Dva najpogostejša razloga za suhe oči sta zmanjšano nastajanje solz in pa spremembe v sestavi solznega filma. Ta zato očesa ne ščiti več dovolj. Pogosto se težava s suhimi očmi pojavlja pri starejših, ker se takrat zmanjša izločanje solz, včasih pa gre celo za starostne spremembe solzne žleze, ki je pogosta pri ženskah v menopavzi.
V prispevku si bomo ogledali, kateri dejavniki so najpogosteje »krivi« za suhe oči ter kako te sploh prepoznamo, nato pa predstavili, kako si pri težavah lahko učinkovito pomagamo sami. V lekarni so na voljo številne pripravki, mi pa si bomo pogledali, na kaj paziti pri nakupu.
Težave zaradi suhih oči pogosteje opažajo ljudje, ki veliko časa preživijo za računalniki in drugimi zasloni. Pri takšnem delu namreč premalokrat pomežiknemo, s čimer se na očeh solzni film ne obnavlja dovolj pogosto. Od ostalih vzrokov omenimo še zadrževanje v suhih in klimatiziranih prostorih, ter nošenje kontaktnih leč, ki imajo prav tako neugoden vpliv na nastanek ustreznega solznega filma.
Če imamo težave s suhimi očmi, to najpogosteje občutimo kot praskanje ali zbadanje v očeh, lahko imamo občutek tujka v očesu ali pa se pojavi vnetje, ki lahko vodi do poškodb roženice in v hujših primerih poslabša tudi vid.
V lekarni farmacevti pogosto opažajo, da je pacientom težko razložiti, da so suhe oči lahko povezane tudi s pretiranim solzenjem. Na prvi pogled je morda nelogično, da se oči solzijo zaradi »pomanjkanja solz«, vendar drži, da so suhe oči dosti bolj občutljive na zunanje dražljaje, kot so veter in mraz, in zato odreagirajo s pretiranim solzenjem.
Suhe oči lahko odpravljamo na več načinov. Zagotovo je prvi korak pri reševanju težav ta, da razmislimo o možnih vzrokih. Če večji del dneva preživimo pred računalnikom, lahko zavestno uvedemo premore, med katerimi je priporočljivo gledati v daljavo, da se oči sprostijo. Čeprav se zdi nemogoče, se lahko potrudimo in vsaj v popoldanskem času omejimo gledanje v razne druge zaslone (televizijo, telefone, tablice …). Pri delu z zasloni je pomembna tudi njihova ustrezna namestitev. Pazimo predvsem na ustrezno višino in oddaljenost od oči (monitor naj bo nekoliko nižje od oči) ter na to, da ekran ni blizu okna, ki bi odsevalo vanj in nas dodatno slepilo.
Poskrbimo, da zrak v prostorih, kjer bivamo, ni preveč suh. To je posebej pomembno v zimskem času, ko prostore ogrevamo. Priporočljiva je vsaj 50 % vlažnost zraka. Če je vlažnost v prostoru težava, si lahko pomagate z vlažilci zraka. Če imate možnost, lahko na grelna telesa (radiator, štedilnik) postavite večji lonec z vodo. Tudi sušenje perila v prostoru poskrbi za večjo vlažnost. Suhe oči povzroča tudi zadrževanje v klimatiziranih in zakajenih prostorih, zato to skušajmo kar najbolj omejiti.
Uporabniki kontaktnih leč naj čas nošenja prilagodijo ali zmanjšajo na čas, ko jim je nošenje leč še udobno in jim ne povzroča težav, preostanek dneva pa naj raje uporabljajo očala.
Za vse je koristno, da zavestno popijemo dovolj tekočine tekom dneva, saj tudi ustrezna hidracija telesa pripomore k izboljšanju stanja. Suhe oči so pogosto povezane s pomanjkanjem pitja vode. Poskrbite, da je dnevno spijete vsaj dva litra.
Ko smo izčrpali omenjene ukrepe, so na mestu kapljice za vlaženje oči, ki jih imenujemo kar »umetne solze«. Kadar so suhe oči posledica bolezenskega stanja, se zdravnik lahko odloči, da nam kapljice za oči predpiše na recept, sicer pa jih lahko kupimo v lekarnah tudi brez recepta. Na voljo je veliko pripravkov, ne samo v obliki kapljic temveč tudi gelov. Prednost teh je, da se dalj časa zadržijo na površini očesa, zato je njihova uporaba priporočljiva predvsem zvečer pred spanjem.
Vse kapljice za oči morajo zadostiti zahtevam, ki so predpisane za pripravke za oči. Biti morajo sterilne, bistre in ustrezno viskozne. Nekatere z namenom preprečevanja razmnoževanja bakterij vsebujejo konzervanse, vendar je lahko njihova prisotnost v pripravkih dražeča za občutljive in suhe oči. Če se le da, izberimo kapljice brez konzervansov ali pa s takšnim konzervansom, ki se razgradi v neškodljive sestavine. To je še posebej pomembno, kadar kapljice zaradi kroničnih težav uporabljamo vsakodnevno daljši čas ali pa nosimo kontaktne leče, ki jih lahko določeni konzervansi obarvajo.
Med pozitivnimi novostmi so na tržišču tudi večodmerne kapljice za suhe oči brez konzervansov v prilagojenih vsebnikih, ki s posebnimi filtri zagotavljajo, da ostanejo kapljice sterilne tudi po večkratni uporabi. Takšne so Kapljice za oči A. Vogel. Vsebujejo kombinacijo hialuronske kisline in ekstrakta navadne smetlike, ki pomagata navlažiti površino očesa, ščititi oko pred prekomernim hlapenjem solzne tekočine ter s tem ublažiti draženje. Primerne so za dolgotrajno uporabo, za uporabnike kontaktnih leč kot tudi v času nosečnosti in dojenja.
Za še izdatnejše vlaženje so Voglove kapljice za suhe oči na voljo tudi v različici Extra Intense. Kot pove že ime, so te namenjene še intenzivnejšemu vlaženju, saj vsebujejo dvojno količno hialuronske kisline. Kapljice so tako povsem naravna rešitev pri izrazito suhih, pordelih, pekočih, razdraženih in utrujenih očeh, ko so prisotni močneje izraženi simptomi suhosti (npr. ščemenje, povečana občutljivost na svetlobo, izdatno solzenje zaradi suhosti).
Voglove kapljice za oči poleg hialuronske kisline vsebujejo tudi smetliko, katere zdravilno delovanje na oči je dobro poznano že iz ljudskega zdravilstva. Morda vam je njeno ime ostalo v spominu tudi skozi Kekčeve prigode? Teta Pehta je namreč prav z njo zdravila bolne Mojčine oči. |
Rebeka Koželj, mag. farm.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.