Prostata je majhna žleza, ki jo imajo le moški. Leži na spodnjem delu mehurja in se s starostjo moškega običajno povečuje.
Pojav imenujemo „povečana prostata“, bolj pravilen izraz pa je benigna hiperplazija prostate (BHP). Beseda benigen pomeni, da ne gre za življenjsko nevarno bolezen – torej ne gre za raka prostate, o katerem veliko več slišimo. Povečana prostata je zelo pogost pojav pri starejših moških. Po ocenah za povečano prostato boleha že polovica moških po 50. letu starosti, pri starosti 70 let pa te znake kaže že 80% moških.
Čeprav povečana prostata sama po sebi ne ogroža življenja, pa so njeni simptomi lahko zelo neprijetni. Ko se žleza prostate povečuje, s tem pritiska na dno mehurja (pojavijo se znaki draženja) in obenem tako stiska sečnico, da vpliva na uriniranje. To je vzrok, da povečana prostata lahko povzroči težave tako pri uriniranju kot pri nadzoru izločanja urina iz mehurja.
Najpogostejši znaki pri povečani prostati so:
Več podatkov o težavah, ki spremljajo povečano prostato, si lahko preberete tukaj.
Če tudi sami opažate težave in sumite, da je razlog povečana prostata, lahko stanje vaše prostate preverite z brezplačnim vprašalnikom o znakih povečane prostate. Vprašalnik (imenovan tudi IPSS test) vsebuje sedem vprašanj, potrdila pa ga je Svetovna zdravstvena organizacija. Z njegovo pomočjo boste lahko ugotovili, ali so znaki, ki jih opažate pri sebi, posledica povečane prostate. Če so, lahko ugotovite tudi, kako resni so.
Če imate znake povečane prostate ali mislite, da je povečana, pojdite najprej k svojemu zdravniku, da vam bo diagnozo potrdil. Morda bo potreben pregled, pri katerem bo zdravnik otipal vašo prostato. Naj vam pri tem ne bo nerodno, kajti tak pregled je nujen, da se lahko izključi morebitno resno stanje, kot je rak na prostati.
Ko je potrjena diagnoza - povečana prostata, vam bo zdravnik pojasnil vaše možnosti obvladovanja povečane prostate, ki so v glavnem naslednje:
Pazljivo se opazujte. Zdravljenje ni potrebno pri vsakomur, ki ima povečano prostato. Pri nekaterih moških se pojavi le nekaj znakov ali jih sploh ni. V tem primeru vam bo svetoval, da se pozorno opazujete in čakate, da se stanje spremeni.
Obravnava s sinteznimi zdravili, ki se predpisujejo za povečano prostato. Dobite jih na recept v lekarni. Najbolje je, da se posvetujete z vašim zdravnikom, kakšno naj bi bilo tovrstno zdravljenje povečane prostate in kakšni so pri tem stranski oz. neželeni učinki. Pojasnilna dolžnost stroke o dobrobiti in tudi o neželenih učinkih ponujenega zdravila, ki je v uporabi ob težavah, kot je povečana prostata, je nujna, da se lahko posameznik seznani z vsemi dejstvi in odloči za ali proti takšni terapiji.
Operacija. Nekaterim moškim priporočajo odstranitev dela povečane prostate, in sicer v primeru, da imate resne znake povečane prostate. Hkrati vas napotijo k urologu v najbližjo bolnišnico.
Zdravilne rastline. Cela vrsta zdravilnih rastlin se tradicionalno uporablja za zdravljenje znakov pri povečani prostati. Po vsem svetu za to najpogosteje uporabljajo sok plodov palmeta. Ta zdravilna rastlina je do sedaj najbolj raziskana za zdravljenje težav s prostato. Sok plodov palmeta je primeren za:
Izvleček plodov palmeta, ki ga najdemo tudi v registriranem naravnem rastlinskem zdravilu A. Vogel - Prostasan, se uporablja za lajšanje težav blago povečane prostate. Ti znaki se kažejo v pogostem tiščanju na vodo, težavnem začetku uriniranja, dalj časa trajajočem kapljanju urina po uriniranju, pogostejšem uriniranju, pogostejšem nočnem uriniranju, nepopolnem praznjenju mehurja, šibkem in prekinjajočem curku, nenadni potrebi po odvajanju vode in težavah pri uriniranju.
Učinkovine omenjenega rastlinskega zdravila delujejo lokalno na samo prostato in na spodnja sečila. Zdravilne učinkovine zavirajo delovanje encima 5-alfa reduktaze, ki naj bi povzročal rast prostate. Ker z leti encim postaja vedno bolj dejaven, se pri moškem pojavi povečana prostata. Prvi zaznavni pozitivni učinki jemanja tega naravnega zdravila so vidni najkasneje v 4 tednih neprekinjenega jemanja. Obenem zdravilne učinkovine Prostasana tudi zmanjšujejo vnetje, ki pogosto spremlja povečano prostato.
Prostasan je potrebno jemati 1-krat dnevno, neprekinjeno najmanj 2 do 3 mesece. Povečana prostata pa bo z dolgotrajnim jemanjem še bolj pod kontrolo. Za dolgotrajen učinek se namreč priporoča neprekinjeno uživanje 3 do 6 mesecev.
Uživanje tega zdravila ne povzroča neželenih učinkov, značilnih za sintezne pripravke, kot so motnje erekcije, rast moških prsi in zmanjšanje libida.
Povečana prostata se dobro odziva tudi na številna druga zdravilna zelišča, npr. na koprivo. Raziskave namreč poročajo, da je uživanje kombinacije palmeta in korenine koprive ob povečani prostati v primerjavi s sinteznim zdravilom po učinku primerljivo. Še več, obenem je jemanje naravnega pripravka tudi brez stranskih neželenih učinkov, ki so značilni za sintezne pripravke. Raziskovalci študije "Combined Sabal and Urtica Extract Compared with Finasteride in Men with Benign Prostatic Hyperplasia: Analysis of Prostate Volume and Therapeutic Outcome." Sokeland, J,. zato zaključujejo: "Ker je bil izvleček kombinacije palmeta in korenine koprive bolje prenašan, bi bilo morda bolje, da bolnike z zgodnjo povečano prostato zdravimo s fitoterapijo, kot prvo izbiro."
Ker je povečana prostata lahko posledica tudi neprimerne prehrane, ki vsebuje veliko slabih maščob in premalo zelenjave in stročnic, je dobro razmisliti tudi o prilagoditvi diete. Npr. uživajte več brokolija, brstičnega ohrovta, zelja in ohrovta. Več podatkov o ustrezni prehrani pri povečani prostati si lahko preberete tukaj.
Zelo dobrodejna je tudi hrana, ki vsebuje veliko cinka. Cink je med drugim nujno potreben element za zdravje tkiva prostate. Igra tudi pomembno vlogo v izgradnji sperme. Če ga moškim primanjkuje, se zato lahko pojavi več moških težav, med katerimi je poleg impotence tudi povečana prostata. Cinka pogosto primanjkuje zlasti moškim nad 50 let. Hrana, bogata s tem elementom, je npr. jagnjetina, bučna semena, konopljina semena, goveje meso pašnih živali, čičerika, pinije itd. Upoštevati je potrebno, da se cink iz živalske hrane v telesu lažje vsrka in uporabi. Smiselno pa je uživati tudi prehranske dodatke. Doktor Irving Bush je raziskoval vpliv uživanja cinka pri moških, ki jih pesti povečana prostata. 19 moških je prva dva meseca vsak dan jemalo 150 miligramov cink sulfata, nato pa so dnevno uživali vzdrževalni odmerek 50 – 100 miligramov. 14 moškim se je povečana prostata občutno zmanjšala. Običajno se ob težavah, kot je povečana prostata, priporoča uživanje ca. 80 miligramov cinka.
1. Zhu Y-P et al. Asian Journal of Andrology 2009; 11: 104-108.
2. Cheng I et al. Cancer Epidemiology 2005; 14: 1692-1696.
3. Tymchuk CN et al. Journal of Urology 2001; 166: 1185-9.
4. Bravi BF et al. Food groups and risk of benign prostatic hypertrophy Urology, 2006, vol. 67, pp. 73—79.
5. Rohrmann S et al. American J Clin Nutr 2007; 85: 523-529.
6. Kristal AR et al. American Journal of Epidemiology 2008; doi: 10. 1093/aje/kwn389.
7. The Prostate Care Cookbook, Professor Margaret Rayman, published by Kyle Cathie.
8. Leake A et al. J Steroid Biochem 1984; 20: 651-5, and Acta Endocrinol 1984; 105: 281-8
04.08.2021
“seveda je”
joško zakrajšek
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.