Kljub temu, da statistike svarijo, da so v današnjem času obolenja prostate vse pogostejša, pa igra ključno vlogo pri tem, ali boste zboleli ali ne, prav vaš način življenja. Ker je zdrava prehrana sestavni del zdravega načina življenja, si tokrat poglejmo, kaj pravijo številne raziskave o vplivu hrane na prostato.
Večinoma poznamo statistike, ki svarijo, da ima moški v razvitem svetu 50 %-možnost, da bo imel po 50. letu težave pri uriniranju zaradi benigne hiperplazije prostate, starejši od 80 let pa skoraj 100 % verjetnost. Svarijo tudi, da rak prostate strmo narašča in v razvitem svetu celo postaja drugi najpomembnejši vzrok smrti moškega… Statistike pa niso namenjene samo preštevanju, koliko nas bo zbolelo ali umrlo, ampak se iz njih lahko tudi veliko naučimo oz. jih obrnemo sebi v prid. Kar pa seveda mnogi ne vedo, saj takšne statistike niso prav poznane.
Npr. manj poznamo statistike, ki razkrivajo, kako je bilo s težavami prostate včasih in ki razkrivajo, kaj se je spremenilo, da je težav s prostato danes vse več? Ali ste npr. vedeli, da naj bi tudi sprememba v prehrani povzročila strmo rast težav s prostato?
To se je npr. zgodilo na Kitajskem. Ko so raziskovali, kakšna je bila obolevnost za benigno hiperplazijo prostate (BHP) na Kitajskem včasih in danes, so ugotovili, da je bilo med leti 1921in 1935 vsega skupaj le smešnih 84 primerov obolelih?! Kasneje (do leta 1998) pa se je število obolelih drastično povečalo in doseglo danes poznane številke.
Ko so se strokovnjaki spraševali, kaj se je v tem času spremenilo, kar bi lahko vplivalo na porast težav s prostato, so ugotovili, da je bilo to obdobje, ko se je prehrana ljudi precej spremenila. Namreč tradicionalna, pretežno rastlinska prehrana se je umaknila prehrani, polni živalskih beljakovin in maščob. Za slednjo pa je znano, da med drugim lahko povzroča tudi težave na prostati.
Seveda vsakršno živilo, ki je obremenjeno z ostanki pesticidov, hormonov, antibiotikov in ki je polno konzervansov ter drugih škodljivih snovi, ni dobra izbira za ohranjanje zdravja prostate. Torej poleg tega, da pazimo na izbiro pretežno ekološke hrane, je dobro razmisliti tudi o zmanjšanju uživanja naslednjih živil.
Raziskovalci so namreč pod drobnogled vzeli različna živila in med drugim ugotovili, da se je za zdravje prostate dobro izogibati predvsem rafiniranim žitaricam (npr. belemu kruhu,…), jajcem in perutnini. Te tri skupine živil naj bi bile npr. za nastanek težav s benigno hiperplazijo prostate celo bolj problematične kakor rdeče meso (Food groups and risk of benign prostatic hyperplasia. Bravi F et al). Problematično pa naj bi bilo tudi uživanje kravjega mleka (Milk consumption is a risk factor for prostate cancer: meta-analysis of case-control studies. Qin LQ1et al). Konvencionalna ali ekološka reja živali pri tem naj ne bi igrala vloge, kajti mleko naj bi že samo zaradi vsebnosti estrogena pospeševalo rast tumorskih celic prostate. Testi z ekološkim mlekom na rakavih celicah na gojišču so tako pospešili rast le teh za 30%.
V nasprotju z živalskimi maščobami in proteini, naj bi, kot že rečeno, zelenjava zniževala možnost, da obolite na prostati. Moški naj bi zato v skrbi za zdravo prostato posegali po izbrani zelenjavi (seveda ekološki), ki ohranja zdravje prostate. Hrana, dobra za prostato, npr. vključuje stročnice kot so fižoli, leča, soja in grah, ter križnice kot so cvetača in brokoli. Prav tako pa dokazano delujeta ugodno na zdravje prostate tudi čebula in česen (Onion and garlic intake and the odds of benign prostatic hyperplasia. Galeone C et al.).
Radič, pesa, špinača, česen, križnice (npr. brokoli, cvetača, zelje…)… dokazano zmanjšujejo rast različnih rakavih celic, vključno z rakavimi celicami prostate na gojišču. Zanimivo pri tem je, da npr. česen zmanjša rast rakavih celic, ne pa tudi zdravih telesnih celic. Zelo dobro v zaviranju rasti rakavih celic se je izkazalo tudi mandljevo mleko. Ta naj bi, nasprotno kakor kravje mleko, rast zavrlo za 30%. (Antiproliferative and antioxidant activities of common vegetables: A comparative study; Dominique Boivina et al).
Ne le na izoliranih celicah raka prostate na gojišču, ampak tudi v telesu moškega, se je izvleček ingverja izkazal nadvse odlično. V samo osmih tednih je terapija s 100 mg ekstrata na kg telesne teže na dan prepolovila rast tumorja prostate. (Benefits of whole ginger extract in prostate cancer. Karna P et al).
Ingver, ki so ga raziskovalci poimenovali kar prvak v boju z rakom, je znan po številnih blagodejnih učinkih na zdravje. Poleg preprečevanja slabosti, po čemer je najbolj znan, pa ima ingver še protivnetne učinke, je dober antioksidant in zavira rast tumorskih celic.
Cel izvleček ingverja je torej, kot kaže, odličen v zaviranju rasti tumorja, preprečevanju delitve rakavih celic in v pospeševanju odmiranja rakavih celic. Kot tak je torej dobra izbira tako za preventivo kot tudi za kurativo težav s prostato. Ekvivalent zgornjemu odmerku je 100 g svežega ingverja na dan.
V zadnjem času raziskovalci vse več pozornosti namenjajo tudi raziskavi vpliva lanenih semen na prostato. Lanena semena naj bi med drugim vsebovala lignane, za katere je znano, da jih je veliko v tekočini prostate pri tisti populaciji moških, kjer je raka prostate malo.
Ker lanena semena vsebujejo do 800 krat več lignanov, kot katerakoli druga zelenjava, so za raziskavo toliko bolj zanimiva.
In res. Rezultati raziskav so zelo obetavni. Namreč lignani v lanenih semenih naj bi bili po učinku celo primerljivi sinteznim zdravilom za odpravljanje benigne hiperplazije prostate, kot so npr. 5R inhibitorji (Effects of dietary flaxseed lignan extract on symptoms of benign prostatic hyperplasia. Zhang W et al).
Še več, raziskovalci so ugotovili, da lanena semena zelo dobro delujejo tudi proti raku prostate. Ugotovili so namreč, da že kratek čas uživanja lanenih semen (3 jušne žlice semen na dan, nekaj tednov) znatno vpliva na zmanjšanje rasti tumorja in celo na odmiranje tumorskih celic pri moških z napovedano operacijo prostate (Pilot study of dietary fat restriction and flaxseed supplementation in men with prostate cancer before surgery: exploring the effects on hormonal levels, prostate-specific antigen, and histopathologic features. Demark W1et al).
Glede na to, da lahko določena zelenjava tako blagodejno vpliva na zdravje prostate, je raziskovalce zanimalo, kakšen bi bil učinek na prostato, če bi bila prehrana moških sestavljena izključno iz rastlinskih živil?
Ena od tovrstnih študij razkriva, da kri moških, ki so le dva tedna uživali pretežno rastlinsko hrano, značilno zavre rast rakavih celic prostate na gojišču (A low-fat diet and/or strenuous exercise alters the IGF axis in vivo and reduces prostate tumor cell growth in vitro. Barnard RJ et al).
Druga študija pa podobno dokazuje, da je kri moških, ki so le dva tedna uživali rastlinsko hrano, celo zavrla rast celic prostate na gojišču (Effect of diet and exercise intervention on the growth of prostate epithelial cells. Barnard RJ et al).
Da dolgoročno uživanje zelenjave preprečuje nevarno rast celic prostate, dokazuje tudi 28 letna študija na moških, ki so se prehranjevali pretežno z rastlinsko hrano. Pri njih raziskovalci niso opazili povečanja tkiva prostate.
Zdrav način življenja, katerega sestavni del je zdrava prehrana, je torej tudi dokazano dobra investicija za vse, ki si prizadevate ohraniti ali povrniti zdravje prostate. Če torej ob povečani prostati že uživate zdravilo A.Vogel Prostasan iz žagastoliste palme, pomislite tudi na spremembo prehrane in prostati še dodatno priskočite na pomoč ter je s tem obvarujte najhujšega.
Tekst: Adriana Dolinar
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.