Kar naenkrat se pojavi, sprva kot nežna izbolklina, kasneje kot velika krogla – značilen moški trebuh. Z njim se soočijo skoraj vsi moški, le da eni prej, drugi kasneje. Vzrok zanj so maščobne obloge v notranjosti trebušne votline, ki nikakor niso nedolžne.
Moški trebuh najpogosteje pogovorno poimenujeno s „pivskim“ trebuhom. Poznajo ga po vsem svetu in v različnih delih sveta mu dajejo različna „ljubkovalna“ poimenovanja.
Pa vendar zdravniki in prehranski strokovnjaki nanj ne gledajo s toliko poetičnosti. V strokovnih krogih je govora o dveh tipih debelosti – ginoidna oblika je značila predvsem za ženske, androidno pa zasledimo zlasti pri moških. Pri ženskah se maščobne obloge nalagajo zlasti na bokih, zadnjici in stegnih in sicer neposredno pod kožo. Od tod značilna hruškasta debelost. Pri jabolčni pa se maščoba kopiči na sredini telesa, v trebušni votlini, kar je značilo predvsem za moške (lahko pa se pojavi tudi pri ženskah, zlasti po menopavzi).
V trebušni votlini človeka (pa tudi številnih sesalcev) se nahaja s trebušno mreno prepredena mreža, polna maščobe in vezivnega tkiva, t.i. Omentum majus. Ta ščiti želodec in črevesje in je odgovoren za imunski sistem v trebušni votlini. Kadar zaužijemo več kalorij, kot jih potrebujemo, prihaja do nalaganja maščob – pri jabolčnem tipu debelosti globoko v tkivu, v tej mreži med črevesnimi zankami.
Pri tem tipu maščobe imamo občutek, da je tkivo zelo prožno, zato marsikdo sploh ne pomisli, da gre za maščobo.
A če bi šlo le za jabolčni oz. hruškasti tip debelosti, vse skupaj niti ne bi bilo toliko pomembno. Na žalost pa tu ne gre le za dva različna načina nalaganja maščob, temveč tudi za različno aktivne vrste tkiv. Čeprav raziskovalci še zdaleč ne razumejo vseh mehanizmov v kompleksnem sistemu človekovega organizma, je sedaj že jasno, da maščoba v trebušni votlini, t.i.visceralna maščoba, tvori občutno več hormonov, maščobnih kislin in škodljivih presnovih produktov kot običajne maščobne celice; posredniki iz visceralne maščobe zavirajo dobrodejne hormone. Nemški endokrinolog Armin Heufelder govori o „izvoru kompleksne motnje presnove“.
Posledično lahko nastopijo povišan krvi pritisk, večje tveganje za arteriosklerozo, več možnosti za vnetja in s tem občutno večje tveganje za srčno-žilna obolenja. V eni ameriški dolgoročni raziskavi so ugotovili, da so osebe z največjim obsebom trebuha imela kar več kot 40 odstotki višjo verjetnostj, da zbolijo za srčno boleznijo v primerjavi s skupino oseb, ki niso imele velikega trebuha.
To pa še ni vse: vrednosti krvnega pritiska, krvnih maščob in sladkorja v krvi lahko naraščajo vse dokler ne pride do „metaboličnega sindroma“ (predstopnja sladkorne bolezni) ali diabetesa. Poveča se tudi tveganje za trombozo, Alzheimerjevo bolezen in rakava obolenja in nenazadnje ti posredniki iz trebušne votline neugodno vplivajo tudi na razpoloženje in libido.
Predvsem prekomerno težki moški, s tem pa skoraj polovica moške populacija v Nemčiji, Avstriji in Švici.
Pa vendar so v že omenjeni ameriški študiji s 100.000 osebami večje tveganje za omenjene bolezni imeli tudi normalno težki moški s telesnim indeksom, ki ne kaže prekomerne teže. In, kot pravi nemška kardiologinja prof. Vera Regitz-Zagrosek, tudi pri ženskah po menopavzi lahko pride do nalaganja presežnih maščob v trebušni votlini. S tem pa se, enako kot pri prekomerno težkih moških, povečuje nevarnost za srčno-žilna obolenja.
Vera Regitz-Zagrosek to utemeljuje tako: „Debel trebuh je bolj nevaren za zdravje ožilja, ker agresivni presnovni produkti kot so proste maščobne kisline skozi veno vratnico neposredno prihajajo v jetra. „ Maščobe iz predela stegen in zadnjice pa se po telesu najprej prerazporedijo preko ven in srca.
Teža oziroma indeks telesne mase ne pokažeta nujno, če imamo opravka s presežkom maščobe na trebuhu. Bolj zanesljivo je merjenje obsega trebuha ali ugotoviti razmerje med obsebom trebuha in višino, pri čemer obseg trebuha delimo s telesno višino.
Postavljena merila so stroga: že pri 80 cm obsega pasu pri ženskah oz. 94 cm pri moških govorimo o rahlo povišanem tveganju za razvoj bolezni, pri 88 oz. 102 cm pa je tveganje močno povečano.
Če govorimo o razmerju med obsegom pasu in telesno višino, pa za varno velja meja 0,5 pri osebah, mlajših od 50 let in 0,6 pri starejših.
Zagotovo ne le od piva, to je povsem jasno. Za svoje večerno pivo so se zbali tudi britanski raziskovalci, zato so opravili študijo na strastnih pivcih piva in popolnih abstinentih na Češkem, ki je znana po številnih pivovarnah. Pri tem niso odkrili povezave med uživanjem piva in trebuhom.
Pa vendar pivo vsebuje kalorije kot vsako živilo ali pijača, razen vode, kave in čaja. In tako zdravstvena stroka povečan obseg trebuha pripisuje slabim prehranskim navadam. Kot prikazuje nacionalna študija prehranjevanja, ki jo je opravil nemški zvezni inštitut za oceno tveganja, moški pojedo dvakrat toliko mesa in mesnih izdelkov kot ženske. In ravno v klobasi tiči ključ, saj ta v povrečju vsebuje 25-30 odstotkov maščobe, čeprav trgovci zatrjujejo, da so te pripravljene skladno z modernimi potrebami prehranjevanja, torej da so veliko bolj puste. Tudi polnomasten sir, ki ga imajo moški zelo radi, v povrečju vsebuje zelo visok delež maščob (do 40 odstotkov).
Tako moški povprečno na dan zaužijejo preko 100 g maščob namesto priporočenih 70 gramov. Sodeč po študiji, imajo moški pogosto tudi presežek holesterola (pri ženskah pa ga pogosto primanjkuje). *
Zdrava živila in živila z manj kalorijami pa so na slaben glasu – moški v povprečju zaužijejo komaj nekaj več kot 100 gramov zelenjave, mlajši moški pa še občutno manj.
Vsemu temu se pridružuje še pomanjkanje gibanja – starejši, kot postajajo moški, bolj lagodni postajajo v gibanju in se raje odpovedujejo bolj napornim veščinah, kjer bi se dodobra preznojili.
Slaba novica je, da brez napora in spremembe življenjskega sloga ne bo šlo. Mnogim se to zdi težko, saj so zlasti moški zadovoljni s svojo težo, tudi ko je ta že občutno previsoka. Nekaj kilogramov več se tolerira podobno kot prvi trebušček, pa čeprav že davno ne gre le za nekaj kilogramov temveč za stanje, ki lahko povzroči srčni infarkt z vsemi svojimi neprijetnimi posledicami.
Ob tem moški v povprečju o prehrani, kalorijah in vsebnosti maščob vedo veliko manj od žensk, zato bi jim še kako prav prišlo nekaj pomoči in podpore, ko se odločijo znebiti trebuha.
Na žalost bližnjic ni. Če se želite znebiti trebuha, bo na dolgi rok treba zaužiti manj kalorij in se več gibati. Pa zato še ni treba življenja postaviti na glavo in se v hujšanje ali šport podati fanatično. Nekaj spremembe pa je vendarle potrebne. Dieta praviloma ne prinaša učinka – bolje je spremeniti način prehranjevanja, ki naj bo čim bolj pester in z manj maščob.* Ob tem pa se je potrebno zavedati, da tudi pijača, kot so pivo, vino in še zlasti žganje, pa tudi limonada, kola pijače in sadni sokovi ne vsebujejo ravno malo kalorij, ob tem pa nas skoraj nič ne nasitijo. Primer: pol litra piva ima približno 50 kalorij več kot rezina polnozrnatega kruha s konkretno porcijo kuhane šunke.
Vaje za trebuh kot so običajni trebušnjaki lahko pripomorejo k razgradnji maščob in zato še ni potrebno v fitnes studio. In nenazadnje je potrebno tudi gibanje postaviti v reden program, pri čemer je prednost dobro dati zmernemu vzdržljivostnemu treningu. Športni raziskovalec Ingo Froböse sedaj na primer odsvetuje hiter tek in pravi, da kar 80 odstotkov tekačev teče veliko prehitro, saj naj bi počasen tek bolje opravil s telesno maščobo.
Če postopoma spreminjate način prehranjevanja in v njem vztrajate kljub morebitnim spodrsljajem in če v svoj vsakdan vključite več gibanja in tudi v tem vztrajate, imate zelo dobre možnosti, da se znebite nezdravih maščob ali te vsaj zmanjšate. Le pogumno!
* Pripis urednice: Skladno z najnovejšimi spoznanji gre krivca za prekomerno težo in srčno-žilna obolenja iskati zlasti v prekomernem uživanju visoko precesiranih ogljikovih hidratov (izdelki iz bele moke in sladkorja) in denaturiranih maščob (rafinirana olja, margarine,...). Več o tem si lahko preberete v knjigi Resnice in zmote o holesterolu, ki jo lahko prelistate na shop.zazdravje.net.
Besedilo: Dr. Claudia Rawer
Prevod in priredba: Sabina Topolovec
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.