Odstranitev razširjene, problematične vene ni trajna rešitev težav z venami. Je le groba stabilizacija stanja, pri čemer vzrok(i) za nastanek le-tega še vedno ostaja(jo). Ko je vena odstranjena, morajo delo, ki ga je že ta vena s težavo opravljala, prevzeti ostale vene. Ustrezna podpora po operaciji je za ohranjanje preostalih ven toliko bolj pomembna. V nadaljevanju so štiri glavne iztočnice, kako naprej.
Podobno kot skrbimo za rodovitnost zemlje (vlaga, bogato mikrobno življenje, razpoložljivost mineralov …), da je letina bogata, moramo skrbeti tudi za svoja telesa. Preverimo naš način življenja in ustrezno poskrbimo, da bo telo imelo vse potrebno za obnovo (tudi ven). Tako med drugim poskrbimo za:
Vse, kar telo na dolgi rok draži, ustvarja pogoje za nastanek vnetja in izgubo funkcionalnosti. Zdravje in funkcionalnost ven krha mnogo dejavnikov, npr.:
Telo se lahko na tovrstne dejavnike oz. draženja odzove tako, da se prilagodi in nastalo situacijo obvlada. Če je dejavnikov, ki dražijo, preveč, telo ne more obvladati situacije in zato lahko postane težava, tudi z venami, kronična. To pomeni, da je potrebno telo razbremeniti čim več dražečih dejavnikov, da bo samozdravljenje močnejše.
Vračanje telesa v zdravo stanje oz. ravnovesje je proces, ki je pri različnih osebah različno dolg. Odvisen je od tega, kako hitro vključujemo potrebne spremembe, navedene v prejšnjih točkah. V naravnih medicinah je ključen del podpiranja samozdravilnih moči telesa tudi čiščenje telesa. Tega je idealno opraviti vmes, torej ko smo dokaj stabilni, in pred dodatno krepitvijo telesa z različnimi pripravki za okrepitev ven. Torej, ko smo stabilni, npr. ko se po odstranitvi vene počutimo dovolj močni, pazimo na potrebne korekcije iz točke 1 in 2, telo podpremo še pri čiščenju. Pred čiščenjem poskrbimo, da so prebavila in jetra funkcionalna, npr. da nismo zaprti in polni črevesnih oblog, da jetra niso v slabem stanju itd.
Ko bo telo bolj čisto, razbremenjeno številnih dražečih dejavnikov in ustrezno nahranjeno, bodo dodatni ukrepi za krepitev ven tudi najbolj učinkoviti. Jih pa seveda lahko uporabljate tudi prej.
Med dodatne ukrepe za krepitev ven npr. sodi uživanje rastlinskega zdravila iz semen divjega kostanja (Venaforce). Ta zdravi težave pri krčnih žilah in oteklih, težkih ter bolečih nogah, krepi vene in izboljšuje venski obtok v nogah. Redno jemanje, zlasti v času pred in med poletjem, prinese občutno olajšanje vsem, ki imajo težave z venami.
Vene prav tako podpira uživanje ajdovega čaja, zlasti iz kaše tatarske ajde. Zdravje žil podpira tudi zadostna oskrba telesa z vitaminom C, B vitamini, bakrom in ostalimi vitalnimi snovmi, ki prispevajo k zdravju in elastičnosti žil. Pomagamo pa jim lahko tudi od zunaj, z mazanjem nog z izvlečkom iz divjega kostanja (npr. Venagel), z oljem šentjanževke, izvlečki iz arnike itd. Tudi nežna masaža nog za podporo krvne in limfne cirkulacije med nanašanjem denimo šentjanževega olja lahko pomaga.
Ko naši celostni ukrepi obrodijo sadove in so naše vene ponovno v dobrem stanju, je pomembno, da se ne polenimo, zlasti pri upoštevanju zapisanega pod točkama 1 in 2. Če bomo popustili pri prehrani, hidraciji, gibanju, in telo vnovič obremenjevati z dražilnimi dejavniki, se težave zlahka povrnejo. S staranjem gre tudi sicer v telesu lahko marsikaj narobe, zato so samozdravilne moči še bolj na preizkušnji. Skrb za vzdrževanje zdravja z zdravim življenjskim slogom je torej nujna.
Besedilo: Adriana Dolinar
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Okužbe dihal lahko povzročijo virusi in bakterije. Najbolj izstopajoči virusni okužbi dihal sta prehlad ter gripa in se le redko pojavita sočasno. Ob morebitnih zapletih sta lahko usodna oba.
Stabilen imunski sistem je temelj našega zdravja. Vendar s staranjem organizma in pešanjem nekaterih fizioloških funkcij slabi tudi njegovo delovanje.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.