Kako podpreti regeneracijo vnete in posledično boleče sluznice žrela ter obenem obvladati škodljive mikrobe? Za vse kreativne, ki si radi sami pripravljate svoje domače pripravke, v nadaljevanju navajamo, kako narediti domače pršilo za premagovanje vnetega in bolečega žrela, pogoste tegobe v zimskih dneh.
Seveda v nadaljevanju opisani pripravek sam po sebi ni čarobna paličica. Zato ne pričakujte od njega, da bo sam odpihnil nastale težave z žrelom, vi pa boste z načinom življenja še naprej ustvarjali pogoje za njihovo vrnitev. Je pa lahko učinkovita naravna in domača podpora, ob splošnih prizadevanjih za izboljšanje stanja z vnetjem žrela. Ta so med drugim počitek, dovolj spanja in obvladovanje stresa, kar omogoča, da samozdravilne moči telesa delujejo s polno paro. To pomeni tudi izločanje hrane, ki zakisa in »zapacka« sluznice s sluzjo in namesto tega uživanje kakovostne, z vitalnimi snovmi bogate hrane, ki zagotavlja ustrezne gradnike za hitro obnovo sluznice in dobro delovanje imunskega sistema. Nato pitje dovolj vode in uživanje dovolj naravne soli, kar med drugim omogoča vlaženje in hitrejšo regeneracijo sluznic ter poveča učinkovitost imunskega sistema. In seveda tudi izogibanje pretiranemu govorjenju, petju ter večjim množicam in mestom (potencialna področja, polna dražečih, toksičnih snovi in mikrobov), ki dodatno dražijo sluznice dihal itd.
Da bi se bolečina v žrelu hitro in uspešno umirila, je sluznico žrela dobro čim bolj zaščititi, negovati in stimulirati njeno obnovo oz. regeneracijo, o čemer smo že pisali - priprava domačih pripravkov iz islandskega lišaja. Istočasno pa je sluznico žrela dobro podpreti na naraven način še s pripravki, ki med drugim lokalno podpirajo protivnetno delovanje, imunski sistem in pomagajo pri obvladovanju škodljivih mikrobov, ki radi uspevajo na prizadeti sluznici in so-povzročajo težave. Takšne pripravke lahko seveda kupimo ali pa naredimo sami.
Ali veste, da je med pripravki v zakladnici naravnih zdravil švicarskega naturopata Alfreda Vogla tudi pršilo za vneto žrelo? Imenuje se Salvisan in sestoji iz sinergije dveh močnih zdravilnih rastlin, ki se tradicionalno uporabljata ob težavah z dihali, vključno z bolečim in vnetim žrelom. Gre za žajbelj in ameriški slamnik. Oba sta v pripravku kot alkoholna ekstrakta, ki ponujata paleto v alkoholu raztopljenih zdravilnih učinkovin.
Ameriški slamnik med drugim vsebuje alkilamide (ki so netopni v vodi, zato so lahko prisotni le v alkoholnih izvlečkih), derivate kavne kisline (cikoreinska kislina), inulin, melanine, polisaharide, ehinakozide, eterično olje, fitosterole in drugo. Ameriški slamnik med drugim izboljšuje odpornost organizma, je uspešen pri zdravljenju prehlada in gripe, deluje kot antiseptik, protimikrobno, pospešuje celjenje ran, pomaga pri vnetju grla in žrela. Protimikrobno delovanje ameriškega slamnika obsega tudi zatiranje škodljivih bakterij. Dolgo pred iznajdbo antibiotikov so namreč domorodna ljudstva Severne Amerike, kasneje pa tudi tamkajšnji zeliščarji, ameriški slamnik uporabljali tudi za različna bakterijska vnetja na in v telesu. Delovanje proti bakterijam je kasneje potrdila tudi znanost. Ta ugotavlja, da že nizka koncentracija zdravilnih učinkovin ameriškega slamnika, v zdravilih po recepturi Alfreda Vogla, inaktivira bakterijo Streptococcus pyogenes (tipa A Strep). To bakterijo pogosto povezujejo z vnetjem grla in resnim vnetjem pljuč. Prav tako pa ameriški slamnik zavre izločanje vnetnih mediatorjev, ki jih že okužena celica s to bakterijo sprošča v okolje in s tem ustvarja simptome vnetja.
Žajbelj vsebuje paleto koristnih učinkovin, med katerimi so tudi eterična olja, ki delujejo protivnetno, protimikrobno in antioksidativno. Zato je pomembno, da ob morebitni pripravi vodnega izvlečka (npr. čaja za grgranje ali za pripravo domačega pršila) ulovimo tudi vodno paro, polno hlapnih eteričnih olj. Žajbelj se od nekdaj uporablja za številne tegobe, med katerimi so tudi okužbe žrela in ustne votline. Najbolj tradicionalno poznano je v ta namen grgranje čaja iz žajblja.
Svoje učinke v sinergiji omenjenega Voglovega pršila pa prispeva tudi dodatek poprove mete. Eterično olje poprove mete med drugim preprečuje vnetje, uničuje škodljive mikrobe, odpravlja slab zadah in krepi imunski sistem. Obenem še hladi in blaži bolečino, saj lokalno omrtviči tkivo.
Skupaj nam tako vsi trije pomagajo odpraviti simptome vnetega žrela, kot so bolečine, praskanje v žrelu, oteženo požiranje in bolečine pri govoru.
Toda podobno pršilo, kot ga je osnoval Alfred Vogel, si lahko pripravimo tudi sami. Naslednji recept je povzet iz knjige The lost book of herbal remedies, dr. Nicole Apelian.
Potrebujemo sveže ali posušene žajbljeve liste, tinkturo ameriškega slamnika (lahko domačo, ki smo jo pripravili sami po principih Alfreda Vogla) ali pa kupljeno alkoholno tinkturo iz cele rastline ameriškega slamnika Alfreda Vogla, domač pristen med in stekleničko s pršilko.
Zavremo 3/4 skodelice (250 ml) vode in z njo prelijemo 3 jušne žlice zdrobljenih žajbljevih listov. Pazimo, da je posoda, v kateri delamo vodni izvleček, iz stekla ali da je emajlirana. Tako med drugim preprečimo oksidacijo koristnih učinkovin rastline. Sproščanje učinkovin iz posušenih žajbljevih listov bo še večje in lažje, če jih pred tem navlažimo. Suhe liste žajblja poškropimo s hladno vodo in počakamo, da se zmehčajo. Ko navlažene liste žajblja prelijemo z vrelo vodo, lonček pokrijemo (da ulovimo eterična olja) in počakamo pol ure, nato precedimo. Toplemu vodnemu izvlečku dodamo 1/4 skodelice tinkture ameriškega slamnika in eno jušno žlico medu. Premešamo in shranimo v temno stekleničko s pršilko. Takšne stekleničke lahko kupimo v specializiranih prodajalnah, kot je Sanolabor, ali pa recikliramo eno od že izpraznjenih stekleničk s pršilko, ki jih imamo doma (pred tem jo očistimo in prevremo vsaj 20 minut v vodi). S tako pripravljenim pršilom se pršimo po žrelu in ustni votlini večkrat na dan, vsak dan. Ponavljamo še nekaj dni po tem, ko se težave umirijo.
Zgornji recept za pršilo lahko po želji dopolnimo tudi z izbranimi kakovostnimi (ekološkimi ali vsaj dvakrat destiliranimi) eteričnimi olji. Uporabimo, kar imamo trenutno pri roki v domači lekarni. To je lahko bodisi eterično olje poprove mete, čajevca, klinčkov, evkaliptusa, limone, šetraja, dobre misli, mire, sivke, timijana itd. Vsako od njih ima svoj spekter delovanja, a vsi podpirajo tudi vneto in boleče žrelo.
Pomembno! Če smo nagnjeni k alergijam ali eteričnih olj še nismo uporabljali, je dobro preveriti, ali smo nanje morda alergični, še preden jih dodamo v domače pršilo. Na notranjo stran zapestja kanemo kapljico razredčenega olja z maščobo (4-5 % koncentracija), čez mesto nanosa poveznemo obliž in počakamo 12 ur na odziv. Če po tem času koža ostane brez reakcije – ki je rdečina, srbenje, izpuščaj ipd., na eterično olje nismo alergični in ga lahko mirno uporabljamo.
Kako dodati eterično olje pršilu in koliko? Če bi eterično olje dodali vodnim izvlečkom zelišč, bi morali pršilo pred vsako uporabo dobro pretresti, da se eterična olja pomešajo z vodno osnovo. Eterična olja namreč niso topna v vodi, zato plavajo na površini vode. Topijo pa se, med drugim, v alkoholu in medu. Tako lahko dodamo eterično olje najprej v tinkturo ameriškega slamnika ter nato temu dodamo vodni žajbljev izvleček. Ali pa jih pomešamo z medom in dodamo zmesi žajblja in ameriškega slamnika.
Npr. v 250 ml osnove za pršilo dodamo 2 do 5 kapljic izbranega eteričnega olja. Pri eteričnih oljih velja pravilo manj je več, zato z njimi ne pretiravajte. Raje ob naslednji izdelavi dodajte več eteričnega olja, če imate občutek, da je to potrebno in vam dobro dene.
Besedilo: Adriana Dolinar
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Motnje erekcije so le ena mnogih težav, povezanih s prekomernim stresom. Doleti lahko že mlade moške. Še več, dolgotrajen stres posledice pušča tudi na srcu, zdravju prostate, neplodnosti. Ga znate prepoznati in predvsem – ukrepati?
Težave s prostato, upad libida, težave z erekcijo, hormonske težave ipd. lahko močno prizadenejo moške in obremenijo tako telesne funkcije kot psiho.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.