Prostata je žleza z zunanjim izločanjem, ki omogoča semenčicam v semenski tekočini večjo gibljivost. Prostata obdaja tudi sečnico. Čeprav je v anatomskih atlasih omenjena kot del moških spolovil, vpliva tudi na funkcijo sečil.
V pomenu skrbi za zdravje pa pogosto beremo o prostati pri moških v zrelih letih. Z leti namreč spremeni svoje delovanje in povzroča težave. V poplavi podatkov in opozoril se kmalu poraja vprašanje, ali je res starost oziroma staranje edini faktor, ki ogroža zdravje prostate pri moških. Prostata svoj poln razvoj doseže v času polnoletnosti osebe. In potem? V zrelih letih se omenjajo zgolj težave s prostato ter resnejše spremembe, ki vodijo tudi do najbolj smrtonosne bolezni - raka. Pravzaprav pa nam ta žleza ne bi smela nagnati strah v kosti, saj je njena funkcija reguliranje. V kolikor začnemo zdravje prostate spremljati že ob njeni zrelosti, lahko preprečimo težave v času pešanja. Spremembe nastajajo počasi in jih je možno preprečiti in omiliti. S pozitivnim odnosom do lastnega telesa ter ob zdravem življenjskem slogu podaljšujemo tudi garancijo dobrega počutja. Kaj lahko prav vsak moški ozavesti v času dozorelosti prostate?
Moški v tem obdobju so na višku energije in moči. Življenjski slog je močno razgiban in aktiven. Mladeniči v tem obdobju vlagajo tudi v zunanji videz telesa, torej v gradnjo mišične mase. Za večji zagon pri vadbi tako pogosto posežejo tudi po prehranskih dopolnilih, ki stimulirajo testosteron. Pomembno je, da moški ohranja zdravo ravnovesje hormonov, saj na delovanje prostate vpliva ravno hormon testosteron. Pretirana uporaba stimulatorjev testosterona vodi tudi v spremenjeno delovanje prostate ter posledice v kasnejših desetletjih.
Pomembno je poskrbeti za:
Obdobje, ko se moški ustalijo, spoznajo partnerke in si ustvarijo družino. Časa za športne aktivnosti je manj, obremenjenost s stresom pa se znatno poveča. Stres je povezan tudi z odvajanjem urina iz telesa. Pri sedečem načinu dela tako povzročamo več pritiska na organe trebušne votline. Pomembno je, da je odvajanja blata in seča naravno in ne pod zavestnim dodatnim pritiskom mišic. Pritisk na mehur vpliva tudi na delovanje prostate ter sečnice, ki jo objema.
Pomembno je poskrbeti za:
Obdobje ustalitve. Moški si navadno ne želijo več širjenja družine in se s partnerko odločajo o trajnejši obliki kontracepcije, kot je vazektomija. Ponekod lahko zasledimo (www.kontracepcija.si), da tudi ta poseg lahko za nekaj odstotkov poveča možnost raka na prostati. Po drugi plati pa se ta podatek vzporeja normalnim starostnim spremembam. Previdnost ter tudi posvet z zdravnikom ne bosta odveč. V tem desetletju prihaja pri moških tudi pogosteje do povečanja telesne teže in telesnih sprememb, povezanih s staranjem. Posebno pozornost lahko posvetimo skrbi za zdravje srca in ožilja, pretočnosti sečil ter prebavil.
Pomembno je poskrbeti za:
Ravno petdeseto leto je prelomnica, ko prostati posvečamo več skrbi. V tej starosti prihaja do prvih sprememb, ki imajo lahko velik vpliv na življenje moškega. Zaradi povečanja prostate prihaja do pritiska na sečnico ter težav z uriniranjem. Vse skupaj lahko prizadene mehur ter vpliva na življenje tako čez dan kot ponoči.
Pomembno je poskrbeti za:
V prav vseh obdobjih življenja pa lahko sledimo naslednjim smernicam, ki krepijo zdravje prostate:
Kot pri večini bolezni, ki imajo značaj počasnega napredovanja, o razsežnosti in posledicah odloča prav naš življenjski slog. Uživajte v svoji moškosti prav v vseh obdobjih življenja! In vedno lahko storite za zdravje tudi nekaj več. Zdravje prostate lahko zaupate Prostasanu.
Lucija Šušteršič
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.