Pomanjkanje spanja lahko vodi v slabo počutje in kopico težav, kot so glavoboli, debelost, diabetes, bolezni srca in ožilja, težave z živčevjem in možgani ter mnoge druge. Če želimo dolgo in zdravo živeti, je dobro prisluhniti potrebi telesa po spanju. Kako?
Ko spimo, naše telo med drugim skrbi za rast, čiščenje in regeneracijo. Da bi lahko ostali zdravi, moramo zato ponoči spati dovolj. Koliko v povprečju je to, glede na starost, je zapisano v tabeli spodaj. Podatki so povzeti po nacionalnih priporočilih. Seveda pri tem upoštevajte, da so to priporočila, ki veljajo za večino ljudi. Ker pa je vsak človek individuum zase, pa to lahko pomeni, da se nekateri ljudje tudi z manj spanja, kot je navedeno spodaj, lahko počutijo polne energije, naspani in popolnoma zdravi.
Starost | Ure spanja |
Novorojenček od 0 do 3 mesecev | 14 - 17 |
Dojenček od 4 do 11 mesecev | 12 - 15 |
Otroci od 1 do 2 let | 11 - 14 |
Predšolski otroci od 3 do 5 let | 10 - 13 |
Šolski otroci od 6 do 13 let | 9 - 11 |
Najstniki od 14 do 17 let | 8 - 10 |
Odrasli od 18 do 64 let | 7 - 9 |
Starejši nad 65 let | 7 - 8 |
Če niste med njimi in imate ob pomanjkanju spanja težave, raje prisluhnite telesu in odidite pravočasno v posteljo. Kajti krajšanje časa, namenjenega spanju, lahko vodi v neravnovesje, ki se nam sčasoma lahko različno močno maščuje oz. obrne proti nam. Npr. raziskovalci opozarjajo, da lahko premalo spanja pripelje do Alzheimerjeve bolezni. Zato je dobro vsa opravila, ki jih običajno vlečemo dolgo v noč, prestaviti na jutro ali pa jih postoriti prej. To še zlasti velja za otroke in mladostnike, ki potrebujejo več spanja kot odrasli. Saj veste, vsaka ura pred polnočjo šteje dvojno. To je govoril že Alfred Vogel!
V primeru da ne moremo pravočasno k počitku, kot to velja za delavce v nočni izmeni, lahko pomanjkanje spanja nekoliko omilimo z nasveti, ki smo jih zapisali tu. Če pa je le možno, si zavoljo zdravja raje poiščite delovno mesto, kjer boste lahko normalno spali.
To še posebej velja za vse, ki trpite zaradi migrenskih glavobolov. Vsako spreminjanje ritma spanja, npr. kdaj greste spat in kdaj vstanete, lahko sproži glavobol. Za kakovosten spanec je zato dobro slediti isti uri odhoda v posteljo in jutranjega bujenja. Ustaljen ritem spanja pa je le eden od ukrepov za izboljšanje higiene spanja. Kateri so ostali, si preberite tukaj.
Med pomočnike spanja sodijo tako različne zdravilne rastline (baldrijan, hmelj, sok ovsa, sivka, konoplja ...) kot tudi drugi pripravki (npr. melatonin ali spodbujevalci nastajanja melatonina, prehranska dopolnila z magnezijem in kalcijem …).
Baldrijan pomaga, da lažje zaspimo, izboljša pa tudi globino spanja. Hmelj umirja anksioznost in na ta način pomaga pri nespečnosti. Obe zdravilni rastlini najdemo v tradicionalnem zdravilu rastlinskega izvora- A. Vogel Dormeasan. Zdravilo se uporablja pri nespečnosti, napetosti in nemiru. Lahko ga uporabljamo občasno ali pa redno dlje časa, če je to potrebno. Pri težavah s spanjem vzamemo 30 kapljic pol ure pred odhodom v posteljo. Če pa nas mučijo nemir in napetost, pa vzemimo 10 do 20 kapljic 1- do 2-krat dnevno. Delovanje lahko čutimo že po enem odmerku. Za popoln učinek ob hujših težavah s spanjem je potrebno vztrajati vsaj z 4 tedne. Toliko časa je potrebno, da zdravilo v popolnosti pokaže svoj učinek.
Med rastline, ki pomagajo pri obvladovanju nespečnosti zaradi nemira in razdraženosti, pa sodi tudi oves. Sok iz svežega cvetočega navadnega ovsa vsebuje beta glukan, flavonoide, minerale (K, Ca, Mg, Fe ...) in druge snovi. Najdemo ga v prehranskem dopolnilu A. Vogel Avenaforce. Kapljice so narejene po originalnem receptu pionirja naravnega zdravljenja Alfreda Vogla, dobrodošle pa so ob pojavu nespečnosti, razdraženosti in nemira. Uživamo jih lahko pomešane z vodo, 3- do 5-krat preko dneva in sicer 10 – 15 kapljic in 30 – 40 kapljic pred spanjem. Učinek je zaznaven že po eni uri.
Mnoga eterična olja, kot je npr. eterično olje sivke, imajo pomirjujoč učinek. V kolikor spanec moti napetost zaradi stresa, si lahko pomagate tudi z njo. Pripravite si toplo nožno kopel in jo izvajajte 15 minut. Že samo topla voda pomirja, sprošča telo in dušo. Še dodaten pomirjujoč učinek pa dosežete z dodatkom eteričnega olja sivke. V ta namen nakapajte 5 do 10 kapljic eteričnega olja v jušno žlico smetane, premešajte in dodajte vodi.
Že naše babice so za boljši spanec svetovale, da pred spanjem popijemo kozarec toplega mleka, čeprav niso vedele, zakaj. Danes pa raziskave odkrivajo, da je tudi ravnovesje telesnih mineralov – zlasti kalcija in magnezija - pomembno za dvig hormona spanja. Melatonin mora pred spanjem naraščati, kortizol pa padati, če želimo hitro zaspati in sploh - kakovostno spati. Mleko sicer je naravni vir magnezija in kalcija, če pa potrebujete močnejšo podporo, je dobro poiskati prehranske dodatke, ki vsebujejo Ca in Mg v razmerju 600/200 mg. Jemanje takšnega odmerka pred spanjem naj bi izboljšalo tudi globino spanja, zavoljo boljše proizvodnje melatonina.
Besedilo: Adriana Dolinar
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.