Nadzor nad ženskim mesečnim ciklusom se začne v predelu možganov, imenovanemhipofiza. Ta žleza proizvaja dva hormona, ki delujeta na ženske reproduktivne organe in imata dve glavni nalogi.
Vsak mesec ob določenem času se iz jajčnikov sprosti eno jajčece – to je ovulacija. Jajčece potuje v maternico, kjer čaka na semenčico oziroma na oploditev. Ko do nje pride, se oplojeno jajčece naseli v pripravljeno steno maternice in iz nje dobiva hrano. To je začetek novega življenja.
Vendar pa jajčece odmre, če ni oplojeno v nekaj dneh.Odebeljena stena maternice ni več potrebna, zato začne razpadati in se približno 14 dni po ovulaciji izloči iz maternice. To ženska doživlja kot mesečno menstruacijo.
Ta ciklus se v steni maternice ponovi vsak mesec. Nastane sveža plast celic, ki je pripravljena na sprejetje oplojenega jajčeca.
Ko se ženska približuje menopavzi, se pogosto zgodi, da postane menstrualni ciklus nereden ali pa je krvavitev močnejša kot sicer. Ti simptomi se lahko pokažejo že nekaj let preden ženska dokončno izgubi menstruacijo in to poznamo kot perimenopavzno obdobje.
Ko ženska postane starejša, postane rojevanje bolj tvegano za mater in otroka.Zato je narava našla način, s katerim sporoči telesu, da ni več v tako dobri formi kot nekoč - še posebej za tako pomembno nalogo kot je rojevanje otrok.
Nastajanje hormonov v hipofizi upada in postane neredno, posledica so neredne menstruacije. Jajčniki se slabše odzivajo in postopoma prenehajo izločati jajčeca. Redna odebelitev maternice postane odveč in ko se ženski spolni hormonipovsem prenehajo izločati, izostane tudi menstruacija.
Na ta način menopavza naznani konec reprodukcijskega obdobje ženske.
Zniževanje hormonskih vrednosti v menopavznem in perimenopavznem obdobju lahko povzroči različne menopavzne simptome, med njimi navale vročine in nočno potenje.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Hitra naravna pomoč pri poškodbah lahko učinkovito zameji napredovanje modrice, otekanje in bolečine ter podpre telo pri regeneraciji prizadetih tkiv. V nadaljevanju je nekaj nasvetov, kako si lahko pomagamo.
Učinkovito naravno pomoč najdemo v naslednjem četvorčku: A.Vogel kapljice za oči, mazilo Nisita, krema Bioforce in Sinupret.
Pomlad je eno bolj napornih obdobij za vse, ki jih draži prah cvetočih rastlin. Vendar pa alergije niso edini vzrok, ki draži očesno sluznico.
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.