte Simptomi fibromialgije.
Ocenjujejo, da za fibromialgijo zboli do 4 % prebivalstva.Ta težava je pogostejša pri ljudeh med 20. in 50. letom.
Ženske so bolj nagnjene k tej bolezni – 90% obolelih namreč predstavljajo ženske. Tudi ljudje, ki so bolj zaskrbljeni, imajo strahove, tisti s stresom doma ali na delovnem mestu so bolj dovzetni za to bolezen.
Nekateri menijo, da je to družinska bolezen in je zgolj genetsko pogojena, čeprav je jasno, da pri tem sodelujejo tudi drugi zunanji dejavniki.
Na žalost ne obstaja enostavna preiskava, ki bi z gotovostjo potrdila ali ovrgla fibromialgijo. Njeni znaki lahko spominjajo na znake drugih zdravstvenih težav in vaš zdravnik bo morda želelopraviti krvne preiskave, da bi izključil možnost drugih bolezni.
Ameriška visoka šola za revmatologijo (American College of Rheumatology) je razvila sistem, kjer zdravniki iščejo nenormalno občutljivost ali bolečino v mišicah pri ljudeh, pri katerih obstaja sum, da so zboleli za fibromialgijo. Več informacij o tem, kako se ugotavlja fibromialgija, najdete na strani z naslovom Kaj je fibromialgija.
Ker ne poznamo natančnega vzroka za nastanek fibromialgije, lahko pri bolnikih s to boleznijo le lajšamo bolečine in druge znake.
Običajno fibromialgijo zdravimo:
Vendar pa mnogi menijo, da je fibromialgija stanje, ki se ga najbolje zdravis celostnim pristopom, pri katerem uporabljamo kombinacijo običajnega in alternativnega zdravljenja. Poleg zgoraj omenjenih načinov zdravljenja lahko k izboljšanju fibromialgije primoremo še:
20.03.2019
“ zelo zanimiva razlaga te bolezni ,mislim ,da sem se našla v njej.namreč tudi jaz imam bolečine po telesu,ki jih ne zna nihče razložit kaj šele pomagat.”
sonja penko
Odgovor A.Vogel: Hvala za vaše mnenje. Veseli smo, da ste našli koristne informacije.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Hitra naravna pomoč pri poškodbah lahko učinkovito zameji napredovanje modrice, otekanje in bolečine ter podpre telo pri regeneraciji prizadetih tkiv. V nadaljevanju je nekaj nasvetov, kako si lahko pomagamo.
Učinkovito naravno pomoč najdemo v naslednjem četvorčku: A.Vogel kapljice za oči, mazilo Nisita, krema Bioforce in Sinupret.
Pomlad je eno bolj napornih obdobij za vse, ki jih draži prah cvetočih rastlin. Vendar pa alergije niso edini vzrok, ki draži očesno sluznico.
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.