Največ obolenj prostate se pojavlja v Zahodnem svetu, denimo v Združenih državah in Angliji, najmanj pa v azijskih državah, npr. v Singapurju.1,2 Rak prostate tudi v Sloveniji sodi med najpogostejše vrste raka pri moških.
Če se moški iz azijskega dela sveta preseli na Zahod, se posledično prehranjuje s hrano z visoko vsebnostjo maščob, ki je značilna za zahodni svet, to pa verjetno poveča tveganje za težave s prostato.3 Zato je povezava med prehrano in povečano prostato vsekakor vredna premisleka.
Kar nekaj dokazov podpira hipotezo, da prehrana, ki vsebuje le malo zelenjave in stročnic, neugodno vpliva na prostato.4
Ameriška študija prikazuje, da tisti moški, ki redno uživajo veliko zelenjave, tvegajo manj obolenj s prostato.5
Vzemite to kot vzpodbudo in v svojo prehrano vključite čim več zeleno listnate zelenjave, sladke koruze, sadje in zelenjavo rumene in oranžne barve, kot so paprika, kivi, grozdje.
Spet druga študija kaže, da uživanje štirih ali več porcij zelenjave dnevno, zmanjša tveganje za povečano prostato za 32%, medtem ko uživanje bolj mastne hrane to tveganje povečuje. Po drugi strani pa vsakodnevno uživanje rdečega mesa tveganja za BHP poveča za kar 38%.6
V knjigi Healthy Eating: The Prostate Care Cookbook (avtorji: M. Rayman, K. Gibbons, K. Dilley) navajajo, da je pri težavah s prostato zelo priporočljivo uživati zelenjavo, kot je brokoli, cvetača, brstični ohrovt, zelje, pa tudi ohrovt, kolerabo, vodno krešo, redkvice, por, česen in čebulo. Možnosti, kako okusno popestriti obrok, je res veliko.
Zelo pomembno je uživanje hrane, ki vsebuje veliko cinka. Mnogo znanstvenih virov potrjuje ugodno delovanje cinka na prostato. Cink vsebujejo lupinarji, bučna semena, pinije, pekan orehi, ribe in jajca. Ker alkohol zavira absorbcijo cinka, tega uživajte čim manj.
Nasičene maščobne kisline, predvsem tiste živalskega izvora, zdravju že na sploh škodujejo, zato se jim še posebej izogibajte, če imate težave s prostato7. Poskrbite tudi za vnos zdravih maščob, ki jih vsebujejo oreščki, semena in ribe.
1. Zhu Y-P et al. Asian Journal of Andrology 2009; 11: 104-108.
2. Cheng I et al. Cancer Epidemiology 2005; 14: 1692-1696.
3. Tymchuk CN et al. Journal of Urology 2001; 166: 1185-9.
4. Bravi BF et al. Food groups and risk of benign prostatic hypertrophy Urology, 2006, vol. 67, pp. 73—79.
5. Rohrmann S et al. American J Clin Nutr 2007; 85: 523-529.
6. Kristal AR et al. American Journal of Epidemiology 2008; doi: 10. 1093/aje/kwn389.
7. The Prostate Care Cookbook, Professor Margaret Rayman, published by Kyle Cathie.
8. Leake A et al. J Steroid Biochem 1984; 20: 651-5, and Acta Endocrinol 1984; 105: 281-8
17.09.2024
“Res zelo primerno za pomoč vsem,ki se srečajo z raznimi zdravstvenimi težavami in vprašanji Lepa hvala”
Sašo Ramovš
Odgovor A.Vogel: Najlepša hvala za vaš komentar, nas veseli, da so vam vsebine v pomoč. Želimo vam veliko zdravih dni!
11.11.2020
“Zelo pomembno‼️”
Franci Tajnšek
Odgovor A.Vogel: Hvala za vaše mnenje
11.03.2019
“Stran se mi zdi zelo koristna in z veseljem prebiram vaše nasvete in jih veliki meri tudi upoštevam. prepričana sem, da vsak sam lahko za svoje zdravje naredi največ. ”
Hilda Kos
Odgovor A.Vogel: Hvala za vaše mnenje, res si lahko v veliki meri sami pomagamo.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.