Novo poglavje v evoluciji človeka je bil trenutek, ko si je prizadeval k dvigu in pokončni drži. Kaj ga je spodbudilo k temu, ne vemo, vsekakor pa velja, da je radovednost gonilo napredka, oziroma v našem primeru – evolucije. In ker ena sama sprememba povzroči verigo reakcij, nas je pokončna drža stala ogromno prilagoditev ter sprememb. S pokončno držo se je spremenilo težišče telesa, oblika prsnega koša ter obroča, način gibanja ter tudi počitka. Poleg stoječe in ležeče drže, smo si omislili tudi sedenje ter pripomočke za to novo držo – stole. Za pokončno držo ter okretnost trupa se imamo zahvaliti prefinjeni kostni strukturi, ki ji rečemo hrbtenica.
Hrbtenica je sestavljena iz 33 do 34 vretenc. Delimo jih glede na področje nahajanja. Imamo 7 vratnih, 12 prsnih, 5 ledvenih, 5 križnih ter 4-5 trtičnih vretenc. Vretenca so glede na področje različno oblikovana, saj združujejo več funkcij. Tako se nanje pripenja več mišic, združena v kanal pa nudijo kanal, v katerem se nahaja hrbtenjača. Hrbtenica je skupek sklepov. Da nam omogoča kvalitetno držo ter tudi optimalno gibanje, je hrbtenica v vratnem in ledvenem predelu upognjena naprej, v prsnem in križničnem delu pa nazaj. Zanimivo je, da se rodimo z le zaobljeno hrbtenico. Vse krivine in tudi držo pa pridelamo kasneje z gibanjem.
Ravno v povezavi z gibanjem, oziroma bolj odsotnostjo le-tega, pa poznamo številne hrbtenične težave. Zbadanja, bolečine in nevšečnosti nastajajo zaradi prisilne drže, vztrajanja v položajih, nepravilnega nagibanja, preobremenitve in še bi lahko naštevali. Z dolgotrajnim zanemarjanjem drže lahko hrbtenica tudi "»iztiri« in pridelamo skoliozo, povešena ramena, sključenost, grbo …
Skrb za zdravo hrbtenico se mora pričeti že v mladosti, še bolje v otroštvu. Glede na obremenitve sodobnega časa bi morali hrbtenici pozornost nameniti prav vsak dan. Prenašanje šolskih torbic, sključena drža za računalnikom, prenašanje nakupovalnih vrečk le v eni roki, dolgotrajno sedenje in podobno so izzivi za različne predele hrbtenice.
O pomenu vadbe za zdravo in čvrsto hrbtenico smo se posvetovali z izkušeno inštruktorico priljubljene vadbe pilates, Matejo Čufer.
Samo vadbo je že v prejšnjem stoletju osnoval zagovornik ozaveščenega in aktivnega načina življenja Joseph Hubert Pilates. pravzaprav bi lahko rekli, da je bil somišljenik znamenitega švicarskega zdravnika Alfreda Vogla. Oba sta stremela k zdravim osnovam ter se zavedala celostne povezanosti tako telesa kot duha. Vadbo pilates zaradi temeljitega pristopa še dandanes prakticira veliko športnikov, saj daje moč jedru, ki se nahaja ravno v trupu. Vadba, ošvrknjena s površnim očesom, zgleda lahkotno. Ležeči položaji ter veliko vihtenja okončin? Ne bo držalo.
Mateja pojasni, da težo ter napor vadbi doda pravilno dihanje. Gre za tridimenzionalno dihanje, saj se prsni koš pri vdihu širi v vse strani (vstran, nazaj in rahlo naprej). Dihanje v spodnjem delu pljuč pripomore k boljši izmenjavi kisika. Pri tovrstnem dihanju spodbudimo sodelovanje globokih trebušnih mišic – stabilizatorjev. Najprej se aktivira transversus abdominis, nato sledijo poševne trebušne mišice. Hkrati pa sodelujejo mišice medeničnega dna in multifidusi. Vse to pripomore k boljši stabilizaciji medenice in celotnega ledvenega dela. Za začetek je izbrala tri vaje, ki jih lahko tudi nagradimo.
Raztegnimo podlage ter se lotimo vadbe.
Pilates je učinkovita vadba pri odpravljanju bolečin v ledvenem predelu, težav zaradi nepravilne drže. Pilates uporabljajo tudi pri postrehabilitaciji pri skeletno-mišičnih, revmatoloških in nevroloških težavah ter pri različnih poškodbah. Seveda pa je vaje najbolje izvajati z namenom, da do omenjenih težav sploh ne bi prišlo. Prve znake preobremenitve lahko ublažite z uporabo Atrogela. Nežno bo dosegel mesto žarišča ter pomiril bolečino. Z močnimi bolečinami v hrbtenici se vadbi začasno raje odpovejte. Sicer pa zadovoljive rezultate pokaže redna vadba nekajkrat tedensko. Pilates lahko tudi nadgradite z višjo stopnjo težavnosti vseh vaj. Pomembno je, da se aktivirate in krepite sproti.
Še kako pomembno pa je, da držo ozavestimo v prav vsakem trenutku, ne samo na vadbi. Sem ter tja se je potrebno pretegniti, zazibati, zaokrožiti, pa tudi pogladiti po hrbtenici. Vse nasvete in napotke z vadbe je potrebno prenesti tudi v vsakdanje življenje.
Odličen vzor vsega opisanega je tudi Mateja. Kot mlada mamica se je po najinem pogovoru k svoji že nekaj kilogramski malčici sklonila z zravnanim hrbtom, jo privila k sebi ter dvignila s pomočjo stegenskih mišic.
Kako pa vi dvigujete bremena? Največ šal in karikatur je ravno na račun »štihanja v križu«, kar je posledica napačne obremenitve hrbtenice. Pokončna drža izraža tudi ponos in pogum. Saj veste, kaj pravijo za ljudi »brez hrbtenice«. Bodimo hvaležni za ta čudež in darilo narave ter ga temu primerno tudi negujmo.
Lucija Šušteršič
16.11.2021
“Presenečenje ko sam bral članak o telo išće vodo gre za boličine sklepov hrbtu kosteh in da primankuje vode to me je presenetlo,in veliko drugih zgodb oziroma nasvetov,ocena puna 10ka.”
Cedo susak
Odgovor A.Vogel: Hvala za vaše mnenje.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Da lahko z izboljšanjem dolžine in kakovosti spanja vplivamo na preprečevanje vnetnih obolenj dihal? Poglejmo, zakaj je spanje tako pomembno.
Več kot 200 različnih virusov prehlada in peščica bolj ali manj nevarnih virusov gripe nam vsako zimo grozi z vnetjem dihal. Si znate pomagati?
Se tudi vi kdaj znajdete v položaju, ko vam pade imunski sistem in se vas že lotevata mrazenje in kihanje, vi pa ste pred pomembnim, neodložljivim sestankom?
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.