Bolečine v hrbtu (dorsalgia) so eden najpogostejših vzrokov obiska pri zdravniku. Čeprav na srečo te bolečine pogosto spontano in hitro izginejo ali pa se sčasoma izboljšajo z ustreznim zdravljenjem.
Bolečina v hrbtu je simptom, ki navadno daje le malo ali nič informacij o dejanskem vzroku težave. Presenetljivo je, da so obrabljena vretenca (degenerativne spremembe) le redko vzrok bolečini.
Glavni sprožilni dejavniki pri bolečinah v hrbtu, zlasti pri kroničnih primerih, so povezani s socialno-poklicnim okoljem:
Vsi ti dejavniki lahko dobesedno destabilizirajo hrbtenico.
Bolečine v hrbtu lahko imajo tudi veliko drugih vzrokov. Ti vključujejo trebušne bolezni, ki povzročajo bolečine, ki sevajo v vrat, stiskanje vretenc zaradi osteoporoze in revmatoidno vnetje medvretenčnih diskov. Izraz revmatizem se uporablja za opisovanje več kot 100 bolezni ali stanj, ki imajo skupno značilnost kronične bolečine in/ali disfunkcijo mišično-skeletnega sistema na ravni sklepov in kosti, pa tudi mišic, kit in vezi, ki jim pripadajo.
Bolečine v hrbtu navadno hitro izginejo. V takšnih primerih so vzroki za bolečine benigna kontraktura mišic, ki se lahko učinkovito zdravi s toplimi kopelmi, uporabo toplih in hladnih obkladkov in Atrogelom.
Učinkovitost tega gela, v katerem je aktivna sestavina sveža arnika (Arnica montana), je identičnaa tistemu gelu, ki vsebuje sintetični analgetik ibuprofen.
Uporaba sinteznega zdravila proti bolečinam, ki ima lahko pomembne stranske učinke, se lahko postopoma zmanjša po štirih do šestih tednih zdravljenja z gelom, ki vsebuje zdravilno rastlino arniko.
Alfred Vogel je prišel do zaključka, da bi se lahko večina bolečin v hrbtu zdravila z uporabo zdravil naravnega izvora ter da je edini učinkovit način za premagovanje revmatizma upoštevanje različnih farmakoloških in nefarmakoloških ukrepov.
Večina ljudi, ki trpijo zaradi revmatizma, intuitivno vedo, ali jim bolj prija hlajenje ali toplota. Kot splošno pravilo velja, da je hlajenje primernejše za zdravljenje primerov akutnega vnetja, medtem ko je pri kroničnem vnetju sklepov primernejša uporaba toplote.
Toplota blaži bolečine, pospeši metabolizem, izboljša krvni obtok, sprošča mišice in izboljša elastičnost vezivnega tkiva. Veliko ljudi, ki trpijo zaradi revmatizma, čutijo olajšanje že samo s preživljanjem časa na kraju s toplejšim podnebjem. Seveda pa se lahko uporabijo tudi drugi viri toplote. Čeprav se koristi toplote občutijo zelo hitro, je potrebna vztrajnost, da toplota privede do trajnega učinka.
Fizični viri toplote vključujejo: kopeli v zdraviliščih in savne, mineralne ali naravne blatne kopeli, pomešane z arniko, topli obkladki za različne dele telesa ... Vse to lahko omili bolečine v hrbtu.
V primeru akutnega vnetja sklepa, kar se kaže kot rdečica in oteklina, ima hlajenje najboljši protivnetni učinek, zmanjša pa tudi oteklino.
Pri hladni terapiji se uporablja širok razpon temperatur, pri blagem hlajenju posebnih sklepov pa se uporabljajo celo posebne hladilne komore, ki ohladijo na -110 ° C.
Za samozdravljenje naj se temperatura giblje med + 15 ° C in -18 ° C: prizadeto območje potopite v vodo ali v ledeno vodo, lahko pa uporabite tudi hladne obkladke, ki ste jih predhodno vzeli iz hladilnika ali zamrzovalnika.
Dolžina uporabe vpliva na reakcijo telesa: kratkotrajno hlajenje sproži žilni odziv (zoženju sledi dilatacija žil). Daljša aplikacija (do 20 minut za velike sklepe) sprošča mišice, izboljša mobilnost in zmanjša pretok krvi in lokalno presnovo.
Če hlajenje povzroča bolečino, je nujno takoj prenehati z uporabo.
Pomočite obrazno krpo v hladno vodo, ki vsebuje 3 do 4 žlice morske soli. Iztisnite odvečno vodo in jo dajte v zamrzovalnik za 3 do 4 minute, dokler ne doseže temperature med 0 ° C in -15 ° C. Ne pustite, da zamrzne v celoti, tako da se lahko prilagodi obliki telesa. Obkladek se lahko uporablja 10 do 20 minut, da ne bi mraz prodrl pregloboko v tkivo.
Med bolj pogoste bolečine v hrbtu sodi zlasti predel križa. O tem je v svoji knjigi Ljudski zdravnik pisal tudi Alfred Vogel. »Če se bolečine v hrbtu pojavljajo nekoliko više v križu in prizadeti nima občutka, da ga vleče skupaj, gre lahko za obolenje ledvic. Če so bolečine niže, je lahko prizadeta prostata ali sečni mehur. Pogosto so bolečine v hrbtu oz. križu posledica obrabe skeleta (npr. deformirajoči artritis). Pri ženskah lahko takšne težave povzroči spremenjena lega maternice. Z bolečinami v križu se lahko javlja tudi mišični revmatizem in začetni išias. Bolečine v križu so nadležne in vsak bi se jih rad znebil. Izberemo si dobro, toplo olje za vtiranje. Pametno je zvečer položiti na križ vlažno, vročo oblogo s senom ali kamilicami.«
Bolečine v hrbtu in drugod po telesu pa lahko odpravljamo tudi na druge načine. V tradicionalni kitajski medicini so znane predvsem metode akupunkture, akupresure in moksanja. Pri vseh stimuliramo akupunkturne točke, ki potekajo vzdolž meridianov po vsem telesu. Na tak način lahko učinkovito opravljamo blokade in neravnovesja v pretoku energije.
Podobno delujejo tudi mnoge manualne terapije, ki ravno tako pomagajo vzpostaviti nemoten pretok energije v telesu. Sem uvrščamo zlasti terapijo tuina, tradicionalno tajsko masažo, masažo shiatsu ter refleksoterapijo.
Vse večjo veljajo dobivata tudi osteopatija ter Bownova terapija.
Seveda vsaka od naštetih ni primerna za bolečine v hrbtu. Vselej je dobro raziskati razlog za bolečino in jo šele nato ustrezno odpravljati.
Bolečine v hrbtu lahko preprečujemo oz. blažimo tudi z ustreznimi živili. Hrana naj bo predvsem sveže pripravljena, sezonska, čim bolj polnovredna oz. kar najmanj predelana, predvsem pa naj prednjačijo živila iz skupin zelenjave, sadja, hladno stiskanih olj, kakovostnih maščob, polnovrednih ogljikovih hidratov. Tako bomo vselej dobro založeni s protivnetno delujočimi omega-3 maščobnimi kislinami, vitamini, minerali ter antioksidanti.
Po http://www.avogel.ca
priredila Urška Lučev, mag. farm.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Da lahko z izboljšanjem dolžine in kakovosti spanja vplivamo na preprečevanje vnetnih obolenj dihal? Poglejmo, zakaj je spanje tako pomembno.
Več kot 200 različnih virusov prehlada in peščica bolj ali manj nevarnih virusov gripe nam vsako zimo grozi z vnetjem dihal. Si znate pomagati?
Se tudi vi kdaj znajdete v položaju, ko vam pade imunski sistem in se vas že lotevata mrazenje in kihanje, vi pa ste pred pomembnim, neodložljivim sestankom?
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.