V tem članku so predstavljeni najpogostejši znaki menopavze. Seveda se ne pojavljajo pri vseh ženskah, pa tudi njihova intenziteta je pri posameznicah izražena različno.
Menopavza in predmenopavza - znaki: potenje, nočno potenje, navali vročine
Navali vročine, ki jih mnogokrat spremlja potenje, so najpogostejši simptomi menopavze, ki se pojavljajo pri več kot 80 % ženskah v tem obdobju. Navale vročine najbrž povzroči motnja v delovanju dela možganov, ki uravnava telesno temperaturo. Ta motnja nastane zaradi spremembe ravni hormonov.
Ker se navali vročine in potenje pogosto pojavljajo skupaj, se oba izraza uporabljata izmenoma in označujeta isto skupino simptomov. Nočno potenje označujejo preprosto povedano čezmerno potenje ali navale vročine, ki se pojavljajo ponoči. To lahko moti spanje in posledično negativno vpliva na kakovost življenja. Spremembe v sobni temperaturi, uživanje bolj začinjene (pekoče) hrane in stresne situacije lahko sprožijo navale vročine ter potenje.
Za več informacij o navalih vročine in nočnem potenju sledite povezavi.
Menopavza in predmenopavza - znaki: spremenjeno mesečno perilo
Menopavza se začne, ko izostane menstruacija. Vendar pa se le redko zgodi, da menstruacija izostane nenadoma. Najpogosteje postane menstrualni ciklus nereden, ko menstruacija postaja močnejša ali bolj boleča.
Menstruacije lahko prihajajo redkeje ali pa se med menstruacijami pojavijo krvavi izcedki. Včasih so ženske po nekaj mesecev brez menstruacije, potem pa je ta izjemno močna.
Izredno močne menstruacije so lahko pokazatelj tumorja maternice ali druge ginekološke motnje, zlasti če to menstruacijo spremlja tudi huda bolečina. Če se pojavijo tovrstni simptomi menopavze, se je najbolje posvetovati z zdravnikom.
Menopavza in predmenopavza - znaki: kopičenje kilogramov
S staranjem se tudi naravno zmanjšuje naša telesna dejavnost – zato menopavza seveda ni edini vzrok za povečanje teže. Hormonske spremembe vplivajo na telesno težo, a ne vedno enakomerno.
V vsakem primeru pri ženskah v menopavzi pogosto opazimo povečanje telesne teže, torej to je med pogostejšimi simpotomi menopavze. Če to veste že prej, se lahko ustrezno pripravite – povečate svojo telesno dejavnost in se zdravo prehranjujete.
Menopavza in predmenopavza - znaki: spremenjeno razpoloženje
Hormonske spremembe med menopavzo lahko vplivajo na delovanje možganov in pri ženskah se tako lahko pojavijo znaki potrtosti ali nihanje razpoloženja. Ti simptomi menopavze so verjetno pogostejši kot mislimo; občasno hormonske spremembe lahko povzročijo tudi depresijo.
Potrtost v menopavzi je lahko še večja zaradi dejstva, da otroci običajno takrat odraščajo in zapuščajo prvotni dom. Simptomi menopavze ob tem lahko postanejo izrazitejši.
Tesnoba in razdražljivost sta lahko tudi del menopavze. Nekaterim ženskam se zdi, da so ti simptomi menopavze podobni tistim v predmenstrualnem stanju in jih obravnavajo podobno. Občasno tesnobo ali razdražljivost lahko spremlja drhtenje ali zavedanje bitja srca.
Menopavza in predmenopavza - znaki: boleči sklepi in mišice
Pri nekaterih ženskah se v menopavzi in obdobju predmenopavze lahko pojavijo bolečine v mišicah in sklepih. Pri tem je najpogosteje prizadeta zgornja polovica telesa – vrat, ramena, komolci in roke.
Hormoni pri ženskah pomembno vplivajo na zdravje sklepov; nihanje vrednosti estrogena med menopavzo vpliva na delovanje mišic in sklepov.
Če se pri vas pojavijo bolečine in okorelost v mišicah in sklepih, je več načinov, kako si lahko po naravni poti pomagate sami. Sprememba prehrane ima lahko pozitiven učinek na vse te simptome menopavze. Zmanjšajte vnos sladkorja in uživajte več vitamina C.
Drugi znaki menopavze se pojavljajo redkeje. Sem spadajo naslednji:
Predmenopavza - znaki: spremembe v menstruaciji
Menopavza se prične pojavljati že po 45. letu, pri nekaterih ženskah pa še prej. To prvo, zgodnje obdobje, se imenuje tudi perimenopavza. V tem obdobju se pričnejo pojavljati prve spremembe, ki pa jih ne opazijo vse ženske. Nastanejo kot posledica spremenjenega hormonskega ravnovesja. Običajno so te spremembe povezane z mesečnim perilom.
Včasih obdobje perimenopavze nastopi že prej, tudi že pred 40. letom. Na to vpliva v veliki meri življenjski slog, saj se predmenopavza v zgodnejšem obdobju pojavlja zlasti pri prekomerno težkih ženskah, pri kadilkah, pri ženskah s težkimi življenskimi preizkušnjami, nekaterih kroničnih bolnicah in podobno. Zdrav življenjski slog pa je tisti, ki bo privedel do lažjega soočanja s simptomi menopavze tudi tedaj, ko ta nastopi v »pravem« času.
23.09.2021
“Seveda vsak nasvet v tem obdobju pride prav.”
Dolores Tominc
Odgovor A.Vogel: Hvala za vaš komentar, se strinjamo.
23.09.2021
“Seveda v em obdobju pride prav.”
Dolores
Odgovor A.Vogel: Hvala za vaše mnenje.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.