S suhimi očmi se sooča vedno več ljudi. Vzroki za težavo so večplastni in mnoge izmed njih lahko z nekaj truda sami odpravimo. Oglejmo si jih.
Še posebej pozimi, ko so prostori ogrevani, je zrak praviloma preveč suh. Do podobnega pojava prihaja tudi v klimatiziranih prostorih. Pomagamo si lahko tako, da na radiator namestimo mokro brisačo ali posodo z vodo, lahko pa uporabimo tudi različne vlažilce zraka. Prostore obenem redno prezračujemo.
Ljudje za različnimi ekrani preživimo večino svojega časa, tako pred računalniki kot pred televizijo, mobilnimi aparati, tabličnimi računalniki in podobno. V prvi vrsti poskrbimo, da so le-ti ustrezno nameščeni, da ne prihaja do odsevanja, monitor pa naj bo nameščen nekoliko nižje od oči. Od ekrana se oddaljimo vsaj 50 cm. Zelo pomembno je, da si privoščimo več kratkih, približno dve minuti trajajočih premorov, med katerimi se zazremo v daljavo ali zaprte oči prekrijemo z obema rokama. Pazimo tudi na zavestno mežikanje z očmi, saj se to pri tovrstnem delu zelo zmanjša in tudi s tem povzroča dodatno suhost oči.
Poskrbimo, da dnevno zaužijemo najmanj dva litra vode. Slednje je še toliko bolj pomembno pozimi, ko zmotno mislimo, da zaradi manjšega potenja ne potrebujemo toliko vode. Suhe oči so lahko namreč tudi posledica dehidriranega telesa.
Če delamo v prostorih, kjer je izrazito onesnažen zrak, je še toliko bolj pomembno, da poskrbimo za redno zračenje. Suhost oči povzročajo tudi cigaretni dim, izpušni plini in podobno. Privoščimo si čim več aktivnosti v naravi, kjer je zrak čistejši.
Tudi bleščeča sončna svetloba, močan veter in visoko UV sevanje do oči niso prijazni. V takšnem vremenu raje nosimo sončna očala.
Suhost oči je lahko tudi spremljajoč pojav staranja. Proti temu ne moremo ničesar storiti, zagotovo pa bodo posledice manjše, če bomo pazili na ostale, prej naštete ukrepe.
Zlasti pri ženskah težave s suhostjo oči lahko prinašajo tudi hormonsko pogojene težave. Pazimo zlasti na ustrezno hidracijo telesa, dovolj gibanja na čistem zraku in zdravo, uravnoteženo prehrano.
Težave s suhimi, utrujenimi očmi so lahko tudi posledica različnih obolenj, kot npr. revme, diabetesa, obolenj ščitnice ali vnetnih bolezni ožilja. Z zdravim življenjskim slogom največ pripomoremo k lajšanju težav, s tem pa bodo tudi težave z očmi manj izrazite.
Suhe oči se lahko pojavijo tudi kot neželen učinek jemanja različnih zdravil, med drugim antidepresivov, beta blokatorjev, hormonskih preparatov, uspaval in zdravil proti alergijam. Kadar je to mogoče, težave rešujte po naravni poti. Zelo mogoče je, da boste z zdravim življenjskih slogom lahko zmanjšali ali morda povsem odpravili jemanje zdravil in tako ohranili tudi zdravje svojih oči.
Tudi uporabniki kontaktnih leč in osebe po prestali operaciji oči neredko tožijo zaradi suhosti oči. Upoštevajte zlasti vse uvodoma omenjene dejavnike, da ne bi očem povzročali še dodatnih težav.
Poleg uvodoma naštetih ukrepov si pri suhih očeh lahko pomagamo tudi s kapljicami za oči. Na tržišču je na voljo več različnih, najbolje pa je uporabiti takšne, ki vas obenem po nepotrebnem ne obremenijo z nekaterimi neželenimi dodatki, ki jih nekateri pripravki vsebujejo. A.Vogel kapljice za oči poleg izvlečka smetlike vsebujejo še hialuronsko kislino, ki je naravna, telesu lastna snov. Omenjene kapljice oči navlažijo in osvežijo ter zadržujejo solzno tekočino v očesu. So povsem brez konzervansov in zelo primerne tudi za uporabnike kontaktnih leč.
Besedilo: Sabina Topolovec
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.