Prebujanje s suhimi očmi je zelo pogosta težava. Še slabše pa je, če se zbudimo z zlepljenimi vekami. Nič kaj obetaven začetek dneva, se strinjate? Ugotovite, zakaj se vam to dogaja in kaj lahko storite.
Gotovo so za večino od nas vid in oči nekaj samoumevnega. Tekom staranja imamo po navadi težav z očmi vedno več, zato je zelo pomembno, da jih negujemo. Če se težave pojavljajo že zjutraj, ko se šele prebudimo, pa je to opozorilni znak, da moramo ukrepati in razmisliti o spremembah življenjskega sloga, s katerimi bomo svoje oči zaščitili.
Obstaja kar precej razlogov, zakaj lahko imamo zjutraj težave s suhimi očmi:
Prepoznamo ga po skupku simptomov, kot so: srbenje, pekoč občutek v očeh ali občutek tujka v očesu. Omenjene težave se tekom dneva in predvsem proti večeru izrazito stopnjujejo. Do težav prihaja, ker nastajanje solz ni zadostno, ali pa solzni film ni dovolj kvalitetne sestave, da bi preprečil prehitro izhlapevanje solz. Tako prihaja do kroničnega pomanjkanja vlage na površini očesa.
Okolje, v katerem živimo, je lahko pomemben dejavnik pri težavah s suhimi očmi. Pa si poglejmo primere. Veter in onesnažen zrak sta dva zunanja dejavnika, ki slabo vplivata na solzni film. Znano je, da imajo ljudje, ki živijo v mestih, kjer je večja onesnaženost zraka, več težav s suhimi očmi, kot ljudje, ki živijo na podeželju. Prav tako je izredno pomembno, kakšna je vlažnost zraka v notranjih prostorih.
Kako si lahko pomagamo? Poskrbimo, da bo zrak v spalnici dovolj vlažen. Pri tem si lahko pomagamo z vlažilci zraka ali pa kar s sušenjem perila v spalnici. Če bo vlažnost zraka med našim nočnim počitkom ustrezna, bo sčasoma manj tudi jutranjih težav s suhostjo očesne sluznice.
Razlog za jutranje težave s suhimi očmi je lahko tudi posledica jemanja določenih zdravil ali pa celo posledica druge očesne bolezni. Tak primer je vnetje robov vek – blefaritis, kjer pride do zapore v izvodilih solznih žlez. Diagnozo blefaritisa lahko postavi zdravnik, ki nam v skladu s težavo svetuje o pravilnih ukrepih za lajšanje težav. Ti običajno zajemajo predvsem pravilno čiščenje robov vek.
Znano je, da je oksidativni stres sokrivec za pojav degerativnih bolezni oči. Iz tega vidika je zelo pomembno, da s hrano zaužijemo zadostno količino antioksidantov. Med sadje, bogato s C-vitaminom, sodijo: črni ribez, pomaranče, limone, borovnice ... Priporočljivo je, da damo poudarek tudi esencialnim maščobnim kislinam, ki jih telo ne more proizvesti samo in jih je zato potrebno zaužiti s hrano. Ugotovili so namreč, da omega 3 maščobne kisline prav tako prispevajo svoj delček pomoči k olajšanju težav zaradi suhih oči.
Po uporabi kapljic za oči A.Vogel s smetliko, lahko hitro občutimo olajšanje težav, ki so nastale zaradi suhega očesa. Kapljice na površini očesa ustvarijo zaščitni sloj, ki oko navlaži in zaščiti pred nadaljnim sušenjem. Kapljice lahko uporabljajo tudi uporabniki kontaktnih leč. Priporočljivo je, da kapljice odmerjamo 4 do 5- krat dnevno po 1 kapljico na enkrat, oziroma po potrebi tudi večkrat. Uporabimo jih takoj, ko začutimo, da naše oči postajajo suhe. Čeprav so kapljice primerne za dolgotrajno uporabo, je priporočljivo, da se posvetujemo z okulistom, v kolikor težave trajajo dalj časa (več kot 30 dni).
Povzeto po spletni strani: http://www.avogel.co.uk/blog/2015/10/02/reasons-you-have-dry-eyes-morning/
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Hitra naravna pomoč pri poškodbah lahko učinkovito zameji napredovanje modrice, otekanje in bolečine ter podpre telo pri regeneraciji prizadetih tkiv. V nadaljevanju je nekaj nasvetov, kako si lahko pomagamo.
Učinkovito naravno pomoč najdemo v naslednjem četvorčku: A.Vogel kapljice za oči, mazilo Nisita, krema Bioforce in Sinupret.
Pomlad je eno bolj napornih obdobij za vse, ki jih draži prah cvetočih rastlin. Vendar pa alergije niso edini vzrok, ki draži očesno sluznico.
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.