Potreba po spolnosti je postavljena na sam vrh prioritet zdravega človeka in se odraža na vseh področjih njegovega življenja. Prvenstveno gre sicer človeku za partnerski odnos, katerega vrh je zdrava spolnost tudi po letih skupnega življenja. Vendar se težave v spolnosti pojavijo tako pri ženskah kot pri moških, a so pri slednjih bolj opazne.
Motnja erekcije ali erektilna disfunkcija (včasih impotenca) je po 50. letu starosti pogost pojav pri več kot 50 odstotkih moške populacije. V prispevku se bomo tako osredotočili predvsem na težave s povečano prostato in motnjami erekcije ter se dotaknili pomena zdrave spolnosti. Znano je, da kemična zdravila za prostato povzročajo motnje erekcije, zato bomo podrobneje predstavili učinkovito zdravilo rastlinskega izvora Prostasan, saj je dobrodošla rešitev za obe težavi.
Zdrava spolnost je del partnerskega odnosa in odraz sicer zdravega življenjskega sloga posameznika.
Že leta 1986 je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) izdala dokument, v katerem je ovrednotila pojem spolnega zdravja: sposobnost uživati in nadzorovati spolno in reproduktivno vedenje, glede na osebno in socialno etiko; doživljati živahno in zdravo spolnost brez strahu, krivde, napačnih mnenj in drugih psiholoških dejavnikov, ki ovirajo spolni odziv in škodujejo spolnim odnosom; izogniti se organskim motnjam, boleznim in nepravilnostim, ki so povezane s spolnim in reproduktivnim delovanjem ¹.
V nedavni raziskavi, ki jo je izvedla družba SKIM, pa je glede (zdravega) spolnega življenja Slovencev moč razbrati naslednje; Slovenci imamo podobno povprečje spolnih odnosov kot je globalno povprečje, to je 2-krat na teden. Radi imamo spontano spolnost, to pomeni, da nimamo časovne preference za spolni odnos. Bolj zaskrbljujoč je podatek, da se Slovenci o težavah v spolnosti neradi pogovarjamo z zdravnikom. Le zgolj 13 odstotkov anketirancev se je o tej motnji že pogovarjalo z osebnim zdravnikom. 73 odstotkov Slovencev in 68 odstotkov Slovenk pa meni, da je erektilna disfunkcija lahko resno breme za partnersko razmerje. In 92 odstotkov Slovencev še ni uporabilo zdravila za erektilno disfunkcijo ².
Prostata je sekundarni moški spolni organ. Razvije se v pretinu, ki razdeli prvotni urogenitalni sinus na mehur in debelo črevo. V puberteti pod vplivom testosterona dozori in je velika okoli 20 g. Vse življenje je pod vplivom testosterona, v njej se s pomočjo encima 5-alfa-reduktaze spremeni v aktivno obliko dihidrotestosteron. Njena naloga je predvsem izločanje tekočine kot dodatek semenski za ohranitev vitalnosti in gibljivosti semenčic. Prispeva namreč do 30 odstotkov svojih izločkov k semenski tekočini. Delovanje ohrani večji del svojega življenjskega obdobja, vendar pa glavno funkcijo opravi do 40. leta življenja, ko začne postopoma usihati njeno primarno delovanje kot sekundarnega spolnega organa ᶟ.
Benigna hiperplazija prostate (BHP) je bolezen, za katero je značilno makroskopsko povečanje žleze, histološko pa gre za postopno hiperplazijo stromalnih in žleznih celic prostate. Prekomerno razraščanje tkiva prostate povzroči zožitev in povečan upor v prostatični sečnici na mestu izhoda iz sečnega mehurja, zato je BHP navadno združena s simptomi spodnjih sečil. Gre za kronično in napredujočo bolezen. Pri polovici moških po 50. letu že lahko histološko dokažemo BHP, z leti se odstotek še povečuje, tako da po 80. letu doseže že 90 % ᶟ.
Farmakološki način zdravljenja je usmerjen v zmanjšanje velikosti prostate, kot izboljšanje simptomov spodnjih sečil in izboljšanje pretoka seča, kar zmanjša možnost akutne zapore seča ali potrebo po kirurškem zdravljenju. Poznamo dve skupini zdravil: zaviralci alfa-1 adrenoreceptorji in zaviralci 5-alfa-reduktaze (5 ARI). Fitoterapija na drugi strani pa zdravi z zdravili in prehranskimi dopolnili oziroma izvlečki rastlinskega izvora. Na voljo je več tovrstnih preparatov, kot so izvlečki palmeta, južnoafriške zvezdaste trave, afriške buče, koprive, bučnih pešk ali pa kombinacije raznih izvlečkov. Preparati vsebujejo fitosterole, beta sitosterole, maščobne kisline in lektine. Nekatere študije so dokazale izboljšanje pretoka seča in zmanjšanje težav pri uriniranju, ni pa bilo zaznati vpliva na zmanjšanje velikosti prostate ali PSA ᶟ.
Tudi uporaba zdravilnih rastlin za samozdravljenje je v veliko pomoč, saj znanstveno podprti dokazi vse bolj kličejo po naravnem pristopu zdravljenja. Njihov mehanizem delovanja bomo podrobneje predstavili v nadaljevanju.
Registrirano zdravilo rastlinskega izvora Prostasan se je v kliničnih študijah izkazalo kot učinkovito zdravilo pri lajšanju težav zaradi blago povečane prostate (benigna hiperplazija prostate) in posledično pri izboljšanju težav z erekcijo. Prostasan vsebuje izvleček plodu žagastolistne palme - palmeta (Sabalis repens); učinkovitost plodov žagastolistne palme so potrdile številne klinične študije. Pri proučevanih odmerkih, ki ustrezajo 1–2 g plodov dnevno, je bila učinkovitost primerljiva s sinteznimi učinkovinami, kot sta finasterid in tamsulozin. Prednost uporabe plodov žagastolistne palme je zlasti v manj izraženih neželenih učinkih.
Kateri pa so mehanizmi delovanja rastlinskih učinkovin? Glavni nosilci učinkov so maščobne kisline in steroidne spojine, zlasti fitosteroli. Delujejo kot inhibitorji 5-alfa-reduktaze. To je encim, ki v človeškem organizmu pretvarja testosteron v dihidrotestosteron ̶ ima bistveno večjo afiniteto do androgenih receptorjev. Vezava hormona na receptor povzroči aktiven metabolizem celic prostate ter njihovo rast ⁴.
Motnja erekcije ali erektilna disfunkcija je nezmožnost doseganja in vzdrževanja erekcije za uspešen spolni odnos. O erektilni disfunkciji govorimo, kadar gre za oviran dotok in ovirano nabiranje krvi v spolnem udu. Povzročajo jo za erekcijo ključne endotelne celice, ki obdajajo celotni žilni sistem, vključno z brecili spolnega uda. Dejavniki tveganja, ki močno vplivajo na delovanje endotelnih celic, so: sladkorna bolezen, neurejen – povišan krvni tlak, zvišanje krvne maščobe, srčno popuščanje. Prav tako se med dejavnike tveganja uvrščajo določene razvade: kajenje, droge, alkohol in zdravila, med katere spadajo predvsem antidepresivi, antiepileptiki ter anksiolitiki ².
Zdravljenje poteka z zaviralci 5-fosfodiesteraze (PDE5 I). Ti povzročijo, da se gladke mišice v žilah penisa sprostijo in s tem se poveča krvni pretok. Ob zadovoljivi spolni stimulaciji nastopi erekcija, ki je dolgotrajnejša, bolj čvrsta in moškemu omogoča boljšo penetracijo ter zaključek z orgazmom in ejakulacijo. Za stalno terapijo ob erektilni disfunkciji in za simptome benigne hiperplazije prostate (blago povečana prostata) se uporablja zdravilo Tadalafil (izboljša dotok krvi v prostato in sečni mehur ter sprošča mišice prostate in mehurja) ².
Kaj pa nefarmakološko zdravljenje? Oče zeliščarstva, Alfred Vogel, v svoji knjigi Ljudski zdravnik glede težav z motnjo erekcije poudari: »Z rednim jemanjem olja pšeničnih kalčkov povečamo libido (spolna sla), ozdravimo pa tudi impotenco samo.« Olje pšeničnih kalčkov bo še bolj učinkovito, če sočasno jemljemo rjave morske alge.
Suzana Križ
Literatura in viri:
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.