Preberite, kako do svoje zeliščne soli – korak za korakom. Izberite sestavine, ki najbolj ustrezajo vašemu okusu in se lotite te preproste, a zabavne naloge.
Če imate na vrtu veliko zelišč, pa ne porabite vseh sproti, če radi preizkušate kaj novega ali iščete zeliščno sol, ki bi povsem ustrezala vašemu okusu, si lahko pripravite povsem svojo. Izdelava zelišne soli je prijetno in ustvarjalno opravilo, kjer se lahko povsem prepustite svoji domišljiji.
Iz solnega cveta ali običajne nerafinirane morske soli in različnih začimbnic lahko ustvarite celo paleto zeliščnih soli čudovitih arom in nepozabnih vonjav. Če uporabite zelišča, ki vsebujejo manjši delež vode, bo opravilo še lažje, ker se bo sol manj sprijemala.
Uporabite le najboljše sestavine. Če pripravljate zeliščno sol sami, točno veste, kaj je v njej, ustvarjate lahko vedno nove kombinacije, poleg tega lahko k prijetnemu opravilu povabite še ostale družinske člane. Na koncu dobite izdelek, ki je lahko tudi čudovito darilo.
Celo tako preproste jedi kot so jajce na oko, kruh z maslom ali olivnim oljem ali skodelica skute ali svežega sira lahko postanejo prava mojstrovina, če ob njih postrežete različne soli v prikupnih skodelicah.
Morda najpomembnejše pa je, da se zavemo, da so začimbe tiste, ki hrani dajejo okus. V številnih že gotovih jedeh pa namesto teh okus ustvarjajo z veliko količino soli. Zato jedem, ki jih pripravljate sami, dodajajte čim več svežih začimnic in potreba po uporabi soli bo manjša.
Poskusite!
Uporabite lahko vse sveže začimbnice, ki jih najdete na vrtu, okenski polici ali tržnici, npr. čemaž, timijan, koper, baziliko, luštrek, cvetove sivke, pehtran, peteršilj, drobnjak. Uporabite le sveže nabrana zelišča, kajti le v njih je celoten spekter zdravilnih učinkovin. V osnovi je uporabna večina zelišč, ki jih med sabo lahko tudi mešate. Dodajte lahko tudi druge sestavine, kot so poper, muškatni orešček, sesekljane, posušene paradižnike, črne olive in podobno.
Tudi česen in čebula poskrbita za posebno aromo, pazite le, da ju ne uporabite preveč, saj lahko hitro prevladata.
Uporabite morsko sol ali solni cvet (ta je precej dražji), lahko tudi kameno sol. Običajni kuhinjski soli pa se raje izognite, ker je visoko predelana in osiromašena vseh dragocenih hranil.
Običajna kuhinjska sol je sicer bele barve, vendar barva sama na priča nujno o naravnem postopku pridobivanja te soli. Zato siva barva pri morski soli ni nujno znak višje kakovosti.
Industrijsko pridobljeno sol rafinirajo, jo torej operejo, nato pa na visokih temperaturah umetno posušijo. Povsem čista kamena sol (natrijev klorid) tvori brezbarvne kristale, ki so podobni lepim gorskim kristalom. V kameni soli se pogosto pojavljajo tudi primesi gline, sadre, anhidrita in drugih mineralov.
snovno merilo za pripravo zeliščne soli je skodelica sesekljanih zelišč na četrtino do polovico skodelice soli.
Sekljanje se morda zdi povsem preprosto. Pa vendar je potrebno upoštevati nekaj stvari, da pri tem ne poškodujemo preveč lističev.
Zelišča operemo in osušimo. Trde delce, npr. steblo pri rožmarinu, odstranimo, oz. osmukamo lističe (npr. pri timijanu).
Z nožem na drobno sesekljamo. Pri tem pazimo, da zelišč ne zmečkamo preveč, sicer se izločijo dragocene snovi in ostanejo na deski.
Manjše količine zelišč lahko stremo tudi v terilniku, pri večjih pa se lahko poslužimo tudi električnega sekljalnika.
Ko zelišča sesekljamo, jim dodamo sol.
Sveže sesekljana zelišča pomešamo s soljo. Zelišča dodajte v skodelico s soljo in vse skupaj dobro premešajte z žlico ali kar z rokami.
Če imamo grudice soli, jih stremo z možnarjem. Pri prevlažni masi povečajte količino soli ali pa mešanico osušite v pečici s priprtimi vratci pri 50-80 stopinj Celzija.
Z nekaj potrpežljivosti lahko iz zelišč in morske soli ustvarite povsem svoje zeliščne soli. Preskusite tudi naše ideje.
Zeliščna sol naj se dobro prepoji, mešanico pustite stati približno dvanajst ur. Nato pa zmes preložite v kozarčke, ki dobro tesnijo, in jih hranite v hladilniku.
vir: www.avogel.de
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.