background

Skoki so odskočna deska za zdrave sklepe

Pozitivna je, da ga potrebujemo za krepitev in napredek. Z zmernimi, a vedno večjimi obremenitvami tako krepimo tudi naše telo. In, če temo namenimo sklepom, potem to drži tudi za ta zanimiv sklop kosti, hrustancev, vezi, tekočine in ostalih struktur. Blago stopnjevanje stresa krepi, dokler se lahko tarčno mesto tudi regenerira. Ko je preobremenjeno, pa nastopi poškodba, oziroma bolj poznana izgorelost, izrabljenost. In kaj imajo s tem naši sklepi?

Že zgodaj v razvoju sklepe krepimo s stresom. Otroci veselje izkazujejo s poskakovanjem, skačejo z različnih višin ter poznajo tudi ogromno igric s skakalnimi spretnostmi. Zagotovo ste tudi vi kdaj skakali »gumitvist«, tekmovali v ristancu, preskakovali kolebnico, tekmovali v poskokih z žakljem? Poskoki različnih težnostnih stopenj so krepili naše sklepe in jih pripravljali na vse večje obremenitve, ki so se dogajale v procesu rasti in staranja. V kolikor se v odrasli dobi ne odločamo za redno vadbo, izgubimo stik s tovrstnim gibanjem. Sklepi posledično postajajo bolj togi, ob večjem naporu ali naprezanju pa občutimo tudi bolečine. Najprej se oglasijo kolena, kasneje tudi gležnji in kolki. Ob prvih neprijetnostih in bolečinah si lahko pomagamo z Atrogelom. Deluje protivnetno, znižuje stopnjo bolečine ter okorelosti in spodbuja gibljivost. Kot drugo priložnost za učvrstitev in zdravje sklepnih elementov pa raje skočite na krepilno vadbo.

Da bodo naši sklepi v polni meri opravljali svoje funkcije, je priporočljivo, da jih zmerno gibate ter tudi obremenite. Pričnimo s poskoki.

  1. Začnimo s korakanjem na mestu ali krajšim sprehodom. Korak povečamo z dvigovanjem kolen vse do višine kolka. Korakanje stopnjujemo v preskakovanje z ene noge na drugo. Ko smo se dodobra ogreli, lahko gibanje stopnjujemo.
  2. Ena od oblik preskakovanja je tudi tek. Tekaški korak prenaša težo telesa z ene noge na drugo. Rahel tek stopnjujemo v hopsanje. Pri tem se intenzivno odrivamo s tal in razgibamo še gležnje.
  3. Po dobrem ogrevanju lahko nadaljujemo vadbo s sonožnimi poskoki. Odrinemo se in doskočimo na nizko stopnico ali telovadno gred. Pri tem sledi tudi zamah rok ter spust v držo počepa.
  4. Vajo nadaljujemo v sonožni skok v daljino ter jo zaključimo v nizkem počepu, ki ga zaključimo z odrivom v vzravnano držo. Ponovimo večkrat.
  5. Čvrsti in utrjeni sklepi bodo kmalu dopuščali tudi preskakovanje višjih ovir, pri čemer bomo noge v zraku krepko pokrčili k telesu, aktivirali kolke ter regulirali doskok.
  6. Poskoke lahko izvajamo tudi v drži planka. Pri izvedbi najbolj obremenimo roke ter trup, sklepi nog pa so pri preskokih rahlo razbremenjeni.


Skoki in poskoki so sestavni del vadb ter tudi intenzivnih treningov vseh športnikov in rekreativcev. Pri izvedbah je pomembno le to, da so vaje izvedene s postopno obremenitvijo. Tovrstno vadbo lahko izvaja prav vsakdo ob vseh priložnostih. Če dobro pomislite, je tudi ples oblika poskakovanja. Sicer pa se lahko pridružite tudi svojim otrokom ali vnukom pri »gumitvistu«. Kot nalašč tudi ta igra z elastiko vsebuje različne višine in težavnostne stopnje poskokov in preskokov. Poizkusite!

Lucija Šušteršič

Ocene

Ocena:

17.07.2024

“Vsako vašo objavo preberem in jo včasih tudi delim ali pa prepošljem osebi, za katero menim, da bi ji koristila. Včasih pa prav namenoma obiščem vašo stran, da poiščem kakšno rešitev na težajo, ki se pojavi. Najlepša hvala vam za vse objave in informacije. Z veselem tudi uporabljam veliko vaših proizvodov, ki so zelo kvalitetni in učinkoviti. ”

Tatjana Oblak

Odgovor A.Vogel: Iskrena hvala za vaš komentar! Veseli nas, da nas spremljate in da so vsebine koristne in uporabne. Z veseljem se bomo trudili še naprej. Želimo vam veliko zdravih dni, ekipa Farmedice

A. Vogel nasveti za zdravo življenje

Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel

Ali ste vedeli?

Hitra naravna pomoč pri poškodbah lahko učinkovito zameji napredovanje modrice, otekanje in bolečine ter podpre telo pri regeneraciji prizadetih tkiv. V nadaljevanju je nekaj nasvetov, kako si lahko pomagamo.

Udarnine, padci in zvini – naravna pomoč

Seneni nahod pri otrocih: naravni pristop zdravljenja

Učinkovito naravno pomoč najdemo v naslednjem četvorčku: A.Vogel kapljice za oči, mazilo Nisita, krema Bioforce in Sinupret. 

Spoznajmo jih!

Ko peče, ščemi, draži in se solzi – težave izsušenih oči

Pomlad je eno bolj napornih obdobij za vse, ki jih draži prah cvetočih rastlin. Vendar pa alergije niso edini vzrok, ki draži očesno sluznico.

Voglove kapljice za oči

Pomoč uporabnikom

Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.

Pišite nam