background

Na pomoč – muskelfiber!

Bolečina, ki jo spremlja tudi togost, nastane v 12 urah, najbolj pa se razbohoti točno čez en dan. Vztrajni telovadci jo sprejmejo z nasmehom, saj vedo, da je to nov prag vzdržljivosti. Sicer pa vsi začetniki, ki se lotijo dela z utežmi ali lastno težo, vedo, da je zakasnela mišična bolečina vsaj nekaj mesecev kar stalna spremljevalka. Prizadeta mesta so lahko nekoliko občutljiva na dotik, mišice so oslabele, v skrajnosti pa se lahko pojavi tudi oteklina. Muskelfiber  je obdobje nelagodja, ki se ga lahko tudi znebimo ali vsaj ublažimo. Navadno vztraja nekaj dni, kasneje pa izzveni, četudi ga ne obravnavamo s svetovanimi ukrepi.  Ob pospešeni regeneraciji boste toliko prej nared za nov izziv. Kako torej ublažimo posledice treninga preteklega dne?

Klin se s klinom zbija

Telovadite! Zmerno ogrejte in gibajte razbolele mišice. Vadba naj bo sicer manj intenzivna, zagotovo pa vsaj tako zahtevna, da pospešimo metabolizem. Ne mirujte, odpravite se vsaj na sprehod, saj boste tako pospešili regeneracijo ter prožnost tkiv. Učinke lahko zaznate takoj, saj okorelost nemudoma splahni.

Hladno, toplo

Razbolelim mišicam prija hlajenje. Boleča mesta obložite s hladilnimi blazinicami, ovitimi v tkanino. Lahko si privoščite tudi delno kopel v hladni vodi. Še bolj učinkovito je knajpanje. Izmenično ude namakajte v hladni in topli vodi. Mravljinci in ščemenje so znak pospešene cirkulacije, ta pripomore k regeneraciji.

Mazila, geli, masaža

Sproščanje mišic dosežemo tudi z dotikom, gnetenjem, drsenjem – masažo. Gibe nežno usmerimo proti limfnim vozlom v pregibih v smeri proti trupu. Da bo masaža prijazna tudi koži, ne le mišicam, uporabimo mešanico olj. Odlična osnova je mandljevo olje, ki mu dodamo kapljico rožmarinovega eteričnega olja. Poljubno mešanico lahko ustvarite tudi sami. Koži odlično dene tudi dodatek E-vitamin olja za nego kože. Za osvežitev pa si privoščite še dodano kapljico mešanice Po-Ho olja, ki na koži ustvarja prijeten hlad. Bolečine, otekline in okorelost boste odgnali z Atrogelom. Izvleček cvetov arnike regenerativno učinkuje na mišice in sklepe.

Hranila, dopolnila

Kot omenjeno, je muskelfiber sklop vnetij. Lotimo se ga lahko tudi z obogateno prehrano. Vitamin C je odličen antioksidant, ki pripomore k celjenju in tvorbi kolagena. Oskrbite se tudi z omega-3 maščobnimi kislinami. Mišičnim vlaknom prija tudi magnezij – ta zmanjšuje utrujenost in izčrpanost. Osnovni gradniki mišic pa so beljakovine. Obrok ob regeneraciji naj tako vsebuje npr. pusto meso, jajca, stročnice in druge vire. Pri vadbi moramo skrbeti za zadostno količino goriva in gradnikov.

Usmerimo pozornost

Zelo malo verjetno je, da boste zapoznelo mišično bolečino občutili po celem telesu. Navadno preobremenimo tarčna mesta – roke, noge, trebušne mišice, zadnjico ... Zato se priporoča, v kolikor vadite  načrtno, da treninge ločeno namenite npr. samo zgornjemu delu telesa ali samo spodnjemu. Naj bo muskelfiber le spodbuda po napredovanju in ne začetek poškodbe.

Lucija Šušteršič

A. Vogel nasveti za zdravo življenje

Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel

Imunski sistem: Zakaj po petdesetem letu začne slabeti?

Stabilen imunski sistem je temelj našega zdravja. Vendar s staranjem organizma in pešanjem nekaterih fizioloških funkcij slabi tudi njegovo delovanje. 

Preberi več

Stres naš vsakdanji

Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine

5 poti do manj stresa!

Pomoč uporabnikom

Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.

Pišite nam