Valunge, znane tudi kot vročinski oblivi ali navali vročine, so pogost simptom, saj ga doživi kar tri četrtine žensk v menopavzi. Poznate valunge? Simptomi se kažejo kot nenaden občutek vročine v telesu. Lahko se pojavijo same, pogosto pa jih spremlja nočno potenje ali čezmerno potenje čez dan.
Vročinski valovi in potenje se običajno pojavijo v spremstvu občutka slabosti, omotice ali splošnega slabega počutja.
Valunge poleg menopavze lahko sprožijo tudi nekateri drugi dejavniki. Moški in valunge? Simptomi se lahko včasih pojavijo tudi pri moških, čeprav je izraz bolj uveljavljen za ženske in obdobje menopavze.
Različne ženske za opis simptomov menopavze uporabljajo različne izraze. Nekatere govorijo o navalu, druge pa o izbruhu vročine – oba pa v resnici opisujeta isti menopavzni simptom.
Navali vročine se lahko pojavijo po celem telesu, najpogosteje pa prizadenejo samo obraz in vrat. Ženske začutijo vročino, koža pordi. Izbruhi vročine pogosto spremljajo potenje ali pa pripomorejo k močnejšemu potenju med menopavzo.
Valunge – simptomi vročinskih oblikov se običajno močno prepletajo s potenjem, zato mnogo žensk izmenoma uporablja izraza valunge (valovi, oblivi, izbruhi vročine, vročinski valovi) in menopavzno potenje.
Vročinski valovi, povezani z menopavzo, se lahko pojavijo kadarkoli. Nekatere ženske jih občutijo kot poglavitni znak menopavze, spet druge to obdobje preživijo brez težav in pri njih se navali vročine pojavijo šele ob zadnji menstruaciji. Nekaj žensk pa te znake občuti še leta po izgubi menstruacije.
Izkušnje kažejo, da je hiter prehod od normalne menstruacije do njenega izostanka lahko eden od vzrokov, da so navali vročine ali valunge bolj izraziti.
Valunge in potenje se lahko pojavijo kadarkoli čez dan (pogosto ob najmanj primernem času), lahko tudi večkrat v eni uri.
Število teh vsakodnevnih navalov se pri povprečnih ženskah lahko zelo razlikuje. Vsak naval vročine lahko traja nekaj sekund ali nekaj minut.
Osnovni vzrok za navale vročine ni znan. Vemo pa, da pri tem sodeluje hipotalamus – del možganov, ki nadzira telesno temperaturo.
Med menopavzo se znižajo vrednosti estrogena. Čeprav znanstveniki tega še ne razumejo dobro, pa menijo, da znižanje teh vrednosti povzroči nepravilno delovanje hipotalamusa, saj ta zmotno zaznava, da nam je prevroče. Na to se odzove tako, da telo skuša ohladiti. Zato gre več krvi v kožo (to je eden od vzrokov za navale vročine in pordelo kožo) in žleze znojnice začnejo delovati (to je menopavzno potenje).
Valunge – simptomi menopavze so neredko tudi posledica sprememb v zunanjem okolju, denimo pri prehajanju iz notranjih prostorov v zunanje okolje, ko so razlike v temperaturi velike.
Zato se ženskam zdi, da so simptomi bolj pogosti poleti ali če stopimo v dobro ogret prostor v hladnem vremenu. Drugi vzroki za navale vročine so stres, tesnoba, močnejša čustva in uživanje pekoče hrane.
Vročinski oblivi ne predstavljajo nevarnosti za zdravje. Če pa se pojavijo ponoči in jih spremlja nočno potenje, lahko motijo vaš spanec in spanec vašega partnerja. To lahko povzroča slabo razpoloženje, vpliva na koncentracijo in zmanjšuje življenjsko energijo.
Vročinski valovi se lahko pojavijo tudi pri moških, ki pa ne doživljajo obdobja menopavze tako kot ženske. Čeprav je menopavza glavni vzrok za navale vročine, so za to lahko še drugi vzroki. Sem spadajo:
Če se pri vas pojavljajo navali vročine in menite, da vzrok zanje ni menopavza, je najbolje, da se posvetujete z zdravnikom.
Alfred Vogel je dejal: »Dobro zdravje je več kot uživanje zdravil.«. Za lajšanje znakov menopavze lahko torej marsikaj naredite sami.
Vas mučijo nadležne valunge? Simptomi so lahko različni, zato se na spremembe najbolje pripravite, če upoštevate naslednje napotke.
Menoforce je tradicionalno zdravilo rastlinskega izvora, ki vsebuje izvleček svežega, ekološko vzgojenega žajblja. Žajbelj se že tradicionalno uporablja za lajšanje prekomernega potenja, zlasti v obdobju menopavze. Posebej primerno je, če se pojavijo potenje in valunge – simptomi, ki se jima pogosto priključi tudi nočno potenje. Odlikuje ga preprosta uporaba (zaužijete le eno tableto dnevno), povsem naravna sestava in nežno delovanje, brez neželenih učinkov. Zdravilo lahko poiščete v vsaki lekarni.
Želimo vam, da vas v skrbi za svoje zdravje vodi predvsem ljubezen do sebe. Ne mislite preveč na valunge! Simptomi bodo morda prišli, zagotovo pa bodo slej ali prej tudi odšli.
Menopavza ima tudi lepo poimenovanje »druga pomlad«. Vzemite to obdobje kot novo poglavje v svojem življenju. Za spremembe na bolje, za boljši življenjski slog nikoli ni prepozno. Vsaka odločitev k boljšim izbiram, pa naj bo to prehrana, gibanje, dovolj spanja … je pomemben kamenček v mozaiku k boljšemu počutju, tudi v obdobju menopavze.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.