Poznali so ga že stari Grki in Rimljani. Verjeli so, da prinaša srečo in ščiti pred zlimi duhovi. Uporabljali so ga kot kadilo, v starem Rimu pa so verjeli, da daje večno mladost in lepoto, zato je bil posvečen Veneri. Ime rožmarin pomeni morska rosa. Shakespeare ga je v Hamletu uporabil kot rastlino, ki vpliva na spomin (Ofelija Hamletu: »Vzemi rožmarin, ki bo dal tvojemu spominu novih moči.«). V nekaterih kulturah je še danes povezan s spominom na dogodke. Na Bavarskem namreč pletejo poročne vence iz rožmarina, medtem ko na Siciliji počastijo mrtve s polaganjem rožmarinovih vejic na grobove. V Grčiji si študenti pred izpiti prižigajo vejice rožmarina in vdihavajo njegov vonj.
Rožmarin je zimzelena rastlina, ki raste v obliki grma do dveh metrov visoko. Ima igličaste usnjate liste in drobne modre cvetove. Razmnožuje se s podtaknjenci. Najpogosteje se uporablja kot začimba, čeprav se je sprva uporabljal v verske in zdravilne namene.
Navadni rožmarin izvira iz Sredozemlja, kjer raste divje ob morski obali. Dandanes ga najdemo na marsikaterem vrtičku, sploh na obalah Hrvaške in ob slovenski obali.
V italijanski in francoski kuhinji je cenjena začimba z značilno aromo, ki se odlično poda k morskim jedem, mesu in testeninam. Uporablja se tudi kot konzervans, še zlasti za meso in maščobe. Uporablja se tudi kot sestavina likerjev, na primer benediktinca.
Vsebuje eterična olja, ki delujejo proti prebavnim motnjam, ki jih spremljajo vetrovi in občutek napihnjenosti. Učinkovit je tudi pri neješčnosti, saj vzbuja apetit in spodbuja izločanje želodčnih sokov. Uporablja se kot grenčica in adstringens. Na spomin naj bi deloval tako, da spodbuja prekrvavitev možgan in tako izboljša miselno zbranost. Zvečal naj bi tudi srčno moč in povečal prekrvavitev srca. Deloval naj bi proti depresiji.
Rožmarin blaži glavobole in migrene. Deluje tudi diuretično, kar pomeni, da spodbuja odvajanje vode iz telesa. Zunanje se uporablja v obliki mazil in krem, kjer lajša revmatična obolenja ter spodbuja prekrvavitev. Prav zaradi tega naj bi spodbujal tudi rast las. Lahko je tudi sestavni del izdelkov za ustno higieno.
Pripravila: Urška Lučev
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.