Zdrav človek ima tisoč želja, bolan pa samo eno. Ko imamo težavo, si zase želimo najboljšo rešitev z učinkovitim (naravnim) učinkom. In znajdemo se pred dilemo: bomo izbrali zdravilo rastlinskega izvora ali prehransko dopolnilo? Oba imata namreč za svojo glavno učinkovino zdravilno rastlino.
Da bo v prihodnje odločitev preprostejša, smo v članku izpostavili glavne razlike med zdravilom rastlinskega izvora in prehranskim dopolnilom. Za lažje pojasnilo v ospredje postavljamo eno najbolj znanih zdravilnih rastlin ̶ ameriški slamnik. Gre namreč za rastlino, pogosto prisotno v zdravilih in prehranskih dopolnilih, katere učinek je podprt tudi s kliničnimi študijami. A so te nemalokrat izrabljene predvsem pri ponudnikih prehranskih dopolnil. V zaključku podamo še nasvet, na kaj moramo biti še posebej pozorni pri izbiri.
Izdelki iz zdravilnih rastlin v farmacevtskih oblikah razvrščamo med zdravila, prehranska dopolnila, kozmetične izdelke ali medicinske pripomočke. V katero od omenjenih skupin bo izdelek razvrščen, je odvisna predvsem od tega, ali izdelek pomembno vpliva na fiziološke funkcije in od njegove namembnosti za uporabnika. Kljub zelo jasni zakonodaji, saj eksplicitno določa registracijo izdelkov, se uporabniki pogosto znajdemo pred dilemo, ali izbrati zdravilo rastlinskega izvora ali prehransko dopolnilo (oboji so v ponudbi brez recepta). Poglejmo ključne elemente, da bomo lažje razlikovali med obema ¹.
Po Zakonu o zdravilih je zdravilo vsaka snov ali kombinacija snovi, ki so predstavljene z lastnostmi za zdravljenje oziroma preprečevanje bolezni pri ljudeh ali živalih. Namenjena so zdravljenju, preprečevanju ali ugotavljanju bolezni ¹.
Za vsa zdravila rastlinskega izvora je treba pridobiti dovoljenje za promet v Republiki Sloveniji. Pristojni organ za zdravila JAZMP preveri dokazila o kakovosti, varnosti in učinkovitosti zdravila, šele nato zdravila dobijo zeleno luč in pot do uporabnika. Kakovost zdravil rastlinskega izvora mora biti zagotovljena od vhodnih snovi do končnega izdelka. To pa lahko dosežejo le z ustreznim sistemom zagotavljanja kakovosti vseh stopenj pridelave in predelave zdravilne rastline. Pri tem pa je ključno: ustrezna izbira semenskega materiala, izbira najustreznejšega mesta gojenja oziroma ustrezni geografski izvor, nadzorovana (ne)uporaba kemičnih zaščitnih sredstev, izbira časa setve, žetve oziroma spravila, sušenje in shranjevanje zdravilnih rastlin ¹.
Glavno vprašanje, ki se zastavlja vsakemu izmed nas ob jemanju zdravil, je njegova varnost in učinkovitost. Proizvajalci zdravil to zagotavljajo s kliničnimi študijami (raziskava na zdravih posameznikih in pacientih). Za mnoga zdravila rastlinskega izvora sicer ni opravljenih ustreznih kliničnih študij, s katerimi bi dokazovali njihovo učinkovitost ¹. Vendar je kljub visokim standardom kontrolnih kliničnih študij moč najti tudi zdravila z randomiziranimi kontrolnimi kliničnimi raziskavami. Eno izmed takšnih zdravil s klinično študijo je zdravilo Echinaforce. Gre za zdravilo rastlinskega izvora, pripravljeno iz sveže zeli ter korenine škrlatnega ameriškega slamnika (Echinacea purpurea).
Zakaj omenjamo ravno ameriški slamnik? Ker se znanstveniki s to dragoceno rastlino in njenimi učinkovinami ukvarjajo že vrsto let. In še ena zelo pomembna lastnost jo loči od drugih rastlin. Učinek ameriškega slamnika se namreč kaže v tem, da okrepi obrambo v telesu in deluje imunomodulatorno (uravnava delovanje imunskega sistema). Imunski sistem pa spada med najbolj važne funkcije v našem telesu ².
Ameriški slamnik se ne uporablja kot zdravilna učinkovina le v zdravilih rastlinskega izvora, ampak je nepogrešljiv tudi v prehranskih dopolnilih. Kakšna pa je razlika njegovega učinkovanja med zdravili rastlinskega izvora in prehranskimi dopolnili? Preden odgovorimo na to vprašanje, moramo vedeti, kaj sploh so prehranska dopolnila.
Po zakonodajni definiciji gre za živila, katerih namen je dopolnjevati običajno prehrano. So koncentrirani viri posameznih ali kombiniranih hranil ali drugih snovi s hranilnim oziroma fiziološkim učinkom. Dobimo jih lahko v obliki kapsul, pastil, tablet, v vrečkah s praškom, v ampulah s tekočino, v kapalnih stekleničkah. Značilnost prehranskih dopolnil je, da so oblikovana tako, da se jih lahko uživa v majhnih količinskih odmerkih¹.
Prehranska dopolnila praviloma nimajo opozoril oziroma previdnostnih ukrepov za uporabnike, saj se pričakuje, da so namenjena zdravim ljudem za dopolnjevanje prehrane in ne za zdravljenje in lajšanje bolezni ter bolezenskih stanj. Prav tako nimajo navedenih neželenih učinkov, kar pa ne pomeni, da do njih ne more priti. Zato se prehranskim dopolnilom ne sme pripisovati lastnosti preprečevanja, zdravljenja ali ozdravljenja bolezni pri ljudeh. Še posebej pa je treba poudariti, da raziskave, na katere se pogosto sklicujejo ponudniki prehranskih dopolnil, mnogokrat niso opravljene po ustrezni metodologiji, zato se nanje ni mogoče zanesti¹.
In ključna razlika med obema? Učinkovina ameriškega slamnika v zdravilih Echinaforce je zagotovljena do roka uporabe zdravila, medtem ko za prehranska dopolnila to ne velja. Prav tako ni enotnega predpisa dejanske prisotnosti učinkovine (v %) ameriškega slamnika v prehranskem dopolnilu, obstajajo pa smernice za doseganje zadovoljive ravni njegovega učinka, vprašanje je, ali jih proizvajalci spoštujejo. |
Kljub jasnim ločnicam med zdravili rastlinskega izvora in prehranskimi dopolnili smo uporabniki še vedno nemalokrat v zadregi, saj so prehranska dopolnila pogosto predstavljena tako, da jih težko ločimo od zdravil. Poleg tega jih je moč kupiti na istih prodajnih mestih (lekarnah ali specializiranih prodajalnah), za nameček, da bo izbira še težja, so si med seboj tudi zelo podobni. Na kaj moramo biti ob nakupu zdravil in prehranskih dopolnil najbolj pozorni?
Pri izbiri moramo biti čim bolj kritični in racionalni. Ljudje namreč pogosto verjamemo bolj lažnim obljubam o čudežnih hitrih rešitvah za naše težave kot pa strokovnemu mnenju in pojasnilu. Zavedati se moramo, da niso vsi izdelki v obliki tablet, kapsul, kapljic, sirupov in podobno zdravila, ampak gre lahko tudi za prehranska dopolnila. Od slednjih pa ne moremo pričakovati enakih učinkov kot od zdravil. Pred nakupom se posvetujmo s strokovno usposobljenim kadrom in zahtevajmo pojasnila o izdelku. Natančno preberimo deklaracijo na izdelku, saj je verodostojnejša od vseh promocijskih materialov. Tako zdravila kot prehranska dopolnila kupujmo samo v lekarnah in specializiranih prodajalnah, kjer nam bodo prehranska dopolnila predstavljena objektivno in bomo dobili jasna pojasnila glede razlik v učinkovanju med obema ᶟ.
Verjamemo, da smo s prispevkom uspeli razjasniti razliko med zdravilom in prehranskim dopolnilom, zato bo vaša izbira v prihodnje lažja. Kateri ameriški slamnik boste izbrali ̶ tistega v zdravilu ali prehranskem dopolnilu?
Suzana Križ
Viri:
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
S stresom in vnetji je povezan velik odstotek bolezni, vključno z večino srčno-žilnih in presnovnih obolenj ter nevrodegenerativnih motenj. Poglejmo, kako so povezani kronični stres in vnetna obolenja ter kako ta ublažiti s prehrano.
Sodeč po raziskavah so srečnejši tisti, ki zaužijejo veliko rib. Kaj pa če vam ne teknejo najbolje?
Možgani imajo od omega-3 korist v vseh obdobjih. Poskrbite za zadosten vnos.
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.