Kadar navadni prehlad vzamemo premalo resno, je lahko posledica poglabljanje in podaljšanje obolenja. Virusom se v tem primeru lahko pridružijo še bakterije. Med sekundarne zaplete navadnega prehlada sodijo tudi angina, bronhitis in pljučnica. Pogosto se za te težave predpišejo antibiotiki.
Vsak dan uživanja betalaktamskih antibiotikov naj bi sodeč po izsledkih raziskave za kar 4 % dvignilo tveganje za razvoj na penicilin odpornih pnevmokoknih bakterij. V izogib zmanjševanju učinkovitosti antibiotikov, ki v kritičnih trenutkih lahko rešujejo življenja, je smiselno poiskati boljše strategije in zmanjšati potrebo po sinteznih antibiotikih. Pri tem nam lahko pomagajo tudi poznane zdravilne rastline, ki jih že sicer uporabljamo za lažje obvladovanje prehladnih obolenj vseh vrst. Poglejmo nekaj primerov.
Uživanje ameriškega slamnika je še kako koristno tudi ob zapletih prehladnih obolenj, saj izboljša odziv imunskega sistema tako na virusno kot bakterijsko okužbo. Izvlečki ameriškega slamnika deaktivirajo bakterijo Streptococcus pyogenes, ki je prisotna pri vnetju grla in resnih vnetjih pljuč. Nadalje omili simptome in skrajša čas obolenja. Na dolgi rok pa tudi močno zmanjša potrebo po antibiotikih. Slednje dokazuje tudi velika meta raziskava (Echinacea Reduces Antibiotics by Preventing Respiratory Infections), objavljena 16. aprila 2024 – ki je največja doslej izvedena meta analizo na področju zdravil rastlinskega izvora.
Meta analize so izjemno pomembne, saj vsebujejo najvišjo stopnjo dokazov. V omenjeni so raziskovalci želeli preveriti, ali uživanje ameriškega slamnika lahko zmanjša pojav ponavljajočih se obolenj dihal in tudi sekundarnih zapletov prehladov, obenem pa so preučili še povezavo med ameriškim slamnikom in potrebo po predpisovanju antibiotikov.
Meta analiza je vključevala 5652 oseb, starih med 1 in 75 let. Preverjali so učinek različnih zdravil iz ehinaceje (npr. vodne in alkoholne izvlečke). Pokazala je, da zdravila iz ehinaceje preprečujejo virusne okužbe dihal, ponavljajoče se okužbe dihal in tudi s tem povezane sekundarne zaplete prehladnih obolenj. Prav tako posledično bistveno zmanjšajo potrebo po antibiotikih. Ugotovili so tudi, da učinkoviteje delujejo alkoholni pripravki te rastline.
Konkretno: zdravila z alkoholnim izvlečkom svežega škrlatnega ameriškega slamnika (Echinaforce®) zmanjšajo terapije z antibiotiki kar za 80 %. Obenem ugotavljajo, da najboljši učinek dosežemo s preventivnim odmerkom (namenjen preprečevanju obolenja), ki ga med samim prebolevanjem povečamo na terapevtski (povečan odmerek ali pogostejše jemanje zdavila). |
To pomeni, da čeprav so se že pojavili sekundarni zapleti prehladnih obolenj, nadaljujemo (ali pa pričnemo) z uživanjem ameriškega slamnika v terapevtskih odmerkih. Enako v primeru predpisanega antibiotika. Tudi pri zapletih prehladnih obolenj gre lahko še vedno za preplet virusnih in bakterijskih patogenov. Ko obolenje mine, pa je smiselno z jemanjem ameriškega slamnika nadaljevati, posebej če se prehlad pogosto ponavlja. V tem primeru ga jemljemo v preventivnem odmerku še naprej tudi skozi daljše obdobje, posebej v času povečanih obolenj. Uživamo ga 8 tednov brez prekinitve, po tednu dni premora lahko kuro ponovimo.
Kaj pomeni terapevtska in kaj preventivna raba zdravila Echinaforce? Pri vsaki različici zdravila Echinaforce imate navodilo glede odmerjanja, ki se razlikuje glede na to, ali z zdravilom preprečujemo prehlad (preventivna raba) ali ga zdravimo (terapevtska raba). |
Primer: Echinaforce Duo tablete
Preprečevanje prehlada (preventivni odmerek) | Zdravljenje prehlada (terapevtski odmerek) | |
Odrasli in otroci nad 12 let | 2-krat dnevno po 1 tableto | 2 do 3-krat dnevno po 1 tableto |
Otroci od 4 do 12 let | 1-krat dnevno po 1 tableto | 1 do 2-krat dnevno po 1 tableto |
Pripravki iz islandskega lišaja (npr. pastile Isla medic acute iz vodnega izvlečka lišaja, bogatega s polisaharidi) nam pomagajo pomiriti vneto, boleče grlo, hripavost ter suh in dražeč kašelj. To je dobrodošlo tudi v primeru hujših obolenj grla, kjer trpimo zaradi bolečin pri požiranju.
A to ni vse, kar islandski lišaj zmore, saj nas utegne podpreti tudi v boju z mikrobi. Njegove učinkovine namreč ne prispevajo le k podpori sluznice, da se ta lažje zaceli in suh kašelj in bolečina umirita, temveč, kot ugotavljajo raziskovalci, lahko telo podprejo tudi pri premagovanju virusov in bakterij. Polisaharidi naj bi vplivali na viruse, lišajeve kisline pa na bakterije (Encyclopedia of Herbal Medicine, Andrew Chevallier). Metanolni izvlečki islandskega lišaja so v in vitro poskusih pokazali zaviralen učinek med drugim tudi na Staphylococcus aureus, bakterijo, ki je prisotna tudi pri vnetju mandljev in angini.
Ob zapletih prehladnih obolenj, kot sta bronhitis in pljučnica, so nepogrešljivi tudi izvlečki iz bršljanovih listov (npr. Prospan pastile iz alkoholnega izvlečka bršljana). Uporabljamo jih pri vseh obolenjih dihal, kjer je težava povečano izločanje sluzi v pljučih, oteženo dihanje in izkašljevanje. Zgoraj omenjeno zdravilo dokazano sočasno mehča gost izloček v pljučih in zmanjšuje skrčenost sapnic, zato se lažje in učinkoviteje odkašljamo. Ker se pljuča učinkovito sčistijo sluzi, tudi lažje dihamo in manj pogosto nas sili na kašelj. To je še posebej dobrodošlo ponoči, ko nam spanec krade nadležen kašelj, ki izvira iz pljuč.
Kot ugotavljajo nove raziskave, pa naj bi alkoholni izvlečki bršljanovih listov lahko telo podprli tudi v boju z bakterijami. Fenolne in flavonoidne učinkovine naj bi med drugim pokazale zaviralni učinek na rast bakteriji Klebsiella pneumoniae in Staphylococcus aureus.
Pogosto si ob sekundarnih zapletih dihal težave lajšamo tudi s pripravo inhalacij in mazil, ki vsebujejo eterična olja, poznana po blagodejnem delovanju ob vnetjih dihal. Med njimi so tudi eterično olje evkaliptusa, poprove mete, terpentina, kafre in limonen (v Po-Ho olju najdemo vse naštete). Za globoko inhalacijo, ki podpira okrevanje vnetij dihal, dodamo nekaj kapljic omenjene mešanice eteričnih olj (ali eterična olja po naši izbiri) v posodo z vročo vodo. Nagnemo se nad njo, pokrijemo glavo z brisačo in eterična olja vdihavamo. Lahko pa pljuča, grlo ali sinuse podpremo tudi tako, da izbrana eterična olja večkrat na dan namažemo na prsni koš – spredaj in zadaj, na širše področje grla in na področje sinusov (pač tam, kjer je težava). Pri tem pazimo, da čista eterična olja pred tem ustrezno razredčimo z osnovnim oljem.
Protimikrobni potencial evkaliptusovega eteričnega olja je navdihujoč. Namreč deluje tudi na antibiotik odporne bakterije, kot je MRSA (methicillin-resistant Staphylococcus aureus). Raziskovalci ugotavljajo, da se učinek še poveča, če se ga kombinira z drugimi eteričnimi olji in antibiotiki. |
Eterično olje evkaliptusa podpira obnovo sluznice dihal, lajša izkašljevanje in dihanje. Obenem pa tako kot mnoga druga deluje tudi protimikrobno tako na viruse kot bakterije. Raziskave evkaliptusa poročajo, da ima ta antibakterijske učinke med drugim tudi na Staphylococcus aureus bakterijo.
Besedilo: Adriana Dolinar
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Okužbe dihal lahko povzročijo virusi in bakterije. Najbolj izstopajoči virusni okužbi dihal sta prehlad ter gripa in se le redko pojavita sočasno. Ob morebitnih zapletih sta lahko usodna oba.
Stabilen imunski sistem je temelj našega zdravja. Vendar s staranjem organizma in pešanjem nekaterih fizioloških funkcij slabi tudi njegovo delovanje.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.