Imunski sistem je obrambni mehanizem telesa. Je kot nekakšna vojska, ki ščiti telo pred organizmi, ki povzročajo bolezni. To so virusi, bakterije ali glivice, ki jih poznamo tudi pod imenom patogeni mikrobi. Vojaki, ki sestavljajo to armado, so različne vrste belih krvničk, ki nastajajo v kostnem mozgu.
Kadar imunski sistem deluje učinkovito, je v stalni pripravljenosti, da nas zaščiti pred okužbami in splošnimi napadi mikrobov vseh vrst.
Patogeni mikrobi, ki hočejo prodreti v telo in ga okužiti, morajo premagati precej ovir. Najprej morajo prodreti skozi zunanjo steno kože oziroma preživeti želodčno kislino, v kolikor pridejo v telo po prebavnem traktu. Na videz predstavljajo nosne votline eno najugodnejših poti za vstop patogenih mikrobov v telo, vendar pa te votline izločajo sluz, ki te mikrobe ujame in odplakne. Slina in solze vsebujejo protibakterijske encime, ki uničijo patogene mikrobe, ki skušajo vdreti v telo skozi usta ali oči.
Patogeni mikrobi, ki se jim uspe izogniti encimom sline in želodčni kislini, morajo še vedno skozi sluz prebavil, ki jih lahko ujame in izloči. Poleg tega vsebuje črevesje več kot 70 % telesne zaloge imunskih celic, ki poiščejo in uničijo patogene mikrobe, ki jim je uspelo vdreti v telo skozi usta in želodec. Vsi patogeni mikrobi, ki pridejo v kri iz prebavnega trakta, morajo na svoji poti skozi jetra, kjer se morajo spet spopasti z imunskimi celicami.
V kolikor patogenim mikrobom uspe vdreti v telo skozi vse te ovire in jim uspe okužiti celice, se sproži delovanje imunskega sistema.
Če vaš imunski sistem deluje dobro, potem se mikrobov, ki ste jim izpostavljeni, hitro znebite in znaki, kot je povišana temperatura, ne bodo trajali dolgo.
Oslabljen imunski sistem se težje upira okužbi z virusi, bakterijami in glivicami. Potrebuje dalj časa, da zasledi in premaga bakterijo, zato se znaki, kot so povišana temperatura, otekle bezgavke, boleče grlo, sluz v dihalih pojavljajo pogosteje.
Za običajni prehlad se prepogosto ne zmenimo in ga obravnavamo le kot neprijetnost.
Kaj je prehlad? Kaj ga povzroča? Kako zbolite za prehladom? Kakšni so zapleti pri prehladu? Najpomembnejše! Kakšna zdravila imamo proti prehladu?
Refleks kašlja je zdrav pojav, ki preprečuje, da se ne dušimo, ko se iz spodnjega dela dihal izločajo tujki.
Ali veste, kako nastane kašelj, zakaj kašljate, kaj povzroča kašelj, kakšne vrste kašlja poznamo?
Mnogo ljudi ima herpes - drobne, s tekočino napolnjene mehurčke, ki se pojavijo kot rdečkaste, otekle površine kože, običajno na ustnicah in okrog njih ali ob nosnicah.
Kaj je herpes, kakšni so znaki, zakaj se pojavijo, kako jih lahko preprečimo, do kakšnih zapletov lahko pride?
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.