Imate rdeče, srbeče oči, ki se vam pretirano solzijo, ob tem pa vas spremljata še občutek tujka v očesu ter otekle veke? Morda vam nagaja alergijski konjunktivitis. Če so oči izpostavljene alergenu, katerega imunski sistem prepozna kot škodljivega, se telo brani pred njim, zato pride do alergijske reakcije.
V prispevku pojasnimo, kaj je alergijski konjunktivitis in kako se mu lahko izognemu. Predstavimo pa tudi A.Vogel Kapljice za oči pri alergijah, ki vas pri tem lahko odlično podprejo.
Alergijski konjunktivitis je alergijsko vnetje očesne veznice. Nastane zaradi senzibilizacije (preobčutljivosti) oči na določeno snov. Takšno reakcijo lahko izzovejo cvetni prah, dim, sonce, veter, živalska dlaka, tudi nekatera zdravila, kozmetični pripravki (črtala in senčila, pudri itd.) ali druge snovi, ki jih z rokami nanesemo na oči.
Alergija je nenormalni odziv imunskega sistema na neko snov, ta navadno ni škodljiva. Imunski sistem ščiti telo pred tujki (alergeni) s tem, da proizvaja protitelesa in druge kemične snovi za boj proti njim. Običajno se imunski sistem ne zmeni za benigne vrste snovi (pelod, dim, zdravila itd.) ter se bori le proti nevarnim snovem, kot so bakterije in virusi. Če pa imunski sistem ne loči nenevarne snovi od nevarne in določeno snov zazna kot nevarno, se sproži alergijska reakcija. V tej kemični reakciji se sprošča kemična snov histamin, ki izzove vazodilatacijo (razširitev žil), poveča kapilarno prepustnost in povzroči skrčitev gladkih mišic ter s tem pojav mnogih simptomov, povezanih z alergijami: srbenje, solzenje, kihanje, kašljanje, zamašen nos, izcedek iz nosu, pritisk v nosu, ušesih in glavi, zaspanost. Vsi ti simptomi imajo varovalno funkcijo, saj želijo alergen izločiti in mu onemogočiti nadaljnji vstop v telo¹.
Kako se lahko izognemo alergijskemu konjunktivitisu? Prvi ukrep je zmanjšanje izpostavljenosti alergenu. Če vemo, na kaj smo alergični, se temu izogibajmo; ne hodimo na sprehode, ko je v zraku cvetni prah, na katerega smo alergični, prostore zračimo zgodaj zjutraj, ko je zunaj še vlažno, izogibajmo se živali z dlako, če smo morda alergični nanjo, če smo alergični na prah v stanovanju, odstranimo preproge in zavese, vzglavnik iz perja pa zamenjamo s tistim iz umetnih materialov. Zagotovimo tudi primerno notranjo vlažnost prostorov (40- do 60- odstotno). Najpomembnejše je, da ugotovimo, kaj nam škodi in kaj koristi, nato se tega držimo ter to upoštevamo².
A.Vogel KAPLJICE ZA OČI pri alergijah so namenjene za pomiritev pordelih, pekočih in srbečih oči, kar je posledica senenega nahoda. Najpomembnejši sestavini kapljic sta hialuronska kislina in kamilica, ki pomagata navlažiti površino očesa. Prav tako so v kapljicah prisotni tudi natrijev klorid, borova kislina, dinatrijev tetraborat dekahidrat in sterilizirana voda.
Kako pomagata hialuronska kislina in kamilica? Odkritje hialuronske kisline sega v leto 1934, ko sta Karl Mayer in njegov sodelavec John Palmer iz steklovine očesa izolirala do takrat nepoznano snov in jo poimenovala hialuronska kislina. Ime izvira iz uronske kisline in besede hyalos, ki je grškega izvora in pomeni steklo. Kemijsko zgradbo hialuronske kisline so razvozlali 20 let po izolaciji. Gre za naravno polimerno molekulo, ki je fiziološko prisotna po celem telesu.
Hialuronska kisilna v telesu na mestih, kjer se nahaja, med drugim skrbi za izdatno vlaženje ter s tem za gladko gibanje sklepov, bolj mladosten videz kože, zdravje oči in podobno. Razlog, da hialuronska kislina telesu priskrbi potrebno vodo, je v tem, da ena molekula hialuronske kisline lahko nase veže približno 1000 molekul vode. Zaradi tega ji pripisujemo dobre hidratacijske lastnosti, tako v kozmetičnih izdelkih kot v telesu samemᶟ.
Kamilica je naravno protialergijsko in protivnetno zelišče, zato je primerna kot obkladek za vneto, zabuhlo, zatečeno in razdraženo kožo. Tako naj bi zmanjševala vnetje vek in očem vračala svežino⁴.
Pomembno je poudariti, da so A.Vogel KAPLJICE ZA OČI pri alergijah učinkovita zaščita pred cvetnim prahom. In še ena posebnost jih odlikuje - kontaktnih leč pred uporabo teh kapljic ni potrebno odstraniti. Kapljice lahko uporabljamo največ 30 zaporednih dni. Pri odraslih zadostujeta 1-2 kapljici (po potrebi) v vsako oko do 5-krat na dan. Otrokom nad 7 let po posvetu z zdravnikom lahko doziramo 1 kapljico v vsako oko 1- do 2-krat dnevno.
Saj veste – posebnost Voglovih zdravil je, da niso narejena iz posušenih temveč iz svežih rastlin. Tako, kot je to že pred 100 leti delal Alfred Vogel. S tem ohranijo svežo in obenem polno moč narave.
Suzana Križ
Viri:
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Hitra naravna pomoč pri poškodbah lahko učinkovito zameji napredovanje modrice, otekanje in bolečine ter podpre telo pri regeneraciji prizadetih tkiv. V nadaljevanju je nekaj nasvetov, kako si lahko pomagamo.
Učinkovito naravno pomoč najdemo v naslednjem četvorčku: A.Vogel kapljice za oči, mazilo Nisita, krema Bioforce in Sinupret.
Pomlad je eno bolj napornih obdobij za vse, ki jih draži prah cvetočih rastlin. Vendar pa alergije niso edini vzrok, ki draži očesno sluznico.
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.