Prav vse telesne mišice, ki jih je moč čutiti, je potrebno krepiti. Od glave do pete. Tokrat pa se bomo posvetili tistim, ki upravljajo s čutom, ki mu v sodobnem svetu namenjamo največ pozornosti. To je vid.
Očesne mišice imajo več funkcij. Sukajo zrklo in prožijo lečo. Jasno sliko, ne glede na razdaljo, tako dobimo s prilagoditvijo in odzivnostjo mišic. Pa se jih da okrepiti in natrenirati? V pogovoru z magistro optometrije Anjo Sever smo izvedeli, da žal to le ni tako preprosto. Očesne mišice z vajami lahko krepimo le do enajstega leta starosti. Od tam dalje pa ni oprijemljivih dokazov, ki bi potrjevali pozitivne učinke vadbe. A vse le ni zaman. Vaje za oči imajo več namenov. Eden od njih je tudi sproščanje.
Za izvajanje vaj kot tudi za zdrav razgled na delovno površino je najprej potrebno poravnati glavo. Tako ne gledamo izpod čela ali čez nos. Za pripomoček uporabite knjigo in si jo podstavite pod spodnjo čeljust. Ko jo prislonite hkrati še na prsnico, ste naravnali spodnjo čeljust pravokotno na vrat. Nemudoma se sprosti vaše zatilje in čelo. V tej drži boste lažje pogled usmerili v daljavo. Za pogled na blizu navadno glavo nekoliko sklonimo nad površino.
Za začetek priporočamo vajo »polž«. Na list papirja izrišite spiralo v obliki polžje hišice, ki naj bo velika za pest. Poleg izrišite enako spiralo, ki naj bo velika le kot kovanec. Po vsaki spirali s pogledom potujte vsaj trikrat. Počasi. Potem pa se zazrite nekam daleč. Če imate možnost, veliko spiralo polžje hišice narišite na oddaljeno tablo. Prva naj v premeru meri vsaj meter, druga pa naj bo velika kot vaš list. Tudi po teh dveh spiralah počasi potujte s pogledom. Enkrat blizu drugič daleč. Občutite razliko?
V kolikor ste s pogledom med delom ujeti v ekran, Severjeva priporoča vajo »trikrat dvajset«. Na vsakih dvajset minut se za dvajset sekund zazrite v dvajset metrov oddaljen predmet ali točko. Toliko bolje, če je zelene barve, saj sprošča in pomirja.
Problem dolgotrajnega zrenja v ekran je odzivnost očesa. Ob tovrstnem fokusiranju mežikamo veliko manj. Posledično je naše oko bolj suho ter občutljivo. Med dolgotrajnim delom z računalnikom tako lahko ozavestimo ter poleg sproščanja napravimo še nekaj pomežikov. Otopelemu refleksu priskočimo na pomoč z aktivnim mežikanjem. Preprosta vaja, ki jo je potrebna le ozavestiti.
Pri suhih in razdraženih očeh si lahko pomagamo tudi z gretjem. Z drgnjenjem dlani ustvarimo toploto, nato pa si jih položimo na veke. Tako očesnim tekočinam omogočamo regeneracijo na naraven način. Kitajska tradicionalna medicina pravi, da je telo tako mlado kot je sočno. Ko nam začne primanjkovati sline, solz ter se sušijo sluznice je to znak pešanja. Zanimivo pa je, da je tudi prekomerno solzenje znak suhega očesa. Spremljajoči znaki so še občutek peska v očeh, pordelost, pekoče draženje ter nabuhlost vek.
Očem lahko k hitrejši regeneraciji ter osvežitvi vida pomagamo z uporabo kapljic. A. Vogel kapljice za oči vsebujejo kombinacijo hialuronske kisline ter navadne smetlike. Uporabniki jih odlično prenašajo, saj ne vsebujejo konzervansov. Primerne so tudi za uporabnike kontaktnih leč. A. Vogel Kapljice za oči pomagajo ublažiti draženje ter ohranjajo optimalno količino solz za nemoteno delovanje oči ter dobro počutje posameznika.
Severjeva doda, da bi zdravju oči ter tudi vsem očesnim mišicam morali posebno pozornost nameniti po štiridesetem letu. Od te prelomnice dalje je priporočljivo izvajati redne preglede. Pri svojem zdravniku ali pri optometristu pa se lahko pogovorite o vseh težavah, ki nastajajo tako pri vidu kot pri zdravju oči.
Najlepše vaje za oči lahko opravite v naravi. Poleg pogledov gor in dol, levo ter desno si lahko detajlno ogledate bližnje rastje ali občudujete rob obzorja. V naravi se namreč naše oči naravno odzivajo na razgled ter pogosto menjavajo razdalje. Če boste med sprehodom še komu pomežiknili, pa ste že opravili dnevni nabor vaj za zdravje vaših oči.
25.11.2021
“Zelo koristna za vse.”
Mateja Lampret
Odgovor A.Vogel: Hvala za vaš komentar.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.