Krčne žile so velik estetski in tudi boleč problem, ki bi se ga vsaka ženska rada - vsaj poleti - znebila. Bolečine mnogokrat preženemo z raznimi geli in tudi z zdravili, vendar pa neprijeten izgled velikokrat ostaja. Krčne žile ne marajo poletja, pa ne samo, ker se nočejo pokazati, tudi visoke temperature jim nič ne ustrezajo.
Krčne žile so v bistvu površinske vene, ki se nahajajo tik pod kožo. So modrikaste, nabrekle, vijugaste in ne izgledajo ravno lepo. Ko govorimo o krčnih žilah, mislimo običajno na žile na nogah, na zadnji strani meč in notranji strani nog. Krčne žile so pogostejše pri ženskah kot pri moških.
Vene so žile, ki kri, bogato z ogljikovim dioksidom, prenašajo nazaj do srca, medtem ko so arterije žile, ki kri, bogato s kisikom odvažajo od srca proti organom. Vene ležijo med mišicami in se ob napetosti mišice stisnejo in potisnejo kri proti srcu. Vene imajo venske zaklopke, ki služijo temu, da ne bi kri zaradi gravitacij odtekala nazaj proti nogam. Vendar pa imajo te zaklopke slabost – velikokrat se okvarijo. Takrat se začne v površinskih venah nabirati kri. Tlak v venah se zato veča, vene se raztegnejo, čez čas pa nastanejo krčne žile. Nastanek je velikokrat povezan z vrsto dela (pretežno sedeče ali stoječe delo), velik pomen pa ima dedni dejavnik. Če so torej vaše babice, tete in mama imele težave s krčnimi žilami, je velika verjetnost, da jih boste imeli tudi sami.
Da bomo imeli težave s krčnimi žilami, lahko razberemo iz bolečih in pekočih nog, ki bolijo po dolgotrajnem sedenju ali stanju. Noge in gležnji so takrat ponavadi (zlasti zvečer) otekli in zadebeljeni, če se jih dotaknemo, pa imamo občutek napetosti.
Merjenje venskega pretoka pomeni meritev pretoka venske krvi v nogah, s tem pa enostaven, hiter in neboleč vpogled v posameznikovo zdravje venskega ožilja. Z meritvijo izmerimo kako delujejo naše vene v nogah in kakšna je sposobnost naših mišic, da vensko kri črpajo iz nog proti srcu.
Izvedba meritev in navodila:
Pletizmograf izmeri dva parametra:
Program v merilni enoti preračuna oba parametra, ter natisne rezultate meritev. Po meritvah vedno opravimo svetovalni pogovor, saj so včasih rezultati meritev v normalnih okvirih, pa vendar oseba čuti težave in obratno, zato je pomembno, da skozi pogovor ugotovimo, ali so smiselni preventivni ukrepi, kot so npr. vadba mišične črpalke, hladno Kneipp-anje, uživanje preventivnih zdravil ali pa je že smiseln pregled pri zdravniku.
Meritve so informativne narave, z njimi zato ne moremo postaviti diagnoze in ne nadomeščajo obiska pri zdravniku.
Vedno upoštevamo dejavnike tveganja kot so spol, dednost, starost, telesna aktivnost, poklic, kajenje in druge. Pri meritvah smo pozorni tudi na simptome (občutek teže v nogah, bolečine, srbenje, napetost v mečih in krči v nogah) in znake (krčne žile, otekle noge, površinske vene). Meritev in posvet trajata v povprečju 15 minut, kar je odvisno tudi od vaših vprašanj.
Nosilec in pobudnik izvajanja meritev s pletizmografom (DPPG) v Sloveniji, je podjetje Farmedica d.o.o. iz Ljubljane. Meritve venskega pretoka izvajajo izključno strokovni sodelavci farmacevtske stroke z večletnimi lekarniškim izkušnjami, s pridobljenim certifikatom in opravljenim šolanjem v Švici. Meritve potekajo po predhodnem dogovoru in v sodelovanju z izbranimi lekarnami ter specializiranimi prodajalnami. Razpored meritev po Sloveniji je mesečno objavljen tudi na spletni strani www.farmedica.si.
Na tržišču je veliko gelov, ki vsebujejo divji kostanj. Z njimi se dvakrat dnevno mažemo od gležnjev proti kolenu (v smeri srca). Blažijo otekline in bolečine ter izboljšajo prekrvavitev. V lekarnah obstaja tudi gel s sintezno učinkovino heparin, ki ima podoben učinek.
Na voljo je tudi registrirano zdravilo v obliki tablet, ki vsebujejo izvleček divjega kostanja. Zdravilo se imenuje Venaforce, več o njem si lahko preberete tukaj.
Prav tako obstaja tudi sintezno zdravilo v obliki tablet. Po posvetu z dermatologom lahko krčne žile odstranijo tudi lasersko, vendar pa ta rešitev ni trajna. Nove krčne žile kljub temu nastajajo.
Zdravljenje krčnih žil v prvi vrsti zahteva upoštevanje zgoraj naštetih preventivnih ukrepov, ki so za uspešno zdravljenje zelo pomembni. Brez nič ni nič, pravijo, in tako tudi žile ne bodo izginile, če ne bomo naredili nič zanje. Obstajajo zdravila in pripomočki, ki lahko olajšajo težave in stanje izboljšajo, največ pa bomo naredili tako, da bomo upoštevali čim več ukrepov hkrati.
Pripravila Urška Živko
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.