Več kot četrtina ljudi slabo spi. Mnogi imajo težave s spanjem, nekateri pa motnje spanja.
Pa vendar je podatek o pogostnosti teh težav bolj slaba tolažba, če se vsako noč dolge ure neuspešno trudite zaspati.
Poznamo veliko dejavnikov, ki kratijo spanec. Lahko gre le za slabo ležišče, lahko pa za stres ali psihološke težave.
Če poznate vzrok, ki vam krati spanec (na primer skrbi zaradi težav v družini ali službi), se čim prej spopadite z njim.
Žal pa se pogosteje zgodi, da ni mogoče z gotovostjo ugotoviti določenega vzroka, temveč se jih hkrati pojavi več, na primer:
Težave s spanjem so najpogostejši vzrok slabega spanca. Lahko jih povzročajo različni dejavniki, kot sta stres, zaskrbljenost ali pa so posledica drugih zdravstvenih težav, na primer nočno potenje v menopavzi ali nočno uriniranje zaradi benigno povečane prostate.
Tudi nenadne spremembe v načinu življenja (na primer rojstvo otroka) lahko močno poslabšajo kakovost spanja in vodijo v pomanjkanje spanja.
Težave s spanjem razdelimo v tri skupine.
Čeprav te težave običajno niso hude in lahko minejo brez zdravljenja, jih je smiselno lajšati, da preprečimo dnevno utrujenost, zaradi katere je naša storilnost slabša. Na tej povezavi lahko preberete več o težavah s spanjem, tukaj pa več o njihovih vzrokih.
Pomembno je ugotoviti vrsto težav s spanjem ali motenj spanja, saj le tako lahko najdemo učinkovito rešitev.
Na primer, če vemo, da slabo spimo zaradi popoldanskega dremeža, to navado raje opustimo. Tako že preprosta sprememba vsakodnevnih navad lahko izboljša kakovost spanja.
Tudi sprememba načina življenja in okolja lahko pripomore k boljšemu spanju. Na tej povezavi boste našli nasvete za ustrezno higieno spanja.
Obstajajo različna zdravila, ki pripomorejo k boljšemu spanju. Nekatera so na voljo le na recept, nekatera pa je mogoče dobiti tudi brez recepta – na primer Dormeasan, ki vsebuje baldrijan in hmelj.
Na tej povezavi lahko preberete več o tem, kakšne vrste pomoči pri težavah s spanjem poznamo.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Hitra naravna pomoč pri poškodbah lahko učinkovito zameji napredovanje modrice, otekanje in bolečine ter podpre telo pri regeneraciji prizadetih tkiv. V nadaljevanju je nekaj nasvetov, kako si lahko pomagamo.
Učinkovito naravno pomoč najdemo v naslednjem četvorčku: A.Vogel kapljice za oči, mazilo Nisita, krema Bioforce in Sinupret.
Pomlad je eno bolj napornih obdobij za vse, ki jih draži prah cvetočih rastlin. Vendar pa alergije niso edini vzrok, ki draži očesno sluznico.
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.